• 29 marca 2023

Wiertarka Festool C18 wchodzi na zatłoczone pole 18-woltowych narzędzi ręcznych litowo-jonowych. Jednak jest to jeden z niewielu, który tak dobrze trafia do sklepu z drewnem i gabinetu. Dostępny jest w trzech poziomach zestawu, które różnią się liczbą akcesoriów i uchwytów dołączonych do korpusu wiertarki. Konfiguracja, którą przeglądałem, jest najbardziej wszechstronna: Wiertarka akumulatorowa Festool C18, model 564616.

C18 wyróżnia się dużym akumulatorem i modułową konstrukcją, która odpowiada renomie Festool jako skrupulatna technika i inteligentna, użyteczna konstrukcja. Z zestawem Festool C18 jest wiele do omówienia - z pewnością nie jest to zwykła akumulatorowa wiertarka.

Festool C18 Pierwsze wrażenia

Funkcje wiertła Festool C18

 •    Kompatybilny z pełną gamą uchwytów FastFix i Centrotec Chucks
 •    2 Prędkość obrotowa silnika bezszczotkowego
 •    Sprzęgło elektroniczne
 •    Inteligentne baterie i ładowarka z 3 letnią gwarancją
 •    Magnetyczne przechowywanie bitów

Obejmuje

 •    C18 Wiertarka/kierowca
 •    1/2″ Bezkluczowy Chuck
 •    Centrotec Chuck
 •    Uchwyt do bitów Centrotec
 •    Kąt prosty Centrotec Chuck
 •    Centrotec Eccentic Offset Chuck
 •    Bit PH 2
 •    (2) 5.2 Baterie Ah Li
 •    TCL 3 Ładowarka
 •    SYS-2 Systainer

Specyfikacje

 • Czas na pełny ładunek: 70 minut
 • Chuck Capacity:    Do ½" (13 mm)
 • Max. Moment obrotowy w stali: 354 funty. (40 Nm)
 • Max. Moment obrotowy w drewnie: 238 funtów. (27 Nm)
 • Zakres ustawień momentu obrotowego: 4,4 - 70,8 funtów. (0,5 - 8 Nm)
 • Systainer: YS 2 T-LOC
 • Waga: 3 funty. 4,9 uncji. (1,5 kg)
 • Cena: 625 dolarów

(Źródło: www.festool.pl)

Festool C18 oferuje wszechstronność i rozkosz, gdyż pozwala poznać uchwyty i inteligentne rozwiązania, które są wbudowane w korpusie wiertarki, akumulatory i przystawki.

Ogólna stylizacja: Festool C18 nie wygląda jak inne wiertła, a jego niestandardowy wygląd może utrudniać stwierdzenie, jak duże jest to narzędzie w porównaniu z wiertarką o bardziej konwencjonalnym kształcie. Porównując C18 z inną wiertarką 18V, ich ogólne rozmiary są bardzo podobne. Główna różnica polega na tym, że uchwyt Festool jest przesunięty do tyłu, aby zrobić miejsce na dodanie przedniego pionowego elementu. 

C18 waży około 4 funtów 5 uncji z akumulatorem i uchwytem 3-szczękowym, co jest cięższe niż w porównaniu z wiertarką 18 V przy 3 funtach 10,5 uncji. Ta różnica w wadze wynika wyłącznie ze znacznie większego akumulatora C18; bez akumulatorów Festool waży o uncję mniej niż wiertarka porównawcza.

Orientacja uchwytu do korpusu narzędzia narzuca użytkownikowi określony uchwyt. Przy zastosowaniu typowego uchwytu z czterema palcami, prawie cały ciężar narzędzia przesuwa się na palcu wskazującym. To jest męczące. Przesuwając palec wskazujący na boczną stronę narzędzia, ciężar rozkłada się na kciuk, palec wskazujący i palec środkowy. W tym uchwycie pierścień i małe palce obsługują spust. W rzeczywistości jest to całkiem wygodne i być może lepsze niż uchwycenie konwencjonalnej wiertarki.

