• 30 listopada 2023

Produkty kute zawsze cieszyły się popytem. Postęp stale napędza przemysł. Pojawiły się już obrabiarki do metaloplastyki artystycznej. Znacznie ułatwiły pracę kowalowi, zastępując cały zestaw narzędzi do kucia.

Przyjrzyjmy się trzem maszynom do kucia: Blacksmith UNV3, Master-2U i "Azhur - Universal" porównajmy i spróbujmy wybrać idealny stosunek ceny do jakości.

Treść artykułu:

  • 1 Kowal UNV3-02
  • 2 Master-2U
  • 3 Azhur Universal.
  • 4 Wniosek

Kowal UNV3-02

Na początek przyjrzyjmy się maszynie Blacksmith UNV3, wyprodukowanej w Chinach. Cena detaliczna, około 420 tys. Maszyna wielofunkcyjna z nożnym sterowaniem, przeznaczona do tworzenia spiral, gięcia narożników, gięcia rur, gięcia i skręcania koszy wyrobów metalowych.

UNV3 wyposażony w: pięć trzpieni do kucia spiral dowolnego kalibru, do samodzielnego wykonania trzpieni, czyste podstawy i specjalny trzpień do gięcia narożników, trzpień do skręcania prętów kwadratowych; trzpienie do gięcia łuków z rur okrągłych i prętów na zewnętrznych rolkach giętarki do rur; dwa zestawy do wykonywania koszy z kwadratów lub prętów, w tym uniwersalne trzpienie do gięcia łuków z rur profilowanych.

Infografika UNV3-02

Blok na stopy do UNV3

Dodatkowo można dokupić: komplet płyt pierścieniowych, przystawkę UNV, palnik GOR - 1 szt. Po dokupieniu dodatkowego wyposażenia maszyna UNV3 może wykonywać następujące operacje: rozwijanie "pazurów", zwijanie profilowanej rury.

W przeciwieństwie do maszyn Master-2U i "Azhur-Universal" maszyna UNV3 wyposażona jest w CNC, co pozwala na szybkie uzyskanie zaprojektowanego na komputerze produktu. Kolejną zaletą jest to, że łatwa wymiana oprzyrządowania nie wymaga wysoko wykwalifikowanego technika. Również UNV3 w przeciwieństwie do "Azhur-Universal" zużywa mniej energii (o 25%) i ma bardziej atrakcyjną cenę, co jest wielką zaletą tej maszyny.

Maszyna kuźnicza UNV3 ma również wady. Konieczność dodatkowego zakupu tuby, przystawki UNV-LP oraz wyższa cena w porównaniu do Master-2U. Kolejną wadą UNV3 są mniejsze możliwości pod względem ilości operacji wykonywanych na maszynie w porównaniu do "Azhur-Universal".

Master-2U

Następnie przeanalizujmy maszynę "Master-2U", wyprodukowaną w Rosji. Koszt to ok. 300 tys. zł. Wielozadaniowa maszyna z napędem elektrycznym, która jest potrzebna do tworzenia szerokiej gamy elementów: od rur profilowych, przez listwy. "Master-2U" łączy w sobie funkcjonalność kilku maszyn: do tradycyjnego kucia i zdobienia. Dzięki swojej wielofunkcyjności, "Master-2U" jest jednym z najbardziej kompaktowych, niezawodnych i wszechstronnych urządzeń z napędem elektrycznym. Wykonuje osiem rodzajów zadań: gięcie za pomocą giętarki do rur, tworzenie spirali, gięcie narożników, skręcanie, tworzenie podłużnego łuku, stożków - koszy.

"Master-2U w swojej modyfikacji zawiera: węzeł do walcowania wzoru na blasze, co pozwala na tworzenie nietypowych i drogich wyrobów kutych. Może pracować z gorącą i zimną rurą profilowaną, pozwala to przynieść więcej dochodów, ponieważ rura profilowana jest kilka razy lżejsza niż solidny kwadrat. Dwie strefy robocze, czynią go wszechstronnym i łatwym w użyciu. Dla łatwego podłączenia maszyna jest wyposażona w zasilacz 380 lub 220 V. Łatwość obsługi, niezawodność maszyny pozwala na zastosowanie jej w nieprzygotowanym warsztacie. Zwiększona wydajność umożliwia jednoczesną obróbkę dwóch detali, co przyspiesza realizację zamówień. Urządzenie może być zainstalowane w pomieszczeniach lub na zewnątrz przy sprzyjających warunkach atmosferycznych +5°C, +40°C i braku opadów.

Bar twist może być wykonywany na wszystkich wzorach maszyny "Master- 2U" z dzielonymi i nie dzielonymi końcami wzoru. Maszyna pozwala na wykonywanie mega loków o długości od 600 mm i szerokości loka od 200 do 350 mm. Element ten najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia ławek, wejść, bram, zadaszeń. "Master - 2U" jest uzupełniony o uchylny wałek do tworzenia loków, bajgli. Podczas produkcji nie ma możliwości wystąpienia awarii spowodowanej nieuwagą operatora maszyny. Na kowarce można produkować pierścienie o średnicy wewnętrznej 75 i 118 mm z wszystkich rodzajów wyrobów walcowanych: taśm, kwadratów, kół i rur profilowanych. "Master - 2U" wyposażony jest w urządzenie zaciskowe do rur kształtowych, które pozwala na wykonywanie podłużnych skrętów i załamań oraz koszyków. Maszyna kuźnicza wyposażona jest w rolki do wytwarzania łuków i łuków. Wykonanie listwy zaciskowej służącej jako element ozdobny do zamykania elementów spawanych. Maszyna kuźnicza "Master-2U" zawiera piec do ogrzewania kęsów metalowych i późniejszej produkcji fasetowanych i kopulastych szczupaków, "gęsich" nóg. Również zestaw podpór i wałków do tworzenia tekstur.

