• 26 kwietnia 2024

Młot kuźniczy to maszyna o działaniu udarowym, która odkształca plastycznie metal podgrzany do temperatury kucia. Maszyny te mają prostą konstrukcję i są łatwe w naprawie, w związku z czym są często stosowane w przedsiębiorstwach zajmujących się kuciem i kuciem na gorąco.

Treść artykułu:

  • 1 Klasyfikacja i rodzaje
  • 2 Elementy konstrukcyjne
  • 3 Kolejność operacji
  • 4 Cechy szczególne innych typów młotków

Klasyfikacja i rodzaje

W zależności od rodzaju wykorzystywanej energii rozróżnia się te typy jednostek:

  1. Młot parowy, wykorzystujący energię przegrzanej pary wodnej.
  2. Młot pneumatyczny zasilany sprężonym powietrzem.
  3. Młot hydrauliczny, który odkształca obrabiany przedmiot pod wpływem siły przepływu medium płynnego (wody lub oleju).
  4. Hydrauliczny młot śrubowy, który oprócz energii płynu wykorzystuje energię mechaniczną.
  5. Młot mechaniczny, w którym realizowana jest zasada bezpośredniej konwersji energii na pracę.

Młot hydrauliczny

Młot parowy

Młotek pneumatyczny

Istnieje również podział na różne typy w zależności od zastosowania technologicznego. Decyduje to o konstrukcji molotów. Młot kuźniczy jest samodzielnym mołotem, natomiast młot parowy i pneumatyczny charakteryzuje się tym, że mołot jest osadzony na sprężystych mocowaniach.

Młotek jest zamontowany pionowo. Niewielka liczba wariantów poziomego młota udarowego nie jest zbyt popularna, ponieważ mają one tę zaletę, że zapobiegają przesuwaniu się rozgrzanego przedmiotu obrabianego pod ciśnieniem. Jednak wstrząsy gruntu i fundamentów są znacznie zredukowane, dzięki czemu praca na takim sprzęcie jest bardziej komfortowa.

Elementy konstrukcyjne

Typowy młot kuźniczy składa się z następujących elementów

  • siłownik;
  • pręt;
  • dwa stojaki boczne
  • wahadło;
  • pręty;
  • system kontroli.

Cylinder redystrybuuje ciśnienie wytworzone przez parę, kierując przepływ nośnika energii do dolnej wnęki, gdzie pręt jest sztywno połączony. Po przeciwnej stronie pręta zamontowana jest głowica młota, która obraca się i odkształca materiał. Młot kuźniczy wyróżnia się gładkimi bijakami, natomiast młot parowy wyposażony jest w specjalne narzędzie - matrycę.

Bieżące pozycjonowanie odbywa się za pomocą specjalnych prowadnic na stojakach bocznych z rozwiniętą powierzchnią styku. Podobne elementy znajdują się na bokach główki, które powodują precyzyjne uderzenia w podgrzewany pachołek.

Dłuto jest dużym i masywnym elementem żeliwnym: ze względów eksploatacyjnych waga dłuta musi być 10 razy większa niż waga części spadających. Aby zmniejszyć wibracje, brzeszczot jest umieszczony głęboko w ziemi i spoczywa na tłumiku drgań, który jest wykonany z dużych kwadratowych desek dębowych.

Kolejność operacji

Młot kuźniczy ma złożony system kontroli, który wymaga od kowala maksymalnych umiejętności produkcyjnych i dobrego doświadczenia. Każdy młot parowy pracuje w cyklu obrotów jałowych i roboczych. Różnica polega na amplitudzie oscylacji: w cyklu jałowym wynosi ona 10-50 mm, w zależności od wydajności maszyny, a w cyklu roboczym jest określona przez wysokość początkową odkuwki. Z każdym kolejnym uderzeniem parametr maleje i metal stygnie. Siła kolejnego uderzenia musi być większa, a to zależy tylko od kąta nachylenia dźwigni, która zachodzi na otwory szpuli sterującej.

Zasada działania młotków dwustronnego działania polega na tym, że

  1. Podniesienie do pozycji górnej (ale nie do pozycji skrajnej, ponieważ w takim przypadku głowica cylindra umieszczona na płycie podcylindrowej może zostać wybita).
  2. Przytrzymanie ciężarka podczas umieszczania na nim rozgrzanej matrycy.
  3. Przyspieszenie w dół. Pierwszy kontakt z obrabianym przedmiotem następuje za pomocą niewielkiej ilości sprężonego powietrza (w przypadku zastosowania młota pneumatycznego) lub pary.
  4. Podnoszenie górnej połowy matrycy i wyjmowanie odkuwek z dolnej wnęki (lub ich walcowanie, gdy obróbka plastyczna na gorąco odbywa się w kilku przejściach).

Technologia kucia na gorąco polega na stosowaniu do 5-6 uderzeń w obrabiany przedmiot, w zależności od rodzaju odkuwki i temperatury metalu. Specyficzny wzór deformacji jest określony w karcie procedury.

Inne typy młotków

Młot pneumatyczny, dostarczany jest w pojedynczej jednostce i zazwyczaj wyposażony jest w indywidualny zespół sprężarki. Młot pneumatyczny nie posiada dużej masy spadających części, dlatego może być używany do kucia małych elementów. Młot pneumatyczny ma zazwyczaj podstawę w kształcie litery C wzmocnioną bocznymi stojakami dla zapewnienia sztywności. Obszar kucia młota pneumatycznego jest otwarty z trzech stron, co ułatwia konserwację.

Młot hydrauliczny ma ograniczone zastosowanie. Jednostki hydrauliczne są często stosowane w kuciu na gorąco blach, przy pracy z niskoplastycznymi stopami tytanu. Prędkość matrycy w młotach hydraulicznych jest mniejsza, ze względu na różnicę gęstości pomiędzy olejem/wodą a powietrzem lub parą. Siłownikom hydraulicznym stawiane są wysokie wymagania w zakresie uszczelnienia, ale poza tym urządzenie jest w zasadzie nie do odróżnienia od innych instalacji.

Mechaniczne siłowniki maszyn udarowych są oparte na pasach, deskach lub sprężynach piórowych, które są bardzo rzadkie, ponieważ trudno byłoby dostarczyć dodatkową energię do strefy odkształcenia. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, ale wydajność niska.

Top