• 31 maja 2024

Od kilku miesięcy mam w swoim arsenale narzędzie wielofunkcyjne Festool Vecturo OS 400 Multitool i jest to zupełnie inny rodzaj narzędzia niż to, do którego mogą Państwo być przyzwyczajeni. Mam duże doświadczenie w pracy z wielozadaniowymi narzędziami oscylacyjnymi, zarówno akumulatorowymi, jak i sieciowymi, a nowy Festool Vecturo zajmuje wysokie miejsce, ale o zdecydowanym kącie ustawienia stolarki. Najbliższym narzędziem do porównania Vecturo z byłoby Super Cut Feina (który używa tych samych akcesoriów przy okazji), ale to jest narzędzie, które widzisz używane dużo w wymianach przednich szyb samochodowych. Jest do tego idealny, ma moc i bardzo szeroki łuk, aby szybko wykonać tę pracę. Zestaw narzędzi Festool Vecturo OS 400 Multitool zawiera jednak kilka innowacyjnych dodatków, dzięki którym doskonale nadaje się do wykonywania bardzo dokładnych cięć wgłębnych i podcinających.

Vecturo OS 400 jest dostarczany w pudełku Systainera 2 i zawiera kilka akcesoriów, w tym kilka bardzo unikalnych elementów, które omówię później. Zestaw zawiera adapter, który pozwala na użycie dwóch ograniczników głębokości oraz narzędzia do pozycjonowania wgłębnego. Zawiera on również kilka dodatkowych akcesoriów. Systainer zawiera również plastikową pokrywę, która daje trochę dodatkowej przestrzeni do przechowywania ostrzy i innych akcesoriów.

Uwaga redaktora: Wyniki testów w tym artykule, pierwotnie opublikowanym 4 grudnia 2014 roku, zostały zaktualizowane, aby odzwierciedlić wyniki Vecturo w naszej ostatniej sesji Oscillating Tool Shootout.

Jakość konstrukcji i wykonania

Vecturo jest wyposażony w oczekiwany wyłącznik, umieszczony na górze narzędzia, a także regulację prędkości obrotowej i sprytny, zdejmowany kabel zasilający. Do wymiany tarczy nie są potrzebne żadne narzędzia, wystarczy unieść dźwignię zaciskową i przesunąć ją do przodu, aby usunąć element mocujący. Element mocujący pasuje do osprzętu Festool, jak również do niektórych nowych elementów wyposażenia noży Imperial (oczywiście także do Fein SuperCut) i osadza się w narzędziu aż do samego końca, zanim ponownie zamontuje się dźwignię mocującą w celu jego pełnego zabezpieczenia. Jest to bardzo prosty w obsłudze system, który daje Ci pewność, że ostrze nie przesunie się ani nie wyjdzie na Ciebie. Z systemów bez narzędzi, których używałem, to jeden z najłatwiejszych.

Po zamontowaniu adaptera w Festool Vecturo (jest on fabrycznie montowany w wersji "Set") można wtedy założyć pomoc w pozycjonowaniu oraz akcesoria do ustawiania głębokości. W celu ułatwienia pozycjonowania, wystarczy wyrównać strzałki na wyposażeniu dodatkowym z jedną ze strzałek na adapterze i wcisnąć go pewnie na miejsce. Następnie obracasz ją w obie strony, w pozycji 90 stopni i trzymasz bezpiecznie na miejscu. W tym momencie można nacisnąć zielony przycisk zatrzymania z przodu narzędzia i obrócić go w dowolne 7 pozycji (co 30º). Pomoc do pozycjonowania jest ustawiona do cięcia wgłębnego i jest naprawdę niezwykła. Nie widziałem tego na niczym, co nie było frezarką. Jeśli kupiłeś standardową wersję Vecturo, zestaw podstawowy Vecturo Depth-Stop i zestaw wgłębny (500251) można kupić osobno za około 169 USD.