Dodatkowo do tego kompletnego zestawu można dokupić: zestaw rolek do rysowania ornamentu na taśmie (wzór "Labirynt"), zestaw rolek do artystycznego zwijania rury profilowej. Zestaw rolek do łuków, łuków stosowanych do rurki drążonej; dodatkowe rolki do dwustronnej stopki gąsienicy. Rolki do walcowania zaokrągleń, kwadratów i rogów do wzmacniania profili (U-kształtne); ramy do spłaszczania pasów (urządzenie obrotowe pozwala na zginanie nóg rolki). Dla wygody pracy istnieje możliwość dokupienia podstawki i pedału nożnego, pozwalających na uruchamianie urządzenia bez pomocy rąk.

Maszyna ma wiele zalet: atrakcyjną cenę w porównaniu do UNV3 i Azhur-Universal oraz solidniejsze wyposażenie podstawowe (palenisko, walcarka rurowa, urządzenie ślizgowe) w porównaniu do UNV3. Maszyna kowalska "Master - 2U" zużywa mniej energii niż jej konkurenci.

Są też wady: brak CNC (wszystkie operacje wykonywane są "na oko"). Niska prędkość wymiany narzędzi, co powoduje zmniejszenie produktywności. Tylko wykwalifikowani specjaliści mogą pracować z tą maszyną. Ma mniej możliwości w pełnym zestawie funkcji niż "Azure Universal".

Azhur Universal

"Azhur - Universal" jest produkowany w Rosji i kosztuje około 440 tys. euro. Pozwala na pracę z profilami o przekroju kwadratowym i okrągłym, taśmami i rurami profilowanymi. Tworzy praktycznie wszystkie elementy wykorzystywane w kowalstwie artystycznym.

Operacje tworzenia elementów przeprowadza się na zimnym metalu, z wyjątkiem gęsiej stopki, płaskiej stopki, kopuły i wierzchołków fasetowanych. Maszyna wyposażona jest w palnik gazowy na propan do ich produkcji. Do tworzenia elementów waluty i chervonka o średniej wielkości do 150 mm, stosuje się mocowanie ślimaka U-2. W celu wykonania elementu pierścieniowego do zestawu maszynowego dostarczany jest bęben nawijający do zwijania pierścieni. Poprzez cięcie gotowej spirali cylindrycznej uzyskuje się elementy pierścieniowe.

Montując mocowanie, skrętkę na bloku kuźniczym otrzymujemy element "Skrętka" o przekroju kwadratu 10-20 mm, oraz listwy 40×10 mm, z kompletem wymiennych rolek (10-20 mm), oraz podkładek (10-16 mm). Elementami roboczymi dla elementów "spirali Salomona" lub "kosza" są cztery pręty kwadratowe (6, 8 lub 10 mm) przyspawane na końcach. Rolki są uchwytem do tworzenia łuków i pierścieni o dowolnym promieniu, z taśmy lub pręta kwadratowego. Wyposażona również w zestaw walców do walcowania rur profilowych, które następnie wykorzystywane są do tworzenia elementów "ślimaka" oraz walców B1 lub U2, zastosowanie rur profilowych ułatwi konstruowanie wyrobów kutych, a taśma zaciskowa pokryje spoiny. Ponadto, maszyna "Azhur-Universal" jest przeznaczona do wykańczania krawędzi, tworzenia ornamentów i teksturowania walcowanych profili kwadratowych i okrągłych, taśm i rur profilowanych. Poprzez wytwarzanie faktur w różnych reliefach przy zmianie rolek. Po ukształtowaniu pasków w celu skorygowania drobnych odkształceń, obrabiany element jest przeprowadzany przez oprzyrządowanie do poziomego wyrównywania.

Teraz porównajmy maszynę "Azhur-Universal" z innymi maszynami UNV3 i "Master-2U". Główną zaletą "Universal-Azhur" w porównaniu z UNV3 i "Master-2U" jest wspaniała funkcja w kompletnym zestawie, która pozwala na tworzenie szerokiej gamy produktów o różnej złożoności. Pragnę zauważyć, że zestaw maszyn posiada kuźnię, urządzenie do luzowania "nóg" i walcowania rury profilowej w przeciwieństwie do kowarki UNV3.

Przy swoich zaletach, maszyna ma kilka wad. Zużywa dużo energii (25% więcej niż inne). Jest droższy w porównaniu z UNV3 i "Master-2U", co prowadzi do wyższych kosztów, a tym samym mniejszego zysku z zakupu maszyny. Warto również wspomnieć, że maszyna nie posiada sterowania CNC i wymaga wykwalifikowanych operatorów, co dla wielu jest dużą wadą. Chcielibyśmy również wspomnieć o powolnej wymianie oprzyrządowania w tej maszynie, która zmniejsza produktywność.

Wniosek

Po rozważeniu trzech maszyn do kucia: UNV3, Master-2U i Azhur-Universal, polecamy UNV3-02 dla początkujących. Wyposażony jest w CNC, co pozwala na realizację projektów, których ręczne wykonanie byłoby niemożliwe. Dla doświadczonego rzemieślnika sugerowalibyśmy wybór modelu "Master-2U", gdyż ma on atrakcyjniejszą cenę i bogatsze oprzyrządowanie niż pozostałe prezentowane maszyny.

Top