• 28 lutego 2024

W tym artykule omówimy podstawy działania łuparki i doradzimy, jak starannie dobrać najlepszy dla Państwa produkt.

Łuparki zapewniają bezpieczną, łatwą i efektywną metodę rozłupywania drewna. Eliminuje to ciężką pracę związaną z tworzeniem drewna opałowego lub rozpalaniem, pozostawiając możliwość ogrzewania domu bez wyczerpującej i czasochłonnej pracy polegającej na rozłupywaniu drewna siekierą. Jeśli regularnie rozłupujesz drewno, to niezbędna jest rozłupywarka do drewna.

Wiele niebezpieczeństw wiąże się z ręcznym rozszczepianiem kłód siekierą, któremu należy poświęcić stałą uwagę. Jak również niefortunny ogólny efekt zużycia, jaki rozłupywanie siekierą ma naturalnie na Twoje ciało.

Kolejną wadą rozłupywania toporem jest powracająca kwestia konieczności wyciągania topora z drewna po jego uderzeniu, jeśli nie rozłupuje się go za pierwszym razem. Marnuje to zarówno czas jak i energię. Ręczna ręczna rozłupywarka Forest Master Smart Splitter zapewnia, że za każdym razem uderzasz w ten sam punkt kontaktu z drewnem, więc nie potrzebujesz siły fizycznej ani wytrzymałości, której zazwyczaj wymagałoby rozłupywanie toporem.

W niniejszym artykule przedstawiono w zarysie związane z tym ryzyko. Dowiedz się więcej o zagrożeniach związanych z rozszczepieniem siekierą, klikając tutaj.

Po pierwsze, zajmijmy się różnymi odmianami rozłupywarki do bali. Mamy na sprzedaż elektryczne rozłupywarki do kłód, rozłupywarki benzynowe i ręczne.

Elektryczne łuparki do kłód
Elektryczne rozłupywarki do bali zapewniają szybkie, wydajne i długotrwałe użytkowanie przy minimalnych wymaganiach konserwacyjnych. Są niewiarygodnie proste i łatwe w użyciu, można je uruchomić prawie od razu, przy niewielkim lub żadnym naprowadzaniu. Jest to tak proste jak naciśnięcie przycisku.

Dużą zaletą elektrycznych drwali do drewna są niskie wymagania konserwacyjne. Nie musisz się martwić o uzupełnianie benzyny, a olej hydrauliczny, który dostarczamy z każdą rozłupywarką, dostarczy Ci około 150 godzin efektywnego użytkowania, uzupełnianie jest wymagane tylko wtedy, gdy zaczniesz odczuwać spadek mocy. Zależy to zazwyczaj od tego, jak twarde są kłody, które rozłupujesz.

Elektryczną rozłupywarkę do pni można obsługiwać w dowolnym miejscu, gdzie znajduje się odpowiednie gniazdo, co oznacza, że można ją obsługiwać nawet w pomieszczeniach zamkniętych, nie martwiąc się o spaliny. Silniki elektryczne są również stosunkowo ciche, więc nie musisz martwić się o zakłócanie spokoju sąsiadom! Jeśli mieszkasz na przedmieściach, to elektryczne urządzenie do rozłupywania bali jest najprawdopodobniej idealnym wyborem dla Ciebie.

Pełne porównanie naszej oferty rozdzielaczy elektrycznych do bali można znaleźć klikając tutaj.

Rozdrabniarki benzynowe
Rozłupywarki bezynowe są niezwykle wydajne, ale są również zazwyczaj cięższymi maszynami niż ręczne lub elektryczne. Jeśli nie masz dostępu do źródła zasilania, to warto zainwestować w rozłupywarkę.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba go zatykać, dzięki czemu można transportować i obsługiwać rozłupywarkę wszędzie tam, gdzie przechowywane jest drewno, a nie ciągnąć kłody do rozłupywarki.

Ręczne rozdzielacze kłód
Zazwyczaj ręczne rozłupywarki do kłód są łatwiejsze do wygodnego przechowywania i są lżejsze od benzyny i elektrycznych opcji rozłupywania kłód.

Ręczne rozłupywarki są bardziej wymagające fizycznie, ale nadal są znacznie bezpieczniejsze i bardziej wydajne niż rozłupywanie drewna przy użyciu standardowej siekiery.

Ręczna rozłupywarka nie zużywa też paliwa ani energii, jest więc najbardziej przyjazna dla środowiska i ekonomicznie spośród trzech możliwych opcji.

Ręczne rozłupywarki nie są pozbawione mocy, nasz DUO10T efektywnie generuje do 10 ton mocy rozłupywania, jak również zapewnia szybki podnośnik do szybkiego rozłupywania.

Który rozdzielacz bali jest dla mnie najlepszy?
Zależy to od kilku czynników: rodzaju kłód, które będziesz rozłupywał, częstotliwości rozłupywania drewna, miejsca, w którym chcesz używać maszyny oraz konstrukcji lub stylu rozłupywania, który chcesz zastosować.

Rodzaj kłód
Główną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę jest rodzaj kłody, którą będziesz rozdzielał. Jeśli zamierzasz rozłupać twarde i sękate drewno, zalecamy jako punkt wyjściowy przyjrzeć się 7-tonowej rozłupywarce do bali. Jeśli planujesz regularne rozłupywanie twardszego drewna, takiego jak wiąz lub jesion, możesz potrzebować mocniejszego urządzenia do rozłupywania.

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym spalania drewna opałowego, aby poznać różne odmiany drewna miękkiego i twardego, w tym właściwości gęstościowe, które wskazują, jak twarde jest drewno do podziału. Możesz również dowiedzieć się, jak wydajne jest każde drewno do spalania i utrzymywania ciepła w Twoim domu przez zimowe miesiące.

Ważnym czynnikiem jest również wielkość kłód, które planujesz rozłupać. Rozłupywarki są ograniczone do maksymalnych długości i średnic bali, więc należy pamiętać o wielkości bali, które mają być rozłupywane, wybierając najlepszy dla siebie rozłupywarkę.

Porównaj naszą ofertę rozłupywarki do drewna i pojemność każdej rozłupywarki klikając tutaj.

Jak często trzeba dzielić drewno?
Musisz też zastanowić się, jak często będziesz rąbał drewno. Jeśli planujesz rozłupywanie miękkiego drewna tylko kilka razy w roku, to ręczna lub elektryczna rozłupywarka będzie prawdopodobnie najlepszą opcją dla Ciebie.

Gdzie planujesz używać rozdzielacza?
Jeśli mieszkasz na obszarze podmiejskim, możesz zdecydować się na elektryczny rozdzielacz bali w celu ograniczenia hałasu. W przypadku rozłupywania kłód na obszarach wiejskich, rozłupywarka benzynowa pozwoli na bezpośrednie przejście do kłód w celu rozłupania drewna. Nie musisz się martwić o podłączenie urządzenia do źródła zasilania.

W przypadku, gdy chcesz obsługiwać swój splitter w pomieszczeniach i poza nieprzewidywalną pogodą, przyjrzyj się bliżej opcji manualnej i elektrycznej.

 

Top