Kontrola cyfrowa: Przy wyjątkowo niskiej mocy, niektóre wiertła wydają się mieć stopień mocy, który musi zostać przekroczony, zanim będą się obracać płynnie. Nie Festool C18. Ściśnij spust mocy w krokach co kilka minut, a wał C18 zacznie się obracać płynnie przy bardzo wolnych obrotach. Nie są to ustawienia, których prawdopodobnie będziesz często używać - jeśli w ogóle - ale przyczyniają się do ogólnego poczucia płynnej mocy i kontroli.

Sprzęgło elektroniczne: W Festool C18 zamiast sprzęgła mechanicznego stosuje się sprzęgło elektroniczne. Festool mówi, że dzięki temu wydłuży się żywotność narzędzia. Tam, gdzie dobre sprzęgło mechaniczne po prostu się poślizgnie i natychmiast przestanie jechać, elektronika C18 potrzebuje mikrosekundy na wydanie polecenia zatrzymania.  W rezultacie narzędzie szarpie się w momencie, gdy śruba jest skręcona, a wiertło rzeczywiście się zatrzymuje.

To opóźnienie czasu reakcji jest zmniejszone przez powiązanie ustawień momentu obrotowego z prędkością obrotową. Wraz z obniżeniem ustawienia momentu obrotowego, C18 obniża maksymalną dopuszczalną prędkość obrotową przy pełnym pociągnięciu za spust. Przy najniższym ustawieniu momentu obrotowego i najwolniejszych obrotach, wkręcanie dwustu ¾" śrub może wydawać się lodowate. Dzięki temu projektowi możesz mieć kontrolę.

Hex Bit Holder: Cztery bity sześciokątne mogą być trzymane przez magnesy ziem rzadkich w parze szczelin wzdłuż przedniej krawędzi przedniego uchwytu. Są one usuwane poprzez przesunięcie ich do końca szczeliny, gdzie znajduje się mała rampa wypychająca bity z szczeliny. System ten utrzymuje bity w sposób dyskretny i nie wypadają one podczas użytkowania. To bardzo sprytna funkcja.

Spinacz do paska: W dno każdej baterii wbudowany jest klips do paska. Klips można przesunąć na jedną lub drugą stronę, dzięki czemu wiertło można zawiesić na lewym lub prawym biodrze użytkownika. Jest to również bardzo intuicyjna funkcja.

Wskaźnik poziomu baterii: W dolnej części uchwytu głównego wbudowany jest bank diod LED, a poziom baterii jest wyświetlany po naciśnięciu spustu. Naprawdę wolę wskaźniki LED wbudowane w każdy akumulator, ponieważ aby sprawdzić poziom naładowania akumulatora w Festool C18, należy go najpierw włożyć do narzędzia.

Światło LED: Dioda LED znajduje się w przedniej części uchwytu. Wygląda na to, że świetnie sprawdza się w zastosowaniach przy słabym oświetleniu.

Systainer: Nawet pudełko, do którego wchodzi ta wiertarka, jest dobrze przemyślane. Festool nie jest jedynym producentem, który dostarcza swoje narzędzia w wysokiej jakości skrzynkach z tworzywa sztucznego z wkładkami. Jednak Festool przenosi to wszystko na kolejny poziom. Aby go zakręcić, mają zdjęcie w pokrywie pudełka pokazujące, gdzie wszystko powinno być przechowywane. Odkładanie rzeczy może brzmieć jak nie-mózgowiec, ale z taką ilością części, jaka znajduje się w zestawie, zdjęcie jest pomocne. Na koniec, co nie mniej ważne, ręczne uchwyty pomiędzy wkładką a stroną pudełka, aby zapewnić bezpieczeństwo dokumentacji.

