• 26 kwietnia 2024

Wkrętarka bardzo ułatwia życie w przypadku małych domowych robót. To niewielkie elektronarzędzie w szybkim czasie potrafi zdziałać cuda. Moment obrotowy wskazuje na to, z jaką mocą będą wkręcane śruby, czyli inaczej mówiąc, jak głęboko mogą być umieszczona w materiale.

Moment obrotowy – co to jest?

Obrotowy pierścień z cyframi we wkrętarce przeznaczony jest do regulacji momentu obrotowego, nazywanego inaczej siłą obrotu. Im wyższa jego wartość, tym większa jest moc wkrętarki, a co za tym idzie wkręty - można osadzić głębiej w obrabianym materiale. Zdarza się, że niektóre rodzaje wiertarko-wkrętarek posiadają funkcję udaru. Owa funkcja jest pomocna w przypadku ustawienia mocy działania urządzenia.

Udar to funkcja, która pozwala na wiercenie w twardych materiałach, np. kamieniu czy betonie. Obejmuje ruch posuwisto–zwrotny głowicy, przez co poza ruchem obrotowym działa dodatkowa siła, która kruszy tworzywo.

Udar określany jest w dwóch wartościach:

  • częstotliwość udaru – definiuje jak szybko pracuje wiertło; wskaźnik określany w udarach, czyli uderzeniach na minutę,
  • energia udaru – moc działania, czyli z jaką siłą wiertło uderza w materiał.

Im większa częstotliwość i energia udaru tym prościej wywiercić otwór lub skuć część ściany. Wyróżnia się dwa rodzaje wartości w kontekście momentu obrotowego:

  • Wkręcanie miękkie: jak sama nazwa wskazuje odnosi się do tworzyw miękkich; moment obrotowy wzrasta równomiernie, zgodnie z głębokością wkręcanego wkrętu,
  • Wkręcanie twarde: obejmuje materiały twarde; w tym przypadku moment obrotowy rośnie wolno, zwiększa się dopiero w końcowej fazie.

Mówiąc o wkrętarce i jej sile - trzeba omówić najważniejsze parametry. Szybkość i siła działania to najistotniejsze wskaźniki, z którymi należy się zapoznać przed zakupem urządzenia. W elektronarzędziach - o nieco mniejszej sile - wynosi od 4 do 6 Nm (Nanometrów). Idąc dalej - narzędzia lepsze jakościowo i bardziej wydajne z funkcją udaru, posiadają 19–28 Nm. Urządzenia z opcją udaru charakteryzują się naprawdę dużą siłą działania, przez co bez problemu mogą zastąpić tradycyjną wiertarkę sieciową. Przed zakupem koniecznie trzeba się upewnić czy interesujący nas model posiada funkcję regulacji szybkości i elementu siły. Większa siła równa się narzędzie o bardziej zaawansowanym działaniu.

Moc wkrętarki to kolejny wskaźnik, na który warto zwrócić uwagę. Wkrętarki, które są z najniższej półki, zazwyczaj posiadają moc od około 4 do 5 V. Taka moc jest wystarczająca do czynności typu skręcanie szafek czy niewielkich urządzeń RTV, AGD. Wkrętarki z nieco wyższej półki dysponują większą mocą, zazwyczaj w granicach 12–14 V. Produkty z naprawdę wysokiej półki osiągają moc 18 V i więcej. Mniej zaawansowane prace wymagają mniejszej mocy, profesjonalne muszą być wykonywane porządnym sprzętem.

Moment obrotowy wraz z napędem bardzo się zazębia, więc te dwa parametry warto mieć na uwadze. Wskaźniki określają sposób pracy oraz funkcjonalność narzędzia. Sam moment obrotowy jest o tyle ważny, że określa szybkość wykonania poszczególnych czynności.

 

Top