• 3 października 2023

Festool jest znany na całym świecie z jakości i wydajności swoich narzędzi sklepowych. Są to jedne z najbardziej pożądanych narzędzi, szczególnie wśród stolarzy. Jednakże, kiedy wychodzisz ze sklepu i wchodzisz na miejsce pracy, marka nie jest tak szeroko stosowana jak inne duże nazwy. Co więcej, wielu facetów może zostać zawału serca, gdy spojrzą na cenę. Co zatem oferują takie narzędzia jak PDC 18-4 QuaDrive Festool, aby wzbudzić ten szacunek wśród stolarzy? Co ważniejsze, czy płacimy tylko premię, bo musieli ją wysyłać z Niemiec?

Pracując nad funkcjami i wydajnością akumulatorowych wiertarek Festool PDC 18/4 QuaDrive, przedstawię Państwu fakty wraz z kilkoma informacjami dotyczącymi zamierzeń projektowych i przedstawię swoją opinię na temat całościowego doświadczenia. Ale o to chodzi, to tylko moje zdanie. To, czy jest to właściwe dla ciebie, czy nie, jest twoją decyzją!

Bezprzewodowy zestaw wiertarek Festool PDC 18-4 QuaDrive - Dane techniczne

 • Źródło zasilania: Akumulator litowo-jonowy 18V Festool
 • Silnik: Festool EC-TEC Bezszczotkowy
 • Obroty: 0 - 400/850/1850/3800 OBR.
 • Maksymalny moment obrotowy: 354 funty calowe (miękkie), 531 funtów calowych (twarde)
 • Maksymalna liczba uderzeń młotkiem: 76.000 BPM
 • Waga: 3,8 funta bez akumulatora
 • Gwarancja: 3 lata
 • Cena: 660,00 dolarów
 • Dostępny jako narzędzie Bare: $350.00

Bezprzewodowy zestaw wiertarek Festool PDC 18-4 QuaDrive - Cechy charakterystyczne

Zestaw PDC 18-4 QuaDrive Festool zawiera wiele funkcji. Zacznijmy od tego, co jest w tym zestawie. To duża sprawa dzięki konstrukcji QuaDrive jako wiertarki z wymiennymi uchwytami. Z pustym uchwytem będziesz mógł włożyć dowolny 1/4″ bit. Nie jest to jednak szybkie połączenie, jakie można znaleźć na sterowniku udarowym.

Uchwyt wiertarski 1/2″ działa dokładnie tak, jak każdy inny uchwyt wiertarski. Uchwyt kątowy prosty jest bardzo pożądanym uzupełnieniem grupy, pozwalającym na zamocowanie uchwytu w optymalnej pozycji prostopadłej do wiertła. Na koniec Festool dołącza uchwyt do systemu Centrotec. Działa to podobnie do uchwytu sześciokątnego 1/4″, ale jest nieco mniejsze, aby skorzystać z autorskich bitów Centrotec firmy Festool. W zestawie znajduje się adapter do użytku z bitami sześciokątnymi 1/4″.

Po zapoznaniu się z opcjami uchwytów, które są dostępne w zestawie, nadszedł czas, aby rozejrzeć się wokół samego wiertła. Na górnym panelu sterowania znajduje się 4-biegowa skrzynia biegów. To jeszcze nie wszystko, ale jest jeszcze kilka innych 3- i 4-biegowych opcji i podoba mi się ta wszechstronność. Nie wszystkie zadania to wysokie prędkości lub wysoki moment obrotowy. Posiadanie opcji pomiędzy nimi pozwala na bardziej efektywną pracę.

W QuaDrive zastosowano typowy układ sprzęgła o wyraźnie różnym momencie obrotowym w zależności od biegu. 12 ustawień sprzęgła daje następujące możliwości:

 • Moment obrotowy sprzęgła 1-szej kategorii: 6,6-106 funtów.
 • Moment obrotowy drugiego koła zębatego sprzęgła: 5,3 - 66 cali funtów
 • Moment obrotowy trzeciego koła zębatego: 4,7 - 44 cale funty
 • Moment obrotowy sprzęgła czwartego koła zębatego: 4,4 - 24 cale funty

Wiertarka akumulatorowa Festool PDC 18/4 QuaDrive jest wiertarką udarową (lub udarową, jeśli jest za granicą), mimo że nie wspomina się o niej w nazwie. Otrzymasz do 76.000 uderzeń na minutę, aby pomóc w wierceniu w betonie i murze.

W przypadku większości firm nie brałbym tego pod uwagę w ramach zestawu funkcji, ale Festool jest tu naprawdę liderem w branży. Otrzymują Państwo Systainer Festool z niestandardową wkładką formowaną, dzięki której wszystkie elementy zestawu są uporządkowane i chronione, gdy nie są używane. Firma Festool stworzyła nawet na górze tacę, na której można organizować i przechowywać wszelkie akcesoria, które mogą Państwo mieć pod ręką.