(Źródło: www.festool.pl)

Uchwyty i elementy mocujące Festool C18

Zestaw C18 jest dostarczany z czterema uchwytami, które można kliknąć na przednią część korpusu wiertarki. Ten wybór sprawia, że wiertła z jedynym uchwytem bez klucza wydają się przestarzałe i niestety ograniczone. Każdy chuck jest solidnym wykonawcą.

Uchwyt narzędziowy Centrotec: Uchwyt sam zatrzaskuje się na wrzecionie wiertarki za pomocą szybkiego mocowania. Ten uchwyt jest wyposażony w szybkozamykacz do wałów sześciokątnych Centrotec Festool. Uniwersalne wałki sześciokątne ¼" nie mieszczą się w uchwycie Centrotec. Bity Centrotec wystają przez uchwyt do wrzeciona wiertarki, co zdaniem Festool zwiększa stabilność. Z adapterem bitów w uchwycie, standardowe bity sześciokątne 1/4″ są utrzymywane magnetycznie.

½" Bezkluczowy uchwyt trójszczękowy: Ten uchwyt jest standardowym, bezkluczowym uchwytem z wbudowaną odrobiną innowacji. Wokół nosa chuja jest kołnierz. Czy kiedykolwiek marnowałeś gotową powierzchnię z przednią krawędzią wirującego uchwytu? Kołnierz ten najpierw dotknie gotowej powierzchni, korpus uchwytu nadal będzie się obracał w obrębie kołnierza, a kołnierz będzie spoczywał nieruchomo na gotowej powierzchni. Geniusz!

Przystawka kątowa: Wałek napędowy tego narzędzia dopasowuje się do wrzeciona wiertarki, ale samo narzędzie mocujące mocuje się do korpusu za pomocą zatrzaskowego mechanizmu pierścieniowego, który Festool nazywa FastFix. Umożliwia to zablokowanie mocowania do korpusu w dowolnej orientacji od 0 do 360 stopni w odstępach co 22,5 stopnia. Wrzeciono na przedniej części przystawki kątowej jest identyczne jak wrzeciono na korpusie wiertarki. Można go używać do mocowania uchwytu narzędziowego Centrotec lub bezkluczowego uchwytu trójszczękowego z trzema szczękami ½".

Montaż przystawki kątowej nie powoduje utraty płynności działania Festool C18 - moc, sterowanie i zamiary wiertarki po prostu obracają się o 90 stopni.  Podczas pracy z przystawką kątową od razu widać użyteczność wbudowanego w korpus Festool C18 przedniego uchwytu.  Może być używany jako pomocniczy uchwyt do podparcia i prowadzenia narzędzia.

Ekscentryczny dodatek: Podobnie jak przystawka kątowa, ta przystawka używa FastFix. Nasadka mimośrodowa umożliwia wbijanie łącznika blisko wewnętrznej krawędzi szafki. Gniazdo szybkozamykające obsługuje uniwersalne trzpienie sześciokątne ¼".

Praca z ekscentrycznym mocowaniem nie poświęca żadnej gładkości gołego Festool C18.  Biorąc pod uwagę kontury od góry C18, można manewrować Mimośrodowym Elementem Montażowym, aby napędzać elementy złączne około 1/2″ z boku szafy.

Właściwie to używanie ekscentrycznego zaczepu nie jest tak dziwne, jak się wydaje.  W rzeczywistości, ekscentryczny dodatek jest przyjemny i zaskakująco dyskretny.  Z kierowcą w górnym centrum i linią wzroku wzdłuż górnej części korpusu wiertarki, może to być nawet lepsze wrażenia z jazdy niż te, które oferuje konwencjonalna wiertarka.

W końcu wspomina się o samym wrzecionie wiertarki, czyli o wale wystającym z przodu korpusu C18. Można włożyć wałek sześciokątny ¼" lub wiertło Centrotec bezpośrednio do wrzeciona wiertarki i całkowicie pominąć uchwyty. Jest to gniazdo ślizgowe bez szybkiego zwalniania lub łożyska ciernego wewnątrz. Nie możesz być bardziej uparty.

