• 15 kwietnia 2024

Czy chcą Państwo kupić wyrzynarkę Festool? Istnieją dwa style do wyboru: Trion 300 lub Carvex 420.

Jako specjalista w dziedzinie elektronarzędzi i oficjalny dystrybutor Festool dysponujemy fachową wiedzą, aby pomóc Państwu w wyborze najlepszej wyrzynarki dla Państwa potrzeb! Zapraszamy do zapoznania się z naszymi recenzjami wyrzynarek Festool oraz do porównania poszczególnych modeli.

Kody modeli wyrzynarek Festool Jigsaw

Zanim przejdziemy dalej, warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne kody modeli wyrzynarek Festool. Ponieważ Festool jest przedsiębiorstwem niemieckim, większość ich kodów narzędzi jest skrótem od niemieckich słów. Istnieją cztery różne kody wyrzynarek Festool:

PS = Pendel Stichsäge
To oznacza układankę wahadłową. Wszystkie kody wyrzynarek Festool rozpoczynają się od PS, aby wskazać rodzaj narzędzia.

PSB = Pendel Stichsäge Bügelgriff
Bügelgriff oznacza łukowatą rękojeść, a więc oznacza to wyrzynarkę wahadłową z łukowatą rękojeścią.

PSC = Pendel Stichsäge Cordless
Oznacza to bezprzewodową wyrzynarkę wahadłową.

PSBC = Pendel Stichsäge Bügelgriff Cordless
Oznacza to bezprzewodową wyrzynarkę wahadłową z uchwytem łukowym.

Po początkowym 2-4-literowym kodzie pojawią się 3 cyfry, które pomogą Ci zidentyfikować konkretny model. Wszystkie wyrzynarki Trion kończą się w 300, a wszystkie wyrzynarki Carvex w 420.

Festool Trion kontra Carvex: Co to za różnica?

Jak już wspomniano, obecnie na rynku dostępne są dwa modele wyrzynarek Festool: Trion 300 i Carvex 420. Oba występują w modelu z elektryczną rękojeścią nadwozia (PS) oraz w modelu z elektryczną rękojeścią dziobową (PSB). Bardziej nowoczesny Carvex dostępny jest również w wersji z bezprzewodową rękojeścią na nadwozie (PSC) oraz w wersji z bezprzewodową rękojeścią na dziób (PSBC). Główne różnice pomiędzy nimi wszystkimi podkreśliliśmy w poniższej tabeli.

(Źródło: www.festool.pl)

Recenzja Festool Trion

Trion 300 to oryginalny model wyrzynarki Festool.

Jak już wspomniano, jest to model z elektryczną rękojeścią nadwozia i model z elektryczną rączką, w zależności od osobistych preferencji. Oba są doskonale wyważone dzięki kompaktowym wymiarom uchwytu i niewielkiej masie 2,4 kg, co pozwala na bezproblemową obsługę jedną ręką - idealne podczas cięcia od spodu materiału. Posiada również niższe wibracje i poziom hałasu niż Carvex, co zwiększa komfort i kontrolę.

Trion posiada wysokowydajny silnik o mocy 720W z elektroniką 'Multi Material Control', która zapewnia wysoki moment obrotowy i moc cięcia. Działanie wahadłowe pozwala na poruszanie się ostrza w górę i w dół oraz w tył i w przód w celu szybszego cięcia grubszych i/lub twardszych materiałów. Posiada również stałą regulację prędkości obrotowej i kontrolę temperatury do pracy na wszystkich rodzajach materiałów.

Trion zapewnia najwyższy poziom precyzji i krzywizny cięcia dzięki opatentowanemu trójdrożnemu prowadzeniu brzeszczotu z równolegle regulowanymi szczękami węglikowymi. Umożliwia on wykonywanie przekrojów ukośnych i podcięć w zakresie 0-45° oraz jest kompatybilny z systemem szyn prowadzących Festool (wymagany adapter) do wykonywania idealnie prostych przekrojów.

Wyrzynarka posiada również osłonę przeciwodpryskową, która zapewnia obustronne, wolne od wyrw przekroje, eliminując konieczność ponownej obróbki lub wykańczania - nawet na powierzchniach fornirowanych! Zintegrowane kanały odciągowe w stole pilarskim zapewniają skuteczne odsysanie pyłu bezpośrednio przy tarczy, a system FastFix umożliwia szybką, beznarzędziową wymianę tarczy.

Wyrzynarka Trion Festool ma wiele zastosowań, m.in. przy wycinaniu zlewozmywaków i płyt kuchennych, przycinaniu mebli, kuchni i elementów wyposażenia wnętrz, wycinaniu kół i łuków, radzeniu sobie z listwami końcowymi, przycinaniu elementów na długość, nacinaniu krawędzi na belkach oraz wycinaniu od spodu materiału.

Ogólnie rzecz biorąc, Festool Trion 300 jest znakomitą wyrzynarką, która oferuje znakomitą moc, precyzję i ergonomię w celu elastycznego zastosowania w szerokim zakresie zastosowań. Jednak bardzo brakuje w nim modelu bezprzewodowego.

