• 3 października 2023

Być może zauważyli Państwo, że nowy moduł zdalnego sterowania Festool wraz z nowymi opcjami baterii Bluetooth Festool po cichu weszły na rynek. Czy dzięki innym inteligentnym narzędziom i opcjom Bluetooth prawie każdego dużego producenta narzędzi Festool po prostu wskakuje na banderolę do śledzenia akumulatora?

W tym przypadku Festool dąży do osiągnięcia konkretnego rozwiązania. Jeśli znasz tę markę, nie zdziwisz się, że jest to kolejna innowacja w ich obsesji na punkcie kontroli pyłu.

Moduł Bluetooth Festool

Dla osób niewtajemniczonych Festool opracowuje narzędzia, wyposażenie, a nawet materiały eksploatacyjne jako w pełni zintegrowany system. Twierdzą oni, że otrzymujesz najlepszą wydajność, gdy używasz ich specyficznej kombinacji produktów i z naszego doświadczenia wynika, że tak właśnie jest.

Sercem bezprzewodowego systemu aktywacji narzędzi Festool jest moduł Bluetooth Festool. Instaluje się go w Państwa obecnym porcie modułowym CT 26, 36 lub 48 w celu komunikacji z nowym pilotem zdalnego sterowania Festool i akumulatorami Bluetooth.

Instalacja jest bardzo prosta. Wystarczy odkręcić 2 śruby na pokrywie i zamienić ją na nowy moduł.

Pilot zdalnego sterowania Festool

Pilot zdalnego sterowania Festool dołącza się bezpośrednio do węża ssącego. W zestawie znajdują się 2 opaski, dzięki czemu można je przykryć bez względu na to, jakiego węża używasz przy tomografii komputerowej. Wystarczy nacisnąć przycisk, a ściągacz uruchomi się. To wygodny sposób, by ssanie odbywało się bez konieczności chodzenia tam i z powrotem.

Korzyść z tego wynika z zastosowania narzędzi bezprzewodowych. Ponieważ nie masz przewodu do podłączenia odkurzacza do tomografii komputerowej, nie możesz skorzystać z funkcji automatycznej aktywacji narzędzia. Za pomocą pilota zdalnego sterowania Festool mają Państwo przełącznik aktywacyjny znacznie bliżej miejsca pracy. Dzięki niemu mogą Państwo aktywować odkurzacz nawet wtedy, gdy nie używają go Państwo z produktem Festool na swoim TK lub gdy do sprzątania używają Państwo tylko akcesoriów odkurzających.

W przyszłości mogą pojawić się również pewne korzyści. Jeżeli Festool celuje w odkurzacz bezprzewodowy CT, to pilot pozwala na uruchomienie odkurzacza bez względu na to, czy używają Państwo innego narzędzia bezprzewodowego, czy też przewodowego. Miej to na uwadze, ponieważ nie jest to coś, do czego Makita jest przystosowany w systemie AWS.

Najważniejsze funkcje pilota zdalnego sterowania Festool

 • Idealny do okazjonalnego sprzątania bez konieczności zmiany odkurzacza CT z trybu AUTO na MAN.
 • Uruchomić odkurzacz TK za pomocą pilota zdalnego sterowania bezpośrednio na wężu ssącym.
 • Zestaw modernizacyjny do CT 26, 36, 48
 • Moduł do montażu w gnieździe modułu (do wykonania przez wykwalifikowanego elektryka)
 • Zdalna obsługa za pomocą pilota zdalnego sterowania (w zestawie)
 • Pilot zdalnego sterowania umożliwia włączanie odkurzacza CT bezpośrednio z węża ssącego (proste przełączenie na tryb czyszczenia, nawet gdy odkurzacz CT znajduje się w trybie AUTO).

