• 30 maja 2024

Wyrafinowana maszyna do cięcia i spawania plazmowego nosi bajkową nazwę "Gorynych" ze względu na podobieństwo łuku elektrycznego do płomienia stwora. Spawanie i cięcie za pomocą tej maszyny odbywa się za pomocą palnika plazmowego, tworzącego łuk ognia. Generator łuku plazmowego niskotemperaturowego to nazwa, którą można spotkać w sieciach sprzedaży urządzeń spawalniczych lub katalogach. Składa się z 2 bloków - agregatu BPU-220/8 zasilanego z sieci z panelem do ustawiania parametrów pracy dla danego rodzaju pracy oraz plazmotronu.

Plazmatron działa na zasadzie podgrzewania i jonizacji pary cieczy roboczej składającej się z wody destylowanej i etanolu. Alkohol etylowy rozpuszczony w wodzie destylowanej jest używany do spawania, lutowania przedmiotów metalowych do siebie. Do cięcia używana jest czysta woda destylowana bez żadnych dodatków.

Technologia spawania ciekłą plazmą jest stosunkowo nowa. Został on opracowany przez rosyjskich projektantów w ciągu ostatnich 10 lat ubiegłego wieku. Zasada działania jednostek wodno-alkoholowych jest taka sama, ale urządzenia do spawania i cięcia plazmowego rosyjskich producentów można słusznie uznać za wielofunkcyjne. Jednym z nich jest Gorynych. Obróbka termiczna materiałów niepalnych - stali, żeliwa, metali nieżelaznych może być wykonywana przy pomocy Gorynych, jeśli grubość materiału nie przekracza 8 mm. Najnowsze osiągnięcia sprawiły, że przecinarka plazmowa "Gorynych" stała się jeszcze bardziej wydajna. 12-amperowa przecinarka plazmowa może ciąć materiały o grubości do 15 mm.

Plazmatron łukowy (palnik) pozwala na topienie i cięcie, spawanie, wykańczanie powierzchni i śrutowanie małych części. Kompleks Gorynych jest również wykorzystywany w odlewniach, jako narzędzie pomocnicze. Za pomocą kompleksu plazmowego można przeprowadzać utwardzanie metalu, kamienia i betonu.

Do użytku w życiu codziennym i do tworzenia rzeczy dekoracyjnych, spawarka jest dobra, ponieważ pozwala na pracę z różnej twardości lutu. Może dać zarówno niską jak i wysoką temperaturę topnienia. Wyjaśnia to szeroki zakres stopów, które mogą być łączone za pomocą przecinarki plazmowej Gorynych.

W pewnych warunkach powierzchnie metalowe mogą się utleniać. Utlenianie można również usunąć za pomocą spawarki plazmowej na bazie cieczy.

Gorynych wykorzystywany jest do produkcji biżuterii. Małe ilości metalu są topione w tyglach.

Treść artykułu:

 • 1 Zastosowania "Gorynych" nie związane z obróbką metali
 • 2 "Gorynych" za kreatywność
  • 2.1 Opis

Zastosowania Gorynych w obróbce niemetali

Budowa i zagospodarowanie terenu kraju wymaga cięcia, spawania i lutowania różnych materiałów ogniotrwałych. Mogą to być:

 • Twarde kamienie - granit, marmur;
 • Kwarc i szkło kwarcowe;
 • Bazalt;
 • Beton;
 • Cement azbestowy;
 • Włókno szklane.

Również w tym przypadku spawarka plazmowa może być pomocna dla domowego rzemieślnika. Wybierając odpowiedni tryb termiczny dla danego materiału i ustawiając wymagane parametry na jednostce sterującej, możliwe jest wykonanie cięcia lub obróbki powierzchniowej materiałów.

Zasady działania palnika plazmowego:

 • Silne nagrzewanie płytek granitowych powoduje, że materiał staje się nieco lżejszy, ale zwiększa się jego higroskopijność. Zabieg ten jest korzystny dla płytek ścieżek ogrodowych, ponieważ stają się one mniej śliskie.
 • Z kolei w betonie obróbka zmniejsza właściwości higroskopijne, co jest konieczne w przypadku ścian zewnętrznych budynków.
 • Niska temperatura topnienia jest ustawiona do obróbki materiałów kurczliwych.
 • Ogrzewanie otwartym płomieniem jest niezbędne do utleniania i produkcji nowych związków chemicznych. Dlatego też w laboratoriach chemicznych często można spotkać urządzenie plazmowe. I w zakładach, gdzie stal nierdzewna jest spawana.
 • Części gwintowane są trudne do czyszczenia bez podgrzewania. Substancje organiczne można łatwo usunąć po podgrzaniu. Regulowana temperatura płomienia w Gorynych pozwala na uniknięcie uszkodzenia obrabianego przedmiotu. Inne materiały ogniotrwałe mogą być również czyszczone płomieniem palnika plazmowego.
 • Pochodnia plazmowa Gorynych nie tylko zionie płomieniem, ale również gasi pożary. Wystarczy tylko zgasić łuk spawalniczo-tnący.

"Gorynych za kreatywność

Okres budowy, instalacji szklarni i gorących łóżek dobiegł końca, a teraz właściciel działki staje przed zadaniem udekorowania domu i podwórka oraz zaaranżowania miejsca do siedzenia. Resztki metalu, szkła - wszystko pójdzie, a do przetwarzania materiałów - cięcie, fusing, lutowanie i spawanie, ponownie, użyj plazmotronu spawalniczego.

Po spawaniu metalowej ramy dla altany, wiaty, garażu nie jest konieczne, aby pokryć go farbą. Metalowe elementy można zabezpieczyć przed wilgocią poprzez wykonanie powłoki proszkowej, którą można nakładać za pomocą domowej spawarki plazmowej.

Uważa się, że najpiękniejsze rzeczy ze szkła można zrobić tylko w dmuchalni szkła. Wraz z pojawieniem się Gorynych, to stwierdzenie stało się bezprzedmiotowe. A przecież spawarka jest przeznaczona do obróbki i cięcia metalu. Ostatnim etapem tworzenia dekoracyjnych ornamentów jest nałożenie szkliwa. Nie wymaga dodatkowego sprzętu, jeśli cięcie metalu i jego spawanie zostało przeprowadzone za pomocą spawarki plazmowej "Gorynych".

Opis

 • Waga urządzenia - 700 gr.
 • Wysokość 6 cm
 • Wysokość i szerokość 19 cm
 • W zestawie z maszyną 2 dysze - do spawania o większej średnicy i do cięcia o mniejszej.
 • Katoda hafnowa jest jednym z głównych elementów roboczych.

Jest on zasilany z sieci. Napięcie wymagane do pracy wynosi 130-200 V. Pistolet plazmowy jest napełniony 80 ml cieczy roboczej. Zapewni to wystarczającą ilość płynu na 20-25 minut ciągłej pracy. Maksymalna temperatura płomienia w odległości 2 mm od dyszy wynosi 6000 °C.

Grubość i szerokość cięcia blachy stalowej różni się w zależności od wydajności wybranego urządzenia. Dostępne są trzy typy plazmatronów - 8,10,12 amperowe.

Koszt maszyn spawalniczych jest w zakresie od 28 do 33 tysięcy rubli. Taka maszyna powinna być zakupiona, jeśli regularnie pracujesz w warsztacie, aby poprawić obszar chałupy lub w przedsiębiorstwie przemysłowym.

Top