• 30 marca 2023

Jedna z bardziej uciążliwych prac budowlanych i remontowych polega na wykonaniu instalacji płyt kartonowo-gipsowych. Szlifowanie gipsu z płyt gipsowo-kartonowych nie tylko tworzy duży bałagan, ale również wypuszcza w powietrze różnego rodzaju pył - w niektórych przypadkach nawet pył krzemionkowy. Dla tych z Was, którzy mają wyraźną przyjemność szlifowania tynku, radujcie się! Festool ma dla Państwa rozwiązanie w postaci szlifierki do suchej zabudowy Planex Easy. Ta nowa szlifierka nie tylko usunie prawie cały bałagan z płyt gipsowo-kartonowych, ale także ochroni płuca przed kurzem.

Projekt

Na pierwszym miejscu Festool stawia na prostotę dzięki szlifierce do suchej zabudowy Planex Easy. Ta szlifierka wyskakuje z pudełka gotowa do pracy. Po prostu podłącz go i idź.

Podczas gdy ta szlifierka może być montowana na większości odkurzaczy, Festool projektuje swoje produkty tak, aby optymalnie współpracowały z ich własną linią produktów. Zastosowaliśmy odkurzacz CT 36 E AC Cleantec Festool, który bezproblemowo współpracuje ze szlifierką do płyt gipsowych Planex Easy, ale każdy odkurzacz o średnicy przyłącza 1-7/16″ będzie działał. Festool posiada nawet zintegrowaną blokadę obrotową, dzięki której Planex Easy można łatwo podłączyć do węża Festool CT.

Jeśli już korzystają Państwo z tomografu komputerowego Festool, proszę zwrócić uwagę, że Planex używa węża o większej średnicy niż w przypadku szlifierek i innych produktów do obróbki drewna Festool.

Jeszcze raz, pomyśl o "prostocie". Planex Easy jest wyposażony w pojedynczy włącznik i pokrętło regulacji prędkości obrotowej. I tak nie spodziewasz się jakiegoś zagmatwanego systemu kontroli na szlifierce, a ten nie będzie cię zaskoczył.

Festool FES-571935 Planex Easy Drywall Sander

(źródło: www.festool.pl)

Ergonomia

Większość naszej pracy wymagała od nas podnoszenia nad głową szlifierki do płyt gipsowo-kartonowych Planex Easy. A jak można sobie wyobrazić, gdy spędzasz dużo czasu na szlifowaniu sufitów, usuwaniu popcornu lub przygotowywaniu nowych powierzchni błota gipsowego do malowania, docenisz lżejsze narzędzie. Ta waży dobrze wyważone 8,8 funta, czyli jest lżejsza niż wygląda na pierwszy rzut oka. Z punktu widzenia zmęczenia nie mieliśmy żadnych problemów z wygładzeniem naszej mozaiki sufitowej, a długi uchwyt zapewniał dobry dostęp do naszych wysokich sufitów.

Festool zdecydował się również na zastosowanie w tym modelu większego uchwytu i wałka. Uchwyty o większej średnicy mogą sprawić, że narzędzie ręczne będzie bardziej kłopotliwe, ale jest tu pomocne. Po pierwsze, większy uchwyt i wałek zapewnia solidny, wygodny chwyt. Tam, gdzie cieńszy wał może początkowo wydawać się lepszy, może być zbyt słaby. Bez względu na to, na jakim placu budowy Państwo pracują, miło jest mieć solidny, nie zginający się wał, który Festool zaprojektował z tym modelem.

Wydajność

Szlifierka do płyt gipsowo-kartonowych Festool Planex Easy sprawdza się naprawdę dobrze na wszystkich częściach ścian i sufitów. Po pierwsze, jego bezpośredni napęd, bezszczotkowy silnik zapewnia dużą moc do superszybkiego szlifowania, a cała operacja jest naprawdę gładka jak na narzędzie, które może być naprawdę niewygodne.

