• 9 maja 2024

Wprawdzie Festool zapowiedział wprowadzenie szlifierki Conturo Edge Bander już w lutym, ale nic nie może się równać z tym, że przyjrzymy się temu rewolucyjnemu nowemu narzędziu i zobaczymy, co je wyróżnia spośród innych produktów w branży. Musimy odwiedzić Festool w Niemczech i przyjrzeć się procesowi powstawania nowej szlifierki Conturo Edge Bander, jak również rzeczywistemu zakładowi produkcyjnemu Festool, w którym wytwarzane są niektóre z tych produktów, a nawet stolarni Rainer - lokalnemu zakładowi wykorzystującemu nowy Conturo do wybranych projektów.

Festool okleiniarka krawędziowa Conturo

Poświęciwszy trochę czasu na przyjrzenie się historii firmy Festool, mieliśmy okazję wysłuchać Wolfganga Reinesa, który kieruje projektem Edge Bander (jego pierwszym produktem z Festool było cenione Domino). Nie ma wprawdzie standardowego podejścia ani formuły, w jaki sposób Festool generuje pomysły, jednak mają oni tendencję do patrzenia na rynek i łączenia tego z wiedzą swoich doświadczonych menedżerów produktów (np. Wolfgang był kiedyś stolarzem). Bander do obrzeży został opracowany, aby konkurować z niektórymi ręcznymi okleiniarkami, które były już na rynku, ale które nie były tak zdolne i szczerze mówiąc wyglądały jak prototypy. Kosztują one od 10.000$ rozwiązań stacjonarnych do 200.000$ maszyn typu CNC. Poza tym, stacje klejenia kosztują kolejne 50.000 dolarów. W związku z tym Festool stworzył ręczne rozwiązanie, które z jednej strony pozwala na stworzenie większego systemu, a z drugiej strony zapewnia większą wydajność i efektywność.

Walizka do okleiniarki krawędziowej Conturo

Większość niedrogich rozwiązań na bazie żelaza nie poradzi sobie z grubszymi obrzeżami. Klejowe systemy obrzeży również są ograniczone do cienkich obrzeży i kosztują około 400 dolarów. Od 2002 roku opracowano ręczne okleiniarki do obrzeży o grubości do 3 mm, które kosztowały około 2000 USD. To jest rynek, na który Festool zwrócił szczególną uwagę przy opracowywaniu Conturo (cały zestaw jest dostępny w sprzedaży detalicznej za około 3.200 USD, choć można go kupić w różnych konfiguracjach).

Pracując ze studentami wyższych uczelni technicznych, przyjrzeli się mocnym i słabym stronom istniejących rozwiązań, a także sposobom działania obecnych systemów i narzędzi okalania krawędzi. Ogólne uwagi dotyczyły tego, że narzędzia te były ciężkie i wymagały wielu regulacji (oraz przycisków i kontrolek do wprowadzania tych regulacji - było ich mnóstwo). Oddzielny system klejowy był również inhibitorem i wytwarzał dużo ciepła (palce spalone nie były rzadkością).

Kolejną obserwacją była temperatura topnienia kleju. Wyższa temperatura topnienia (Festool stosuje 190º w najpopularniejszych kartuszach z klejem) pozwala na to, aby mebel lub element był wystawiony na działanie promieni słonecznych, bez obawy o stopienie się kleju lub utratę integralności. Problem stanowiła również zmiana koloru kleju, a same maszyny stały się trudne do czyszczenia po stosunkowo krótkim czasie użytkowania. Krótko mówiąc, na rynku pojawiło się miejsce na czystsze, bardziej wydajne, bardziej przyjazne dla użytkownika rozwiązanie.

(Źródło: www.festool.pl)

Opracowanie szlifierki krawędziowej Festool Conturo

Po dokonaniu tych wszystkich spostrzeżeń Festool miał dobre rozeznanie, o co im chodziło. Chcieli nowego typu narzędzia, które byłoby "czyste" w użyciu - takiego, które nie spaliłoby twoich rąk. Potrzebny był również nowy system kartridży "bez łba" do klejenia, który pozwalałby na użycie tylko tego, co było potrzebne. Gdyby udało im się opracować narzędzie, które nie wymagałoby systemu obiegu kleju, to byłoby ono znacznie czystsze. Jednocześnie rozpoczęto prace nad ergonomią, tak aby gotowy produkt był przyjazny dla użytkownika i praktyczny.

Następnym wyzwaniem było zachowanie jednej technologii w przeciwieństwie do systemu elektrycznego dla komponentu klejowego i pneumatycznego dla krawędzi Bander. Komputer był potrzebny do automatycznego obliczenia poziomu kleju i szybkości, z jaką silnik musiał się obracać. Zminimalizowałoby to potrzeby użytkownika w zakresie regulacji i w mniejszym lub większym stopniu zautomatyzowałoby większość funkcji - prędkość posuwu, ilość kleju na grubość taśmy brzegowej i temperatura byłyby automatycznie kontrolowane przez system. Tak działa Festool Conturo i to, co czyni go tak inteligentnym systemem dla użytkownika (i co pozwala mu mieć tylko minimalne elementy sterujące podczas ogólnego użytkowania).

