• 30 maja 2024

Więc zastanawiasz się nad zakupem rozłupywarki do bali, i doszedłeś do wniosku, że elektryczność jest drogą, którą należy obrać ze względu na jej prostotę? Dobry wybór. Nie zadzieraj z benzyną, po prostu podłącz i idź. Ale teraz utknąłeś w miejscu, w którym potrzebujesz elektrycznego rozdzielacza do bali? Nie ma prostej odpowiedzi, niestety, zależy to od zastosowania, rodzaju drewna, które prawdopodobnie będziesz rozdzielał najczęściej, wielkości drewna itp. Jednakże, ten artykuł jest tutaj, aby obalić niektóre z mitów, które prawdopodobnie zostały powiedziane o rozłupywarkach do bali, pomagając Ci dokonać najlepszego zakupu. 

Zacznę od tego, że potrzeba mocniejszej rozłupywarki do rozłupywania bali o większej średnicy jest błędem (*kaszel* patrząc na ciebie, rozłupywarki bezpośrednio). Najtwardsza część kłody znajduje się w środku, a wraz z wyjściem na zewnątrz kłoda staje się "miększa", więc podczas rozłupywania dużej części kłody naprawdę po prostu wycinasz jej najbardziej miękką część. Stosując najlepszą praktykę rozłupywania kłody, należy starać się unikać rozłupywania przez środek kłody z tego powodu, zamiast dążyć do tego, by była ona tylko poza środkiem. W zeszłym tygodniu 90-letnia pani powiedziała nam, jak dobra jest nasza rozłupywarka DUO10T i jak używa jej do rozłupywania kłód o średnicy 60 cm (2 stopy). Osobiście uważam, że to niesamowite.

Więc z tym z drogi, zanurkujmy od razu. 

5-tonowa łuparka
Rozdzielacz elektryczny FM5 firmy Forest Masters
Rozgałęźnik 5-tonowy, taki jak nasz FM5 jest tym, co uważamy za podstawowy elektryczny rozgałęźnik logów. Najlepiej stosować ją do drewna miękkiego, ponieważ przy rozłupywaniu drewna twardego staje się ona nieco trudniejsza i wymaga większego planowania. Nie mówię, że tego nie zrobi, ale niewygoda pokonuje przeznaczenie rozłupywarki z pewnością. Jeśli masz zamiar rozłupać niewielką ilość krótszego, bardziej miękkiego drewna, to 5-tonowa ładnie ci zrobi. Jeśli jesteś trochę poważniejszy, a podejrzewam, że jeśli to czytasz to jesteś, to odrzuć tę 5-tonową myśl z umysłu, bo będziesz chciał czegoś bardziej hardcorowego.

7-tonowa łuparka 
Rozdzielacz elektryczny FM10 firmy Forest Masters
Przechodząc do 7-tonowych rozgałęźników elektrycznych, to właśnie tutaj zaczyna się zabawa. Nasze 7-tonowe rozgałęźniki, FM10 nazywa się FM10, ponieważ jest to rozgałęźnik 10/10. Tylko żartowałem. To jest ładny, łatwy środek pomiędzy rozgałęźnikami elektrycznymi. Łatwa w użyciu i rozłupuje prawie każde drewno, które można umieścić w niej bez problemu, tak długo jak drewno jest jeszcze zielone. Dodaj do tego przystawkę DuoCut™, którą robi ta fajna firma o nazwie Forest Master, a nawet sękate drewno nie stanowi problemu. Jest to zdecydowanie nasz najbardziej popularny produkt. 

Głównym problemem, który ludzie napotykają podczas używania FM10 jest to, że podczas rozłupywania kłód o większej średnicy, ostrze może zgubić się wewnątrz kłody. Kąt ostrza jest nieco ostrzejszy niż w 8-tonowym rozłupywaku FM16, więc gdy nadal rozłupuje on bal, nie odsuwa on dwóch połówek na tyle daleko, by bal mógł się całkowicie rozłupać. Nie ma nic bardziej niewygodnego niż utknięcie kłody na rozgałęziaczu.

8-tonowa łuparka
Drwalnik elektryczny FM16 firmy Forest Masters
8-tonowe rozłupywarki są dla poważnych, dla ludzi, którzy chcą mieć pewność, że ich kłoda się rozłupiewa, oraz dla tych, którzy rozłupują drewno szczególnie włókniste lub twarde, np. drewno z drzew owocowych. Nasz model 8-tonowej rozłupywarki FM16 jest wyposażony w dwie prędkości (na które wejdę za minutę), ramstop dla szybszych cykli rozłupywania, aby szybciej przebić się przez tę dużą stertę kłód, i oczywiście naszą przystawkę DuoCut™. 

Dwustopniowy cykl rozłupywania jest ważny, ponieważ oczywiście należy rozłupywać świeżo zerwane drewno, gdy jest jeszcze zielone. Wtedy właśnie najłatwiej jest rozłupać drewno, zanim wilgoć wyparuje i stanie się ono gęstsze i grubsze. Jeśli jednak zdarzy się, że będziesz rozszczepiać drewno sezonowane, to zamiast płynnego ruchu rozszczepiającego przez całą długość kłody, sezonowane drewno absorbuje ciśnienie aż do momentu, gdy wyskoczy z efektem prawie eksplozji. Wtedy właśnie najprawdopodobniej dojdzie do urazu. Dlatego też nasza rozłupywarka elektryczna FM16 posiada dwie prędkości obrotowe, do połowy naciśnięty spust pozwala na powolne przesuwanie się ostrza w kłodę i zapobiega jej rozszczepieniu.

Dodatkowo, samo ostrze jest ustawione pod bardziej zawiłym kątem. To jest dla bardziej włóknistego drewna, w którym mniejsze ostrza mogą po prostu zgubić się w środku. Szersze kątowe ostrze otwiera kłodę, aby zapewnić jej całkowite rozszczepienie. Geniusz, naprawdę. 

 

Top