Festool zaprojektował tę szlifierkę z przegubem przegubowym za głowicą 8-1/2″, który utrzymuje talerz szlifierski płasko na powierzchni podczas pracy w poprzek materiału. Szlifierka ta jest nie tylko bardzo zwrotna, ale zaprojektowano również przedni segment szczotki, dzięki czemu można ją łatwo zdjąć. Zasadniczo, gdy natrafisz na wewnętrzny narożnik, możesz wyskoczyć z tego przedniego segmentu szczotki, pozwalając na szlifowanie na równi z powierzchnią w tym trudno dostępnym miejscu.

Wreszcie pytanie za milion dolarów - jak dobrze działa odpylanie?

Jak wiadomo, szlifowanie płyt gipsowo-kartonowych jest z reguły nieporządane, ale dzięki szlifierce do płyt gipsowo-kartonowych Festool Planex Easy jest to o wiele mniej kłopotliwe. Festool zaprojektował Planex Easy tak, aby pył mógł przepływać przez i wokół głowicy szlifierskiej. Jest to efektywny projekt, który eliminuje prawie cały bałagan.

Niestety, system nie jest w 100% doskonały, a my zauważyliśmy śladowe ilości pyłu, który mógł się wydostać. Mimo to, bardzo cienka warstwa pozostawionego przez nas pyłu z płyt gipsowo-kartonowych jest o wiele bardziej pożądana, niż gdybyśmy musieli spróbować oczyścić ją po szlifierce, która nie posiada żadnego odpylania. Mniej bałaganu i mniej oddychającego pyłu to duża wygrana.

Cena i wartość

Oryginalny Planex kosztuje $1260, a Festool Planex Easy znacznie mniej - $750. Będziesz musiał zrezygnować z niektórych funkcji, aby zaoszczędzić pieniądze. Nie będziesz miał regulowanej długości, dwóch biegów do wyboru, ani możliwości zapakowania go w Systainera. Wciąż jednak otrzymujesz doskonałą wydajność i wzornictwo.

Jeśli chcesz iść na kompromis w jednym lub kilku obszarach projektu, dostępne są tańsze opcje. Ostatecznie, jest to nadal narzędzie premium i będziesz musiał zrezygnować z istotnych cech, jeśli chcesz spaść do niższego punktu ceny.

Festool FES-571935 Planex Easy Drywall Sander

(źródło: www.festool.pl)

Wniosek

Jako szlifierka do płyt gipsowych, Festool Planex Easy jest doskonałym narzędziem pracy. Nie rozpada się na tak małą przestrzeń magazynową jak oryginalny Planex i traci się kilka funkcji, ale oszczędza się 460 dolarów, aby przejść prostszą drogę. W końcu tego właśnie oczekują Państwo od Festool - wysokiej wydajności, doskonałego odsysania pyłu oraz ergonomii, którą trudno będzie pokonać.

Festool Planex - łatwa w obsłudze szlifierka do suchych powierzchni

 • Prosta konfiguracja i intuicyjne elementy sterujące pozwalają skupić się na wynikach.
 • Niska waga i doskonała równowaga zmniejszają zmęczenie
 • Bezszczotkowy silnik bezszczotkowy EC TEC z napędem bezpośrednim zapewnia zasilanie powierzchni bez użycia elastycznego kabla, co pozwala na skrócenie czasu przestoju przy mniejszej wadze.
 • Elastyczna konstrukcja głowicy pozwala na większą swobodę ruchu, co ułatwia szlifowanie
 • Wyłączna 3-letnia gwarancja Festool All-Inclusive
 • Używa tych samych materiałów ściernych Granat, co klasyczna szlifierka Planex Drywall Sander

Dane techniczne Festool Planex Szlifierka do płyt kartonowo gipsowych

 • Zużycie energii: 400 Watt
 • Prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym: 400 - 920 obr.
 • Średnica wymiennej stopy szlifierskiej: 8-1/2″ (215 mm)
 • Średnica ścierniwa: 8,9″ (225 mm)
 • Długość: 63,00 cala (1,60 mm)
 • Średnica przyłącza odpylającego: 1-7/16″ (36 mm)
 • Maksymalna średnica przyłącza odpylającego: 1-1/16″ (27 mm)
 • Waga: 8,8 lb (4 kg)
 • Gwarancja: 3-letnia gwarancja serwisowa All-Inclusive
 • Sugerowana cena detaliczna producenta: 750,00 USD
Top