Gilotyny (bardziej poprawnie określane jako nożyce z przechylonymi ostrzami) są szeroką klasą maszyn do przetwarzania arkuszy materiału poprzez nacisk. Metalowa gilotyna tnąca służy do cięcia prostych arkuszy i szerokich pasów na wymiarowe półfabrykaty. Jest on uważany za jeden z najbardziej powszechnych typów wykrojników. Nożyce gilotynowe wykorzystywane są również w przemyśle poligraficznym - do cięcia papieru na różne formaty.
Treść artykułu:
Wyróżniamy nożyce gilotynowe według następujących kryteriów:
Pomimo wszystkich różnic konstrukcyjnych i technologicznych, maszyny te mają jedną wspólną cechę: kąt, pod jakim ostrza są cięte. Przy zerowym nachyleniu, penetracja odbywa się jednocześnie na całej szerokości płyty, co oznacza wysokie koszty energii i jest głównym powodem wysokiej mocy napędu. Ponieważ sam wykres cięcia dla procesu podziału blachy ma szczyt siły tylko na początku wprowadzenia ostrza, a następnie gwałtownie spada, znacznie bardziej ekonomiczne jest stopniowe wprowadzanie narzędzia do obrabianego przedmiotu. Siła jest znacznie zmniejszona, a ruch roboczy, choć zwiększony, nie jest znaczący (ze względu na małe grubości obrabianych sekcji walcowanych). Z tego powodu ostrza maszyn do cięcia blachy są zawsze nachylone. Kąt nachylenia wynosi od 1,5° do 3,5° i jest odpowiedni dla maszyn o większej mocy. Przy cięciu twardszych produktów, np. stali nierdzewnej, szczeliny zostają zredukowane. Zwiększenie szczeliny w przypadku ciągliwej stali miękkiej lub miedzi pogarsza jakość i dokładność cięcia, ponieważ cięty materiał jest wciągany w szczelinę między ostrzami i powstają zadziory. Zadziory są również oznaką stępienia narzędzia.
Zgodnie z przyjętą w naszym kraju klasyfikacją, nożyce gilotynowe z napędem mechanicznym mają symbol H31, H32, H34 lub H33 (dwie ostatnie cyfry symbolu oznaczają maksymalną grubość ciętej blachy). Nożyce hydrauliczne mają oznaczenie H37. W praktyce spotyka się również oznaczenia jednostek napędowych do cięcia arkuszy materiału w zależności od jego grubości i szerokości. Typowym przykładem mogą być maszyny produkcji niemieckiej, np. ScTR16×3150 (pierwsza liczba oznacza maksymalną grubość, druga - maksymalną szerokość).
Elektromechaniczna gilotyna jest najczęściej używaną maszyną w produkcji. Składa się on z następujących elementów:
Przemysłowe modele mechanicznie napędzanych maszyn do cięcia blachy pracują w następującej kolejności. Blacha przeznaczona do cięcia jest ustawiana na tylnym ograniczniku na określonej szerokości cięcia. Belka tnąca znajduje się w najwyższym położeniu, silnik elektryczny i koło ręczne z wałkiem pobierającym obracają się, ale belka jest nieruchoma, ponieważ włączony jest hamulec. Po ustawieniu detalu na tylnym ograniczniku operator włącza przedni ogranicznik, za pomocą którego ustawia się żądaną dokładność cięcia. Następnie uruchamiane jest urządzenie mocujące. Jest to zespół siłowników pneumatycznych lub hydraulicznych o małych średnicach roboczych, które swoimi prętami dociskają ciętą blachę do powierzchni podparcia stołu. Gdy nożyce są włączone, hamulec zostaje zwolniony i jednocześnie włącza się sprzęgło, które łączy wał główny z wałem podbieracza. Siłownik główny wykonuje skok prosty, na końcu którego następuje całkowite oddzielenie. Gdy belka powróci do pozycji wyjściowej, tylny ogranicznik obraca się i uwalnia odciętą listwę. W rezultacie spada on z pochylni na wózek za maszyną, który jest ręcznie lub automatycznie wyprowadzany spod maszyny. Z wózka stos pociętych pasów transportowany jest za pomocą suwnicy lub przenośnika taśmowego do magazynu lub do miejsca dalszej obróbki. Ostatni niekompletny pasek jest usuwany ręcznie, a cylindry zespołu zaciskowego są wyposażone w osłony zabezpieczające przed dostaniem się palców operatora do obszaru roboczego (wszystkie nożyce są obsługiwane za pomocą przełącznika nożnego).
