• 28 lutego 2024

Akumulatory do wiertarek akumulatorowych muszą być wymieniane po pewnym czasie, dlatego rozważenie ich żywotności jest rzeczą niezbędną. Jeśli wiesz, jak długo wytrzymują akumulatory do wiertarek akumulatorowych, możesz być przygotowany na kolejną inwestycję i spróbować zwiększyć ich żywotność. Ale to, jak długo akumulator będzie Ci służył, zależy od wielu czynników, a także od tego, czy kupisz długotrwały akumulator i będziesz go odpowiednio konserwował.

W dalszej części artykułu omówiliśmy średnią żywotność baterii do wiertarek akumulatorowych, czynniki wpływające na jej żywotność oraz wskazówki, jak zwiększyć jej żywotność.

Czynniki wpływające na żywotność baterii do wiertarek akumulatorowych

Długowieczność baterii akumulatorowej zależy od kilku czynników, takich jak jakość baterii, jej typ, marka wiertarki, sposób użytkowania, a nawet sposób konserwacji. Utrata zdolności do utrzymywania ładunku jest całkiem normalna w przypadku akumulatorów akumulatorowych.

Może to nawet obniżyć czas pracy akumulatora. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę długowieczność akumulatora wiertarki akumulatorowej, powinien on wytrzymać co najmniej 3 do 5 lat. Jak wiadomo, wiele czynników wpływa na żywotność akumulatora wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, omówmy je pokrótce, aby móc odpowiednio zadbać o jego żywotność.

Rodzaje akumulatorów do wiertarek akumulatorowych

Akumulatory do wiertarek akumulatorowych występują w różnych typach i nie wszystkie oferują taką samą żywotność. Spośród nich dwa rodzaje akumulatorów są najczęściej stosowane w wiertarkach akumulatorowych i są to akumulatory litowo-jonowe (Li-ion) i niklowo-kadmowe (Ni-Cd). Akumulator niklowo-kadmowy został wynaleziony w 1899 roku przez szwedzkiego inżyniera Waldemara Jungera. Była to pierwsza bateria nadająca się do ponownego ładowania.

Baterie litowo-jonowe

Ta bateria do wiertarek akumulatorowych została wynaleziona w 1959 roku. Oprócz zalet baterii Ni-Cd, model ten posiada kilka dodatkowych cech, które sprawiają, że wyprzedza on swoje inne typowe odpowiedniki. Na przykład, akumulator litowo-jonowy oferuje doskonałą gęstość energii. Jednakże, ten typ baterii szybko się rozładowuje.

Kolejną zaletą jest to, że akumulatory litowo-jonowe mogą utrzymać moc przez długi czas i nie mają problemu z efektem pamięci. Dlatego akumulatory Li-ion zapewniają mniej przestojów i umożliwiają wydajną pracę. Jednak akumulatory Li-ion do wiertarek akumulatorowych są dość drogie.

Baterie niklowo-kadmowe

Akumulatory niklowo-kadmowe są odpowiednie do różnych zastosowań. Ten rodzaj akumulatorów do wiertarek akumulatorowych jest znacznie lżejszy i ma większą gęstość energii niż typowe akumulatory kwasowo-ołowiowe. Wadą tego typu akumulatorów jest jednak to, że efekt pamięci nie jest poręczny. Akumulator zapamiętuje czas ładowania. Jeśli więc regularnie odkładasz akumulator do ładowarki przed zakończeniem ładowania, będzie on reagował na ten stan aż do pełnego naładowania.

Można jednak zapobiec takiej sytuacji, okresowo rozładowując baterię. Poza tym, przeładowanie również wpływa na żywotność baterii niklowo-kadmowej. Innym faktem jest to, że nazwa tego typu baterii jest również problematyczna dla niektórych osób. Kadm jest niezwykle toksyczny dla niektórych ludzi i przyrody, choć występuje w środowisku naturalnym. Dlatego utylizacja tego akumulatora niklowo-kadmowego jest dość problematyczna, ponieważ gromadzi się on w glebie.

Na szczęście istnieje unowocześniona wersja tego typu baterii, którą jest bateria wodorkowo-niklowa. Ten model nie powoduje żadnych problemów z toksycznymi składnikami. Ten model może rozwiązać kilka problemów związanych z typem niklowo-kadmowym, ale nie jest tak dobry jak akumulatory litowo-jonowe.

