• 14 września 2024

Szlifierka kątowa to wielofunkcyjne i wytrzymałe narzędzie służące do szlifowania, przecinania i cięcia. Świetnie poradzi sobie z trwałym materiałem takim jak beton, metal czy ceramika. Nada idealną gładkość szlifowanej powierzchni.

Jaką szlifierkę kątową wybrać?                                                   

Remont w mieszkaniu zazwyczaj jest równoznaczny z położeniem kafelek w kuchni czy łazience. Płytki ceramiczne poza aspektem estetycznym mają bardzo ważną właściwość – hamują powstawanie wilgoci w pomieszczeniach. Doskonale wiadomo, że zarówno kuchnia, jak i łazienka - to powierzchnie najbardziej narażone na działanie wody, dlatego warto zainwestować w kafelki. Sam proces kładzenia płytek ceramicznych związany jest z dużym nakładem pracy. Niestety bardzo często dzieje się tak, że chcąc nie chcą - kafelki trzeba przyciąć. Jest to o tyle przydatne, że przycięte, mniejsze elementy pozwolą na pokrycie całej ściany czy podłogi.

Cięcie płytek ceramicznych uwarunkowane jest od grubości i trwałości materiału. Cienkie kafelki łatwiej przyciąć, natomiast grubsze wymagają specjalistycznego sprzętu. Wtedy cięcie będzie wykonane w sposób właściwy, precyzyjny.

Szlifierka kątowa bez problemu poradzi sobie z cięciem twardych płytek. Ręczna maszynka - w zestawieniu ze szlifierką kątową - byłaby narzędziem przegranym w tym starciu. Przecięcie szlifierką płytek wbrew pozorom nie jest takie proste. Szlifierka ręczna wymaga dokładnego prowadzenia, ponieważ każde drgnięcie może spowodować krzywe cięcie lub - co gorsza - może uszkodzić płytkę. Motorem napędowym szlifierki kątowej jest dobrze dobrana tarcza. Warto zainwestować w tarczę diamentową. Jest wykonana ze stali z dodatkiem nasypu diamentowego. Dzięki wysokiej jakości materiału tarcza pozwala uzyskać oczekiwane efekty, czyli precyzyjne cięcie. Ten typ tarczy umożliwia cięcie zarówno w linii prostej, jak i pod kątem.

Cięcie płytek szlifierką kątową – jak zrobić

Pierwszą czynnością, którą trzeba wykonać, je narysowanie linii i zgodnie z nimi wykonać cięcie. Jak właściwie obchodzić się ze szlifierką kątową, żeby zapewnić oczekiwany rezultat, ale i zachować własne bezpieczeństwo? Zazwyczaj płytki chcemy przyciąć jak najszybciej. Pośpiech to z reguły nienajlepszy doradca. Zbyt duży nacisk urządzenia na obrabiany materiał nie jest wskazany, ponieważ powoduje szybsze zużycie sprzętu. Zalecany jest w związku z tym niewielki nacisk porównywalny z wagą urządzenia. Praca pod prąd obrotów szlifierki jest niewłaściwa, wręcz niebezpieczna. W takiej sytuacji szlifierka kątowa można odskoczyć lub spaść na podłogę.

Nie sposób pominąć względów bezpieczeństwa, mówiąc o prawidłowym cięciu płytek szlifierką. Cięcie płytek ceramicznych szlifierką kątową to wcale nie takie proste zadanie, jak się wydaje na pierwszy rzut okna. Nie dość, że trzeba zachować ogromną precyzję cięcia, to dodatkowo ostrożność w wykonywanej czynności. Szlifierka bardzo ułatwia wycinanie kafelek, ale trzeba pamiętać, żeby utrzymać powolne tempo. Tylko dzięki temu potniemy płytki na mniejsze kawałki zgodnie z oczekiwaniami.

 

Top