Zazwyczaj w przypadku cięcia wgłębnego z użyciem oscylującego ostrza wielonarzędziowego, dokładność cięcia zależy w dużej mierze od Ciebie. Jest dużo miejsca na dryfowanie we wszystkich kierunkach, naprawdę. Urządzenie do pozycjonowania cięcia wgłębnego posiada magnes umieszczony na podstawie, który dosłownie przyciąga ostrze do cięcia wgłębnego i utrzymuje je na równi z metalową podstawą, umożliwiając niezwykle precyzyjne i pewne cięcie. Oczywiście, ostrze może nadal oscylować na boki w zależności od potrzeb, ale zapobiega się wszelkim ruchom od przodu do tyłu. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku cięcia na gotowe drewno twarde lub materiał, gdzie trzeba uzyskać idealny narożnik lub nietypowy kąt lub kształt. Jest to wyrafinowany dodatek, który jest naprawdę łatwy w użyciu i zmieni sposób myślenia o wycinaniu wszystkiego, co wymaga precyzyjnego kształtu.

Dwa proste ograniczniki głębokości mocowane są prawie w ten sam sposób i oba wymagają zastosowania adaptera ogranicznika głębokości. Po wsunięciu adaptera można go ponownie obrócić w razie potrzeby za pomocą zielonego przycisku odstraszającego. Adapter ogranicznika głębokości pasuje zarówno do ogranicznika głębokości cięcia wgłębnego, jak i do ogranicznika głębokości, które można zamontować po zwolnieniu zielonej dźwigni zapałek. But ten jest wyjątkowy, ponieważ daje ładnie szeroką powierzchnię do wykorzystania jako prowadnica przy wykonywaniu cięć brzeszczotem okrągłym lub cięć, które muszą znajdować się przy ścianie lub kawałku listwy. W razie potrzeby obraca się również ostrzem, dzięki czemu można rozpocząć cięcie w jednym kierunku, a następnie uzyskać dodatkowy luz poprzez zakończenie cięcia z drugiej strony.

(źródło: www.festool.pl)

Właściwości i funkcje

  • Silnik: 400 Watt
  • Kąt oscylacji: 2º stopni L/R (łącznie 4º)
  • OPM: 10,000-18,500
  • System wymiany łopatek: Dźwignia szybkiego zwalniania FastFix
  • Kabel: 13' Plug-It cord
  • Waga: 3,5 funta. (1,6 kg)
  • Dołączone akcesoria (OS 400): Ostrze uniwersalne, 500129, Systainer 2
  • Dołączone akcesoria (OS 400 Set): Mniej adaptera, ogranicznik głębokości (500160), podstawa wgłębna (500161), brzeszczot uniwersalny (500129), brzeszczot piły do drewna (500128), brzeszczot okrągły do drewna (500139), strych Systainer 2 Attic

Zastosowanie systemu Festool Vecturo OS 400 w terenie

Uruchamianie Vecturo OS400 Festool jest przyjemne i płynne. Szybki rozruch nie jest sztucznie powolny, lecz po prostu włącza nagły prąd rozruchowy związany z uruchomieniem mocnego 400-watowego silnika. Zapobiega to również skokom narzędzia podczas korzystania z pomocy do pozycjonowania cięcia wgłębnego.

Natychmiast przetestowałem Depth Stop, aby pomóc mi ograniczyć głębokość cięcia podczas przecinania płyt gipsowo-kartonowych, gdzie musiałem unikać przecinania zbyt głęboko i uderzania o niektóre przewody elektryczne dla wycinanego pudełka. Działa świetnie, ale jest w dużej mierze niezauważalny - przede wszystkim dlatego, że wykonuje swoją pracę wydajnie. Jednak prawdziwie zabawnym akcesorium (poza narzędziem do pozycjonowania) była stopka ograniczająca głębokość. Podczas symulacji cięcia wzdłuż i wszerz 3/4″ dębowej podłogi (co można zrobić podczas wycinania otworów wentylacyjnych w podłodze), but wykonał świetną pracę prowadząc cięcie. Okazuje się, że po takim zaprojektowaniu buta jak ten - martwisz się bardziej o dokładność cięcia niż o jego głębokość. Zasadniczo ustawiasz go tak, jak potrzebujesz, a następnie zwracasz uwagę na wykonanie czystej linii. I bardzo łatwo jest zrobić ładne, proste cięcie wzdłuż nawet twardego drewna. Jedynym problemem, jaki mieliśmy, było to, że plastikowa osłona ochronna przymocowana do okrągłego ostrza do cięcia drewna odpadła już po małym użyciu. Nie przeszkadzało nam to i szybko go wyrzuciliśmy i kontynuowaliśmy cięcie.