Samorozładowanie

Choć większość akumulatorów akumulatorowych do młotowiertarek traci trochę soku, akumulator Ni-Cd traci go najwięcej. Dlatego też akumulator Ni-Cd do akumulatorowych wiertarko-wkrętarek jest tym ostatnim. Może to stanowić poważny problem, zwłaszcza jeśli nie trzeba regularnie używać akumulatorowej wiertarki. Bez regularnego używania wiertarki akumulatorowej i ładowania akumulatora Ni-Cd jej żywotność będzie krótsza.

Rodzaj zadania

Rodzaj zadania wykonywanego za pomocą akumulatorowej wiertarko-wkrętarki ma również istotny wpływ na jej żywotność. Na przykład, tworzenie dużych otworów zazwyczaj wymaga więcej soku, co obniża czas pracy akumulatora. Choć nie ma sposobu na rozwiązanie tego problemu, można zaopatrzyć się w dodatkową baterię, aby uzyskać wystarczający czas pracy.

Konserwacja

Wszystkie narzędzia i urządzenia dla majsterkowiczów wymagają konserwacji. W przypadku akumulatora do wiertarki akumulatorowej należy unikać skutków rdzy. Mimo to utrzymanie przyłączy w czystości jest również ważnym zadaniem. Jeśli nie musisz używać wiertarki akumulatorowej, wyjmij akumulator z wiertarki i przechowuj go w suchym miejscu, aby utrzymać go w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Jak zwiększyć żywotność akumulatora w wiertarko-wkrętarce akumulatorowej

Chociaż nie można zmienić typu akumulatora do wiertarki akumulatorowej i jego jakości, koncentrując się na czynnościach konserwacyjnych, można maksymalnie wykorzystać możliwości akumulatora. Nawet czasami odpowiednie mędrkowanie i konserwacja mogą poprawić żywotność narzędzia.

Dbać o naładowanie akumulatora wiertarki akumulatorowej

Akumulator wiertarki akumulatorowej może powoli zacząć tracić swój ładunek, jeśli nie jest używany przez chwilę. Dlatego niezależnie od tego, czy używasz akumulatora wiertarki, czy nie, upewnij się, że jest on cały czas w pełni naładowany. Utrzymywanie poziomu naładowania akumulatora zawsze powyżej 70% to świetny sposób na wydłużenie jego żywotności.

Jeśli używasz akumulatorów niklowo-kadmowych i niklowo-metalowo-wodorkowych, raz w miesiącu musisz je całkowicie rozładować. Poza tym, utrzymuj poziom naładowania tych baterii powyżej 20%. Jednak baterie litowo-jonowe nie muszą się całkowicie rozładowywać. Zamiast tego, częściowe rozładowanie pomoże zwiększyć ich żywotność.

Używaj baterii regularnie

Częstym błędem, który skraca żywotność akumulatora wiertarki akumulatorowej, jest ładowanie go bez użycia. Jeśli musisz używać wiertarki sporadycznie, kup wiertarkę przewodową zamiast bezprzewodowej.

Pełne naładowanie akumulatora

Upewnij się, że używasz w pełni naładowanego akumulatora i nie uruchamiaj akumulatorowej wiertarko-wkrętarki do momentu osiągnięcia najniższego poziomu naładowania akumulatora. Niektóre ładowarki posiadają wskaźnik, który informuje o poziomie naładowania akumulatora. Jeśli jednak posiadasz akumulator litowo-jonowy, nie jest konieczne jego pełne naładowanie za każdym razem.

Unikaj przeładowania

Akumulatory do wiertarek akumulatorowych, takie jak akumulatory niklowo-kadmowe i niklowo-metalowo-wodorkowe można pozostawić w ładowarce. Jeśli jednak instrukcja obsługi wiertarki akumulatorowej nie sugeruje przechowywania akumulatora w ładowarce, nie należy tego robić. Może to spowodować przeładowanie akumulatora.

Nawet długotrwałe przechowywanie akumulatora w ładowarce może spowodować uszkodzenie akumulatora wiertarki. Niektóre ładowarki wskazują, czy akumulator jest w pełni naładowany, inne natomiast automatycznie przerywają ładowanie, aby zapobiec przeładowaniu i zwiększyć żywotność akumulatora.