Dane techniczne pilota zdalnego sterowania Festool

 • Modelka: Festool 202097
 • Zasięg: 23-ft
 • Gwarancja: 3 lata ograniczona
 • Cena: 80,00 dolarów (zawiera moduł Bluetooth i pilot), 45,00 dolarów (tylko pilot)
 • Akumulator Bluetooth Festool

Jeśli chcą Państwo prawdziwie automatycznej aktywacji narzędzia przy użyciu narzędzi akumulatorowych, mogą Państwo skorzystać z akumulatora Bluetooth Festool. Jedyną funkcją połączenia Bluetooth jest poinformowanie odkurzacza TK, aby włączył się po naciśnięciu spustu narzędzia.

Nie ma możliwości śledzenia lokalizacji, blokady ani innych funkcji, które by się z tym zgadzały. Festool, podobnie jak wielu z Państwa, nadal wyraźnie decyduje o skuteczności wszystkich pozostałych funkcji. Jeśli zdecydują się oni na rozbudowę funkcji akumulatora Bluetooth Festool, mają już uporządkowaną integrację z wiórami.

Obecnie można otrzymać akumulatory Bluetooth 5,2 Ah i 6,2 Ah 18V Festool za około 25 USD więcej niż w przypadku akumulatorów innych niż Bluetooth.

Nie słyszeliśmy jeszcze o stworzeniu akumulatora Bluetooth do szlifierek hybrydowych Festool.

Funkcje klucza akumulatora Bluetooth Festool

 • W połączeniu z szybką ładowarką SCA 8 AIRSTREAM parki akumulatorów są szybko i efektywnie ładowane przy aktywnym chłodzeniu podczas procedury ładowania.
 • Komunikuje się poprzez Bluetooth z modułem Bluetooth w odkurzaczu mobilnym CLEANTEC (możliwość doposażenia w akcesoria) i uruchamia odkurzacz CT po włączeniu narzędzia bezprzewodowego.
 • Zintegrowany wyświetlacz LED na akumulatorze dostarcza informacji o stanie naładowania przez cały czas.
 • 5.2 Ah lub 6.2 Ah dostępne zestawy baterii.
 • Bluetooth umożliwia automatyczne uruchomienie odpylacza po włączeniu narzędzia bezprzewodowego (wymagane jest użycie modułu Bluetooth w odpylaczu).
 • Specyfikacja akumulatora Bluetooth Festool
 • Modele: Festool BP 18 Li 5,2 AS-ASI, Festool BP 18 Li 6,2 AS-ASI
 • Cena: 110 dolarów (5,2 Ah), 125 dolarów (6,2 Ah)

Jak to jest w porównaniu z AWS?

System AWS firmy Makita był pierwszym systemem, który umożliwił bezprzewodową automatyczną aktywację narzędzi. Działa poprzez komunikację pomiędzy wiórem w odpylaczu a wiórem w narzędziu. Obecnie dostępnych jest 5 narzędzi zgodnych z AWS oraz 1 odkurzacz bezprzewodowy.

System Festool jest nieco bardziej uniwersalny. Tworząc moduł, można doposażyć swój odkurzacz CT 26, 36 lub 48 w układ komunikacyjny. Jeżeli korzystają Państwo z pilota zdalnego sterowania Festool, mogą Państwo przełączać zasilanie odkurzacza za pomocą dowolnego narzędzia przewodowego lub bezprzewodowego, do którego podłączony jest wąż. Nawet jeśli tylko sprzątasz swoje miejsce pracy, przełącznik znajduje się w znacznie wygodniejszym miejscu.

Jeśli korzystają Państwo z akumulatora Bluetooth Festool, jeden akumulator może komunikować się z wyciągarką, niezależnie od tego, jakiego narzędzia Festool 18V Państwo używają. Wióry narzędziowe "AWS" oznaczają, że każde narzędzie musi mieć swój własny chip.

Druga strona tej monety jest taka, że trzeba mieć narzędzia AWS - inne modele nie są kompatybilne. Dzięki systemowi akumulatorowemu Festool każdy produkt Festool 18 V z przyłączem do odsysania jest gotowy do bezprzewodowej komunikacji, także ze wszystkimi przyszłymi modelami.

Top