Użycie tej metody pozwoliło mi na znacznie dłuższe cięcie, niż byłoby to możliwe lub praktyczne przy użyciu ostrza okrągłego. W rezultacie wykonałem pracę znacznie szybciej i precyzyjniej, niż gdybym użył tradycyjnego ostrza i wyciął wgłębienie w całym kwadratowym otworze dostępowym. Jeśli chodzi o technikę, to wolałem but i ostrze ustawione lekko pod kątem, aby przytulić się wygodniej trzymając narzędzie pod kątem do góry. Było to o wiele lepsze niż moje wcześniejsze próby z ustawieniem ostrza i buta pod kątem 90º.

Wgłębienie wydawało się szczególnie dobre do wycięcia placu na słupek balustrady w dolnym bieżniku drewnianych schodów. Zadziałałoby to w przypadku nowej konstrukcji, ale byłoby jeszcze bardziej pożądane, gdybyś utrzymał bieżnik i zastąpił tylko stanowisko. Aby to sprawdzić, wzięliśmy kawałek bieżnika 5/4 i wyciągnęliśmy kwadrat na nasze stanowisko. Następnie chwyciliśmy za podstawę wgłębną i przymocowaliśmy ją - i to w prosty sposób. Festool Vecturo tnie szybko. Nawet w przypadku twardego dębu szybko wbił się w drewno, wymagając tylko kilku podniesień przy pierwszym cięciu, aby trociny mogły wydostać się z otworu i umożliwić dalsze cięcie. Poza początkowym cięciem OS 400 samoczynnie wykasował ścieżkę cięcia i przesunął narzędzie wzdłuż linii cięcia, co było prostą czynnością, polegającą na przesunięciu narzędzia po podstawie cięcia wgłębnego i ponownym opuszczeniu go w dół.

Podstawa do cięcia wgłębnego była również przydatna przy wycinaniu tylnego punktu dostępu na biurku, gdzie potrzebowałem prześwitu na niektóre kable komputerowe. Pozwoliło mi to nie tylko wykonać ładne, proste cięcie, ale również ułatwiło kontrolę nad narzędziem od punktu do punktu, ponieważ wykonałem prostokątny otwór dostępu. Byłem pod wrażeniem wirtualnej eliminacji ostrza "wędrówki". Prawdopodobnie nigdy nie mieliście Państwo do czynienia z takim narzędziem wielofunkcyjnym i stało się dla mnie bardzo jasne, że Festool wziął do ręki oscylacyjne narzędzie wielofunkcyjne i przekształcił je w precyzyjne narzędzie, które będzie niezwykle przydatne dla profesjonalistów zajmujących się obróbką drewna.

Podsumowanie

Narzędzie to zawiera tak wiele elementów (szczególnie w wersji Set), że trudno jest cokolwiek krytykować. Nikt nigdy wcześniej nie dodał do multinarzędzia przewodnika wgłębnego - a to przenosi to narzędzie na zupełnie nowy poziom. W systemie Festool Vecturo OS 400 naprawdę brakuje tylko kilku rzeczy. Dla jednego z nich nie ma opcji odpylania tego narzędzia - jest to trudna opcja do dodania, szczególnie w przypadku akcesoriów. Chcielibyśmy, aby Festool podjął wyzwanie i znalazł rozwiązanie, które w większym stopniu niż my uważamy za wadę. Jeśli martwisz się o pylenie i utrzymanie miejsca pracy w czystości, podczas cięcia musisz mieć do dyspozycji asystenta odkurzacza lub znaleźć inne rozwiązanie. Ponadto nie ma widocznego ogranicznika głębokości ani ogranicznika głębokości dla pomocy w pozycjonowaniu. Byłaby to wspaniała cecha, ponieważ zapewniłaby możliwość ograniczenia głębokości cięcia tym niezwykle użytecznym akcesorium.

W sprzedaży detalicznej Festool Vecturo OS 400 Multi-narzędzia w cenie około 425 dolarów za narzędzie podstawowe (z futerałem i ostrzem Systainera 2) oraz 575 dolarów za pełny zestaw, w tym zmodernizowany Systainer 2 ze schowkiem na "strych", ograniczniki głębokości cięcia, wspomaganie pozycjonowania wgłębnego oraz kilka dodatkowych ostrzy i akcesoriów.

Top