Metalowa gilotyna typu mechanicznego czasami ma inną konstrukcję. Różnica polega na tym, że korbowody w takich maszynach nie są typu ciągnącego, lecz pchającego. Znajdują się one u dołu belki tnącej i podczas suwu roboczego popychają ją do góry. Uważa się, że ten typ konstrukcji maszyn charakteryzuje się mniejszymi obciążeniami roboczymi na drążkach łączących, a nożyce gilotynowe z drążkami popychającymi mają mniejszą wysokość. Schemat ten jest jednak bardziej skomplikowany pod względem rutynowej konserwacji i regulacji, dlatego też jest bardziej typowy dla maszyn pracujących z elementami o niewielkiej - do 1,5-2 mm grubości.
Różnice konstrukcyjne rozpatrywanych technik są uwarunkowane wymaganą precyzją cięcia i jakością strefy cięcia. Główny wpływ na dokładność ma szczelina pomiędzy ruchomym i stałym nożem ścinającym. W praktyce szczelina ta jest zwykle ustalana na poziomie od 3 % do 6 % grubości materiału. Dokładność podziału jest zapewniona tylko wtedy, gdy do produkcji noży są używane wysokiej jakości stale narzędziowe marek У10А lub 6ХС z hartowaniem do twardości 56-60 HRC. Różne części narzędzia zużywają się nierównomiernie, dlatego zwykle jest ono wykonane z oddzielnych części. Jest to szczególnie ważne przy cięciu stali nierdzewnej i innych stali o wysokiej twardości.
Ręczna gilotyna typu Sabre
Nożyce gilotynowe z napędem ręcznym
Nożyce uruchamiane nożnie
Mechaniczne nożyce gilotynowe wymagają dobrego zestawu prowadnic. Dlatego też nożyce hydrauliczne są często używane do cięcia grubych blach. Prowadzenie i ruch jednostek ruchomych odbywa się tutaj za pomocą dwóch siłowników hydraulicznych, których pary nurników są wykonane z wysoką precyzją. Nożyce hydrauliczne wyróżniają się płynnym i regulowanym ruchem. Nie ma oddzielnego mechanizmu ścinającego, ponieważ funkcję tę przejmuje siłownik. Nożyce hydrauliczne redukują również obciążenia udarowe, ze względu na gładkość belki ścinającej, a w konsekwencji zwiększają trwałość narzędzia. Wadą tego typu urządzeń jest ich mniejsza wydajność (mniejsza dopuszczalna ilość uderzeń na minutę).
Nożyce gilotynowe z napędem elektromechanicznym
Mechaniczne nożyce gilotynowe NG-16 (16х2000)
MSJ 2532 Gilotyna elektromechaniczna Metalmaster
Układ hydrauliczny jest wygodny do produkcji na stole. Hydrauliczne nożyce ręczne znajdują zastosowanie w gospodarstwach domowych do cięcia cienkiej stali nierdzewnej, kartonu i włókna. Konstrukcja stołowa może posiadać ręczny napęd elementów wykonawczych maszyny.
Gilotyna do cięcia metalu, którego początkowym stanem jest arkusz lub szeroki pas - sprzęt, wyróżniający się wysokim stopniem uniwersalności. Technika jest prosta w budowie i pozytywnie wyróżnia się wysoką żywotnością. Czytaj więcej na stronie: http://elektronarzedziaranking.pl