• 24 kwietnia 2024

W prawie każdym ciężkim zastosowaniu przemysłowym, toczenie gwintowanych elementów złącznych - nakrętek i śrub - jest ogólnie postrzegane przez dwa kryteria: (1) konieczność wystarczająco mocnego dokręcenia, aby zapobiec przemieszczaniu się części i uzyskać dobre uszczelnienie bez przekraczania poziomu elastyczności łącznika, oraz (2) udany demontaż łączników po długich okresach narażenia na trudne warunki środowiskowe. Jednak na wybór odpowiedniego narzędzia dynamometrycznego do danego zadania może mieć decydujący wpływ rodzaj dostarczanego momentu obrotowego.

Podczas montażu elementów złącznych o dużej wytrzymałości, czasami potrzebna jest nieco większa moc, a w innych przypadkach - znacznie większa. W końcu, jeśli chodzi o obracanie nakrętek i śrub, zwłaszcza tych uporczywie skorodowanych, co może być bardziej podstawowe niż moc? Pozornie oczywista odpowiedź na to pytanie może mieć głębokie konsekwencje: Potrzebujesz kontrolowanej mocy. To znaczy, kontrolowanego "momentu obrotowego". Mało tego, najlepiej, aby był to moment płynny, o ciągłych obrotach. W przeciwnym razie można się prześcignąć i zerwać gwint, złamać łeb śruby lub nawet spowodować obrażenia ciała. Historyczne podejścia do pracy z gwintowanymi elementami złącznymi o dużej wytrzymałości miały na celu uzyskanie czystego momentu obrotowego, przy użyciu długich ramion dźwigni i ciężkich młotków na ciężkich kluczach. Ostatnio, klucz hydrauliczny jest postrzegany jako rozwiązanie wielu problemów, które wymagają dużego momentu obrotowego. Ale klucze hydrauliczne są znane z ciężkich grzechotek, nieporęcznych kompresorów i pracochłonnej obsługi. I nie są tanie.

Technicy odkrywają, że obecnie najlepszym rozwiązaniem do stosowania momentu obrotowego jest pełna gama produktów do kontroli momentu obrotowego, w tym ręczne i zasilane klucze dynamometryczne oraz wzmacniacze momentu obrotowego. Od mniej niż kilku stóp funta do ponad 100 tysięcy stóp funta, te narzędzia do kontroli momentu obrotowego zapewniają "ciągły" moment obrotowy, dzięki czemu montaż i serwisowanie gwintowanych elementów złącznych jest łatwiejsze i często bezpieczniejsze, przy jednoczesnym zmniejszeniu problemów z aplikacją i kosztów narzędzi.

Zalety ciągłych obrotów, jakie zapewniają wzmacniacze momentu obrotowego, są szczególnie korzystne w przypadku zastosowań wymagających mocowań z dużym momentem obrotowym. Narzędzia hydrauliczne działają dzięki siłownikowi hydraulicznemu, który wysuwa i chowa głowicę. Jest to długi i żmudny proces, który wymaga od operatora aktywacji i pozostawania przy pompie za pomocą ręcznego sterownika.

"System hydrauliczny był nieporęczny. Trzeba było walczyć z tymi wszystkimi przewodami, a pompę trzeba było zabierać ze sobą, gdy pracowało się poza zakładem" - powiedział brygadzista warsztatowy - "Ponadto trzeba było ciągle zwiększać moment obrotowy systemu, aż do uzyskania odpowiedniego momentu obrotowego na śrubach. 

Brygadzista sklepu mówi, że pneumatyczny system zwielokrotniania momentu obrotowego jest również bardziej kompaktowy i łatwiejszy w obsłudze. "Jest o wiele lżejszy i naprawdę przenośny. Moi mechanicy lubią z nim pracować" - dodaje.klucz dynamometryczny

Jednak ciągła rotacja i kontrola odpowiednich narzędzi dynamometrycznych nie jest przeznaczona tylko do dużych zadań. 

"Produkujemy krzesła inwalidzkie, które są przepisywane przez lekarzy" - mówi inżynier produkcji. "Jesteśmy pod nadzorem FDA, aby zapewnić pacjentom komfort i bezpieczeństwo. Wymaga to spełnienia oficjalnych standardów Dobrej Procedury Produkcyjnej poprzez dostarczenie im dokładnych specyfikacji momentów obrotowych dla krytycznych elementów krzeseł."

Ale co z kosztami? Narzędzia o ciągłym obrocie faktycznie oferują bardziej opłacalne rozwiązanie do mocowania momentem obrotowym. Porównując narzędzia hydrauliczne i narzędzia o ciągłym obrocie zdolne do dokręcania z siłą 3000 ft. lbs, narzędzie o ciągłym obrocie kosztuje prawie połowę tego, co typowy system hydrauliczny.

Równie ważne" - dodaje inżynier produkcji - "prawidłowe stosowanie momentu obrotowego jest również istotne dla komfortu, wydajności i bezpieczeństwa pracowników, w tym unikania problemów związanych z "powtarzalnym użytkowaniem", takich jak zespół cieśni nadgarstka".

W niektórych przypadkach, wysiłek wymagany do ustawienia i dokręcenia elementów złącznych może stanowić zagrożenie dla operatorów z powodu zmęczenia i wynikającego z niego poślizgu narzędzia. Na przykład, specjalista techniczny z wojskowego producenta lotniczego mówi, że połączenie górnej części skrzydła samolotu jest trudne ze względu na zakłócenia w otaczającej strukturze i wymóg momentu obrotowego 460 ft. lbs. na śrubach.

"Kiedyś robiliśmy to ręcznie. Potrzeba było dwóch pracowników z prętami łamiącymi, ręcznymi wzmacniaczami momentu obrotowego i drewnianymi klockami, aby to wszystko usztywnić. Teraz używamy pneumatycznego narzędzia dynamometrycznego, które jest znacznie szybsze i bezpieczniejsze" - mówi specjalista techniczny.

Dowiedz się więcej na https://elektronarzedziaopinie.pl.

Top