Żywotność baterii

W tym przeglądzie ponownie użyłem protokołu zadań, z którym pracowałem wcześniej, aby za jednym razem przeprowadzić go przez różne aplikacje o niskim i wysokim poziomie stresu.

 • Wywiercić dziesięć (10) 2″ otworów w sklejce o średnicy ¾ cala za pomocą otwornicy
 • Wywiercić dziesięć (10) ½" otworów przez słupek 4×4 obrabiany ciśnieniowo bitem łopatkowym
 • Włożyć i wyjąć pięćdziesiąt (50) śrub maszynowych ¾" do szafy A/V.
 • Włożyć i wyjąć jedenaście (11) 2-1/2″ wkrętów do płyt gipsowo-kartonowych w obudowie ciśnieniowej 4×4

Po czterech zestawach zignorowano zalecenie, aby naładować akumulator przed dalszym użyciem i rozpoczęto piąty zestaw. Wywiercono osiem otworów 2-warstwowych. Wydajność wiertarki została oznaczona przez częste zatrzymywanie się jednym sygnałem dźwiękowym wskazującym na rozładowanie baterii lub przeciążenie maszyny. Na dziewiątym dołku przestoje były tak częste, że dalszy postęp był bezużyteczny, więc nazwałem to dniem.

Wydajność wiertła - Duża moc

Z odpowiednio naładowanym akumulatorem, C18 miał dużą moc zarówno w znaczeniu "moment obrotowy" jak i "wolty".

Gdy 2-calowa otwornica gryzie w trybie małej prędkości obrotowej/wysokim momencie obrotowym, to Festool C18 nie zatrzymał się, aby wyjaśnić, co jest mocniejsze: jego silnik lub mój nadgarstek/ramię.  Przełączenie na wysoką prędkość obrotową przy pracy z użyciem pilarki C18 powodowało szybkie cięcie, przy czym C18 zatrzymywał się od czasu do czasu jednym "sygnałem dźwiękowym", co wskazywało na przeciążenie.  Po tym jak zostałem pobity przez C18 na niskim biegu, jestem wielkim fanem zatrzymywania się z powodu "przeciążenia" i oto dlaczego - jeśli piła dziurkowa ma zamiar zakleszczyć się w cięciu, coś musi dać.  Wolałbym, żeby wiertło zatrzymało się z radosnym "Beepem", żebym mógł przeorientować frez, zamiast dać się kopnąć.  Jest to w rzeczywistości korzyść dla bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę dziwne zniekształcenia, w których czasami się wiercę - kopnięcie może rzucić ręką lub ramieniem albo boleśnie skręcić nadgarstek.

Po rygorem 2" piły tarczowej nie było zaskoczeniem, że C18 wierciła bez kołnierza otwory 1/2″.  Otwory zostały wywiercone około 75% drogi przez 4×4 bez usuwania wiórów i popychania końcówki łopatkowej siłą.  C18 nigdy nie wydał sygnału dźwiękowego o przeciążeniu z końcówką szpadla.

Ładowanie

Ładowanie tej baterii trwało około 2 godzin i 15 minut. Kiedy bateria została włożona do ładowarki, ładowarka zgłosiła, że jej stan jest zbyt gorący, aby ją naładować. Czas 2:15 obejmuje czas potrzebny do ostygnięcia baterii.

Festool informuje, że czas pełnego naładowania wynosi 70 minut. Uruchomiłem drugą baterię, dopóki wskaźnik nie pokazał jednej migającej diody.  Bateria była chłodna i włożona do ładowarki. Ładowanie trwało około 97 minut. Aby osiągnąć 70-minutowy czas ładowania, należy zastosować się do zaleceń Festool i naładować akumulator, gdy tylko osiągnie on jeden migający stopień LED.

Top