Prawidłowe przechowywanie akumulatorów

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przechowywanie baterii wiertarki w suchym i chłodnym miejscu może znacznie wydłużyć jej żywotność. Lepiej będzie trzymać akumulator w torbie z poduszką lub w walizce transportowej. Jednocześnie zapobiegaj upuszczaniu baterii. Upewnij się, że nie przechowujesz baterii w mokrym lub gorącym miejscu, zwłaszcza jeśli są to baterie litowo-jonowe.

Tego typu baterie są bardzo podatne na silne wstrząsy i ciepło w porównaniu do innych typowych typów. Zamiast tego przykryj baterię plastikową nakładką, aby chronić jej styki przed pęknięciem, wilgocią lub zwarciem.

Miej kopię zapasową

Chociaż większość akumulatorowych wiertarek jest dostarczana z baterią, lepiej jest mieć zapasową. Ta dodatkowa bateria może być ratunkiem dla dalszego projektu, jeśli istniejąca wykazuje oznaki najniższego poziomu naładowania. Dodatkowa bateria powstrzyma Cię od wykorzystania całego ładunku istniejącej baterii, co w rezultacie zapobiega zmniejszeniu jej żywotności. Wraz z zapewnieniem bardziej płynnego czasu pracy, zapasowy pomoże przedłużyć żywotność obu akumulatorów wiertarki akumulatorowej.

Regulacja ustawień wiertarki akumulatorowej

Zwykle wiertarka akumulatorowa posiada zmienne ustawienia prędkości, które zapewniają lepszą kontrolę nad zadaniem i pomagają szybko wykonać pracę. Oprócz tego, funkcja zmiennej prędkości odgrywa również ważną rolę w kontrolowaniu żywotności baterii. Wiercenie otworów przy niższej prędkości obrotowej może również wydłużyć żywotność akumulatora wiertarki akumulatorowej.

Jak długo wytrzymują akumulatory do wiertarek akumulatorowych?

Ile razy należy ładować akumulator akumulatorowej wiertarko-wkrętarki?

Jeśli posiadasz nowy akumulator do wiertarko-wkrętarki, rozważ naładowanie go przez noc. Dzięki temu każde pojedyncze ogniwo będzie w pełni naładowane. Jednak większość regularnie używanych akumulatorów potrzebuje od 3 do 6 godzin, aby się w pełni naładować. Niektóre ulepszone ładowarki mogą pomóc w efektywnym ładowaniu akumulatora, zapobiegając przeładowaniu.

Która akumulatorowa wiertarko-wkrętarka posiada długotrwały akumulator?

DEWALT DCD991P2 20V MAX XR Brushless Drill posiada akumulator litowo-jonowy 5.0Ah/100Wh, który może przechowywać energię przez długi czas. Wiertarka akumulatorowa jest również bardzo mocna i posiada maksymalną prędkość obrotową. Przede wszystkim wiertarka ma silnik bezszczotkowy, który zapewnia dłuższy czas pracy przy mniejszym zużyciu energii.

Jak sprawdzić, czy akumulator akumulatorowy jest wyczerpany?

Najpierw należy ładować akumulator przez minimum 1 godzinę, a następnie podłączyć sondy milimetrowe do biegunów akumulatora. Następnie sprawdź wskaźnik napięcia na urządzeniu i jeśli okaże się, że napięcie jest niższe niż wymagane dla akumulatora, to znaczy, że jest on martwy.

Słowa końcowe

Bateria jest integralną częścią wiertarki akumulatorowej, która kontroluje, jak długo można używać wiertarki do tworzenia otworów. Niezależnie od tego, czy akumulator jest dołączony do wiertarki, czy kupujemy go osobno, dbanie o jego żywotność jest korzystne zarówno ze względu na oszczędność, jak i dłuższy czas pracy.

Dowiedzenie się, jak długo wytrzymują baterie do wiertarek akumulatorowych, może pomóc w wyborze najdłużej działającej i zapewnić maksymalną obsługę.

Streszczenie artykułu

  • Czynniki wpływające na żywotność akumulatora do wiertarko-wkrętarki akumulatorowej
  • Jak zwiększyć żywotność akumulatora do wiertarko-wkrętarki akumulatorowej?
  • FAQs dotyczące żywotności akumulatorów do wiertarek akumulatorowych
    • Słowa końcowe

Top