Bezprzewodowy zestaw wiertarek Festool PDC 18/4 QuaDrive - Dołączone elementy

 • Wiertarka akumulatorowa Festool PDC 18/4 QuaDrive
 • (2) 5,2 amperogodzinne akumulatory litowo-jonowe Festool
 • Ładowarka
 • Uchwyt pomocniczy
 • Głębokie pręty
 • uchwyt Centrotec
 • Uchwyt kątowy prosty
 • Uchwyt wiertarski 1/2″
 • Adapter Centrotec
 • SYS 2 T-LOC Systainer

(źródło: www.festool.pl)

Bezprzewodowa wiertarka akumulatorowa Festool PDC 18/4 QuaDrive - Performance

Oczywiście Festool zaprojektował QuaDrive tak, aby nadal dobrze działał w sklepie, ale dał mu również narzędzia, dzięki którym może wyjechać na miejsce pracy. Żeby zobaczyć, jak się sprawdzi tam, gdzie mieszkają duzi chłopcy, poddałem go takim samym testom, jakie przeprowadziliśmy w naszej strzelaninie wiertniczej Heavy Duty 18V. Musiał nam pokazać, do czego jest zdolny, jeśli chodzi o wiercenie, wbijanie kołków rozporowych, wiercenie za pomocą łopatek i cięcie piłą otworową.

Dzięki niewiarygodnie wysokiej prędkości obrotowej bez obciążenia, wynoszącej 3.800 obr./min, PDC 18/4 QuaDrive Festool jest absolutnym marzeniem w zastosowaniach wiertarskich. Bez zatrzymywania się między nimi, wystarczyło tylko 22,23 sekundy, aby wywiercić dwanaście 1/4 cala otworów w 3-calowej sklejce. Mówiąc prościej, najszybsza musztra w naszym strzelaniu trwała 25,66 sekundy, a my testowaliśmy ją dwa razy, ponieważ była tak daleko od reszty!

Następnym krokiem było wbicie śrub o średnicy 3-1/2 cala na 3/8 cala w te otwory pilotowe. Doprowadzenie ich do powierzchni drewna trwało średnio 5,27 sekundy. To by było blisko dna grupy. Pamiętajmy jednak, że dostępny moment obrotowy jest mniejszy - i QuaDrive był w stanie wykonać to zadanie bez wahania.

Wywiercanie otworów o średnicy 1 cala za pomocą łopatki z końcówką gwintowaną również stanowiło małe wyzwanie dla QuaDrive. Uśredniając tylko 8,97 sekundy, aby przebić się przez nasze 3 cale sklejki, nie miał problemów z ugrzęźnięciem, jak to widzieliśmy w niektórych innych testowanych przez nas wiertłach. Przyznano, że Festool był wolniejszy od ciężkich modeli. Byłbym niedbały, gdybym ponownie nie wspomniał o tym, że zadanie nie jest zagrożone niepowodzeniem, mimo że prędkość jest mniejsza.

Festool nie oferuje maksymalnych zalecanych średnic otworów, dlatego też musi wypróbować 3 cale, jak pozostałe testowane przez nas wiertła. Okay, szczerze mówiąc, testowałbym go z tą samą piłą otworową niezależnie od tego. To jest ciężki test. Istnieje wiele wierteł, które muszą spadać na niskich obrotach, aby zakończyć go skutecznie, a w procesie, może skręcić bałagan z nadgarstka i łokcia. Najskuteczniej mogłem wiercić na 2 biegach, ale mogłem też pracować na wyższych obrotach na 3. biegu. W obu przypadkach uzyskano prędkości cięcia sklejki od 18,20 sekundy do 1-1/2 cala.

Inne rozważania

To, co jest trudne do określenia i nie może być pokazane na zdjęciach, to jak gładka jest akumulatorowa wiertarka PDC 18/4 QuaDrive Festool. Podstawowa ergonomia jest tak samo doskonała, jak tego oczekujemy od produktów Festool, ale jest jeszcze bardziej odczuwalna pod obciążeniem. Przy szybkich zadaniach, takich jak wiercenie i wkręcanie śrub, to jedna rzecz, która musi być gładka. Nie mogę się jednak pogodzić z tym, jak bardzo QuaDrive czuł się nudny i wycinał większe otwory w porównaniu z innymi dużymi nazwiskami.

Odkładając na bok ergonomię, tworzenie płynnych wrażeń wymaga narzędzia, które w miarę jak zadanie staje się coraz bardziej stresujące, stale dostarcza swojej mocy. Im bardziej wiertło wiąże się i uwalnia, tym bardziej czujemy to przez nasze ramiona. Festool po prostu wykonuje fantastyczną pracę, aby to kontrolować.

Uczciwie mówiąc, QuaDrive nie będzie najszybszy w trudnych aplikacjach. Będzie jednak walczyć i najprawdopodobniej prowadzić we wszystkich szybkich aplikacjach. Złagodzi to również wiele bólu, który pochodzi z pracy nad tymi zadaniami wysokiego stresu przez cały dzień.

Zestaw akumulatorowych wiertarek PDC 18-4 QuaDrive Festool jest bez wątpienia poziomem pro. Tak jak od Mercedesa można oczekiwać lepszych wrażeń z jazdy, tak od Festool można oczekiwać tego samego. QuaDrive będzie ograniczony do miejsc pracy w przemyśle, ale nie ma wątpliwości, że poradzi sobie ze wszystkim, co może rzucić na niego plac budowy.

Top