Podczas fazy prototypowania dokonano regulacji w celu dalszej redukcji rozmiaru, aby pomieścić wystarczającą ilość kleju do wykonania stołu konferencyjnego w jednym zadaniu, przy jednoczesnej optymalizacji rozmiaru kartridża. Ponadto Festool dodał wyświetlacz LCD (pierwszy w historii produktów Festool), który informuje użytkownika o tym, co działo się z narzędziem (temperatura, gotowość, poziom kleju, pozostały odstęp itp.). Równowaga, waga i kształt zostały dopracowane w następnej kolejności w celu uzyskania dalszych korzyści ergonomicznych.

Rozwiązywanie specyficznych problemów

Wracając do tego, jak najlepiej radzić sobie z wysoką temperaturą, regulacja wielkości krawędzi musiała być konfigurowalna nawet wtedy, gdy narzędzie było "gorące". W tym celu Festool zdecydował, że zamiast ustawiać dolną podstawę, Conturo ustawi środkową podstawę za pomocą jednego pokrętła (to samo pokrętło stosowane w frezarkach górnowrzecionowych) i pozwoli Państwu w jednym kroku ustawić zarówno grubość, jak i wysokość.

Oprócz Festool Conturo opracowano również wyposażenie dodatkowe, które pozwala na oklejanie obrzeży pod kątem 45 stopni, a nawet na kompleksowe oklejanie krawędzi. Niestandardowy nóż do rysowania został opracowany, aby umożliwić ostateczne wykończenie cięcia i uzyskanie idealnej krawędzi. Cały system od początku do końca jest dostarczany jako całościowe rozwiązanie. Wkłady z klejem (w cenie około 2$ za wkład) są również dostępne w różnych kolorach i materiałach, w tym klej EVA, klej wodoodporny i inne.

(Źródło: www.festool.pl)

W polu w stolarni Reicka

Obecnie nie ma stacjonarnego urządzenia do oklejania krawędzi, które obsługuje oklejanie ukośne, więc byliśmy podekscytowani widząc, jak Conturo zajmuje się tym w lokalnej stolarni Reick. Po daniu Conturo około 10 minut na rozgrzanie, odczyt z diody LED zmienił się z czerwonej na migającą czerwono-zieloną, na zieloną i załadowaliśmy kawałek 2mm ABS. Ładuje się go przez ścisłe zaciśnięcie elementu, a następnie dwa kliknięcia wstecz. Wyświetlacz wskazuje prawidłowo załadowany element. Podczas gdy wystarczy nacisnąć przycisk i posuwać się z aktualną prędkością, spust dostosowuje prędkość i pozwala na jej zmianę w zależności od potrzeb dla zakrzywionych aplikacji. Kiedy trafisz na koniec, maszyna zatrzymuje się.

Cięcie polegało na chwyceniu za element wyposażenia Festool do przycinania powierzchni, który działał bardzo prosto. Inny dodatek dodaje stały podajnik taśmowy, gdy nie chcesz używać pojedynczych sztuk. Obcinarka/frezarka do krawędzi pozostawia tylko niewielką ilość kleju, dlatego Festool oferuje nóż do wyciągania resztek, włącznie z usuwaniem kleju i ostatnim detalem krawędzi.

Festool posiada unikalną płytę adaptacyjną, która umożliwia zintegrowanie Conturo z własnym stołem rzemieślniczym do ustawiania ukosów i prostych obrzeży. Przy nakładaniu obrzeża 45 stopni usuwany jest główny uchwyt. Grube dno narzędzia chroni ręce przed gorącem, więc umieszczenie narzędzia na płycie adaptera nie stanowiło problemu. Do odprowadzania oparów z kleju z dala od użytkownika można również użyć tylnego portu ściągacza. Ta płyta rozwiązuje problem oblewania krawędzi pod kątem 45 stopni i pracuje z każdym materiałem o grubości do 65 mm.

W przypadku narożników wewnętrznych do Conturo można dodać dodatkowe akcesorium, aby umożliwić mu dotarcie do narożnika za pomocą opaski narożnikowej, a następnie po prostu wcisnąć go mocno w narożnik.

Do tego czasu zabrakło kleju, więc wstrzymaliśmy się z dodaniem kolejnego wkładu - proces, który polegał na naciśnięciu przycisku, oczekiwaniu na wsunięcie tłoków, otwarciu pokrywy, wrzuceniu kolejnego wkładu i zamknięciu pokrywy. Zmiana kolorów zajmuje kilka kartridżów, aby uruchomić choć do następnego koloru (chyba że idziesz od czarnego do białego, co trwa około siedmiu). Ponieważ każda kaseta kosztuje tylko około 2$, jest to rozwiązanie efektywne kosztowo - szczególnie w porównaniu z innymi systemami na rynku.

Nawet w przypadku wykonywania obrzeży o bardzo trudnym kształcie, Festool Conturo może w każdej chwili przepuścić przez siebie kawałek obrzeża, nanieść na niego klej, a następnie ręcznie ustawić obrzeże.

Dla każdego, kto pracuje z materiałem warstwowym lub płytą MDF do tworzenia mebli, Festool Conturo jest nowym, ekscytującym narzędziem, które powinno naprawdę wstrząsnąć rynkiem. Jest to narzędzie, które naprawdę na nowo zdefiniuje sposób, w jaki ta praca jest wykonywana - być może nie w aplikacjach seryjnych, ale z pewnością z rzemieślnikami, którzy chcieliby bardziej elastycznego, przenośnego rozwiązania do mocowania obrzeży w swoich projektach stolarskich.

Top