• 24 września 2021

Nie wszystkie klucze dynamometryczne są takie same. Przy wyborze klucza dynamometrycznego lub jego obsłudze ważne jest, aby zrozumieć funkcje narzędzia używanego do mocowania. Należy poświęcić czas na przeczytanie wszystkich dostarczonych instrukcji, aby w pełni zrozumieć funkcje robocze i zalecenia producenta.

Konstrukcja niektórych kluczy sprawia, że narzędzie jest "zależne od długości". Co to oznacza? Oznacza to, że rzeczywisty moment obrotowy przyłożony do elementu złącznego zmienia się, gdy zmienia się pozycja ręki na kluczu (nawet jeśli klucz jest ustawiony fabrycznie). Dzieje się tak, jeżeli punkt obrotu mechanizmu klucza nie jest zbieżny ze środkiem obrotu śruby lub elementu złącznego.

Dlatego, jeżeli operator trzyma klucz dynamometryczny "zależny od długości" na końcu uchwytu, wyjściowy moment obrotowy może wynosić 25 stóp-funtów dla danego zastosowania mocowania. Jeśli operator zmieni następnie pozycję uchwytu i będzie trzymał klucz w środkowej części uchwytu, wyjściowy moment obrotowy może wynosić 50 funtów dla danego zastosowania.

Co to jest moment obrotowy? Moment obrotowy jest siłą "obracającą" lub "skręcającą" i różni się od naprężenia, które jest wytwarzane przez proste ciągnięcie. Jednakże, używamy momentu obrotowego, aby stworzyć naprężenie.

klucze

W jaki sposób?

Gdy nakrętka i śruba są dokręcane, dwie płyty są zaciśnięte razem. Kąt gwintu w śrubie przekształca przyłożoną siłę na naprężenie (lub rozciągnięcie) w trzonie śruby. Wielkość naprężenia powstałego w śrubie jest krytyczna.

Dlaczego? Śruba naprężona prawidłowo pracuje z optymalną wydajnością i będzie odporna na odkręcanie. Jednakże, jeśli naprężenie jest zbyt małe, nakrętka może drgać lub poluzować się. Jeśli naprężenie jest zbyt duże (nadmiernie naprężone), śruba może pęknąć. Każda śruba ma właściwą optymalną wartość momentu obrotowego/naprężenia dla każdego zastosowania mocującego. Ważne jest, aby mieć te dane dostępne, aby produkt końcowy był bezpieczny, wydajny i ekonomiczny.

Jak mierzony jest moment obrotowy? Moment obrotowy jest wynikiem pomnożenia wartości siły przyłożonej przez odległość od punktu przyłożenia.

Nie wszystkie klucze dynamometryczne są "zależne od długości". Klucze zatrzaskowe, klucze zrywalne i inne rodzaje kluczy są zazwyczaj narzędziami zależnymi od długości. Istnieje jednak kilka kluczy zatrzaskowych, które nie są zależne od długości, jak np. klucze zatrzaskowe Mountz serii DM.

Większość wysokiej jakości kluczy dynamometrycznych z przekładnią krzywkową to narzędzia "nie zależne od długości". Zbudowane z konstrukcją krzywkową, te dokładne klucze dynamometryczne zapobiegają niedokręceniu lub przekręceniu śruby lub łącznika. Jako narzędzie kontroli jakości, klucz krzywkowy Mountz pozwala każdemu użytkownikowi na dostarczenie prawidłowego momentu obrotowego z pewnością, niezależnie od zadania i poziomu umiejętności operatora.

Przed użyciem klucza dynamometrycznego należy upewnić się, że użytkownik jest przeszkolony w zakresie prawidłowej funkcji tego narzędzia i jak prawidłowo go używać. Samo podniesienie klucza dynamometrycznego i dokręcenie śruby do momentu, aż będzie dobrze i mocno dokręcona, może nie zapewnić wysokiej jakości rezultatu.

Używanie wysokiej jakości klucza dynamometrycznego czyni świat bezpieczniejszym dzięki dokładności i precyzji. Kontrolowanie momentu obrotowego jest niezbędne dla firm, aby zapewnić jakość, bezpieczeństwo i niezawodność ich produktów. Uszkodzenie trzycentymetrowego elementu złącznego, który nie jest prawidłowo dokręcony, może prowadzić do katastrofalnych lub ukrytych awarii. Niedostatecznie dokręcone elementy złączne mogą drgać, a nadmierny moment obrotowy może spowodować zerwanie gwintowanych elementów złącznych.

 

Top