(Źródło: www.festool.pl)

Recenzja Festool Carvex

Festool Carvex 420 to bardziej nowoczesny model wyrzynarki Festool. Posiada on wszystkie te same wspaniałe cechy co Trion, z pewnymi dodatkowymi korzyściami.

Główna różnica pomiędzy Carvexem a Trionem polega na tym, że Carvex jest dostępny zarówno w wersji elektrycznej jak i bezprzewodowej. Wyrzynarka akumulatorowa może znacznie zwiększyć elastyczność pracy, ponieważ nie ma ograniczeń co do źródeł zasilania i długości kabli. Nowe akumulatory Bluetooth Festool jeszcze bardziej podnoszą komfort użytkowania akumulatora, ponieważ umożliwiają one automatyczne korzystanie z odkurzacza Bluetooth - po włączeniu wyrzynarki akumulatorowej automatycznie uruchomi się również Państwa odkurzacz! Tak naprawdę więc, główna różnica pomiędzy elektryczną i bezprzewodową wyrzynarką Carvex to dosłownie kabel zasilający!

Carvex posiada bezszczotkowy silnik, który zapewnia maksymalną wydajność i efektywność. Silniki bezszczotkowe efektywniej wykorzystują energię, ponieważ nie marnują się na ciepło i tarcie ze szczotek węglowych - są przenoszone do zadań, które wykonujesz. Silniki bezszczotkowe są również w 100% bezobsługowe i mają dłuższą żywotność niż silniki szczotkowane. W narzędziach bezprzewodowych zwiększa się również czas pracy akumulatora. (Uwaga: silniki bezszczotkowe mają zazwyczaj niższą moc niż silniki szczotkowane, ponieważ są bardziej wydajne, co "rekompensuje" tę sytuację).

Carvex posiada również automatyczną regulację prędkości obrotowej, która zmniejsza prędkość obrotową zanim ostrze zetknie się z obrabianym materiałem, co ułatwia rozpoczęcie cięcia. Silnik szybko przyspiesza, gdy tylko znajdzie się w kontakcie z detalem i reguluje prędkość w zależności od oporu tarczy w materiale.

Wyrzynarka Carvex Festool wyposażona jest również w stroboskopowe oświetlenie LED, które zapewnia dobrze widoczny znak pisma - czego tak bardzo brakuje Trionowi. Po obu stronach i na środku piły znajduje się włącznik, który ułatwia dostęp w każdej pozycji uchwytu.

Spośród sześciu modeli wyrzynarek Festool dwa elektryczne modele Carvex mają najmniejszą masę, wynoszącą zaledwie 1,9 kg, co zapewnia jeszcze większy komfort i kontrolę. Modele Carvex z dwiema rękojeściami łukowymi mają również szerszy zakres prędkości zmiennych, co zwiększa elastyczność zastosowań.

Jedyny upadek Carvex w porównaniu z Trionem polega na tym, że aby wykonać skosy i podcięcia od 0-45°, należy zakupić osobny stolik kątowy, który będzie Cię kosztował około 100 funtów.

Ogólnie rzecz biorąc, wyrzynarka Carvex 420 Festool jest genialną wyrzynarką. Może on zrobić wszystko, co Trion może zrobić i więcej dla maksymalnej elastyczności podczas pracy!

Co jest lepsze?

Porównanie wyrzynarki elektrycznej i akumulatorowej Festool Trion vs. Carvex Comparing jest niemożliwe, ponieważ obie mają inne wady i zalety. Tak naprawdę, to zależy od Twoich osobistych preferencji i środowiska (środowisk), w którym będziesz pracować.

Jeśli chcą Państwo mieć wyrzynarkę akumulatorową Festool, to Carvex jest Państwa jedynym wyborem - i to doskonałym! Możliwości narzędzia wraz z nową technologią akumulatorową Bluetooth Festool sprawiają, że praca nie wymaga wysiłku.

Jeśli chcą Państwo mieć elektryczną wyrzynarkę Festool, zarówno Trion, jak i Carvex są genialne. Jednak dla zapewnienia optymalnej wydajności i elastyczności, wybierz Carvex! To może zrobić wszystko, co Trion może zrobić i więcej! Ma najlżejszy ciężar; silnik bezszczotkowy zapewniający maksymalną wydajność i efektywność; automatyczne ustawianie prędkości ułatwiające cięcie; oraz oświetlenie zapewniające lepszy widok na linię cięcia. Model z rękojeścią dziobową posiada również najszerszy zakres prędkości zmiennej, co zapewnia maksymalną elastyczność zastosowań.

W związku z tym Festool Trion 300 jest nadal wspaniałą układanką. Jeśli nie potrzebują Państwo powyższych "dodatków" i wolą zintegrowaną funkcję cięcia pod kątem i podcinania, to jest to najlepsza wyrzynarka Festool dla Państwa.

Top