• 5 marca 2021

Wybór gniazda dla elektronarzędzia może wydawać się prostym zadaniem. Otwórz dowolny katalog narzędzi lub skrzynię z narzędziami, znajdź odpowiedni rozmiar napędu, wybierz rozmiar sześciokątny, którego potrzebujesz - idź. Ale to nie jest takie proste. Gniazdo jest często najbardziej pomijanym elementem podczas prawidłowej instalacji elementów złącznych z elektronarzędziami.

Gniazdo jest również narzędziem. Elementy te są dostępne w wielu wzorach i rozmiarach i trzeba wybrać odpowiedni wzór i rozmiar dla Twojej aplikacji. Gniazda są narażone na ciągłe naprężenia podczas procesu mocowania. W zależności od zastosowania mocowania, kluczowymi elementami są maksymalna odporność na zużycie i najwyższa elastyczność.

Inwestując w każde elektronarzędzie, musisz mieć pewność, że posiadasz odpowiednie gniazdo, aby uzyskać optymalną wydajność narzędzia, a także zapewnić bezpieczeństwo operatora. Dzięki ponad 45-letniemu doświadczeniu, Mountz jest specjalistą w zakresie momentów obrotowych. Oto krótki przewodnik po prawidłowym doborze gniazda, który poprawi Twoje wyniki podczas używania gniazda z elektronarzędziem.

1. Gniazda udarowe - nie bez powodu tak je nazywają. Oznacza to, że są zbudowane tak, aby były odporne na uderzenia i mają pewne ważne zabezpieczenia wbudowane w ich konstrukcję. Zwykle z twardością HRC43-45 firmy Rockwell, gniazda udarowe mogą być używane z większością wszystkich elektronarzędzi bez kontroli momentu obrotowego, ale szczególnie z narzędziami udarowymi. Więc następnym razem, gdy będziesz kuszony, aby umieścić chromowane gniazdo z klatki piersiowej na końcu swojego klucza udarowego, chwycić ochronne okulary w tym samym czasie. Podejmij kroki, aby przymocować je do narzędzia za pomocą sworznia i o-ringu. W końcu narzędzie obraca się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę, więc należy chronić siebie i inne osoby dookoła siebie, mocując nasadkę do narzędzia. NARZĘDZIA UDAROWE = GNIAZDA UDAROWE.

2. Gniazda do kontroli momentu obrotowego - narzędzia do kontroli momentu obrotowego, które wyłączają się, zapadają lub mają jakiś sposób na zatrzymanie z dokładnym momentem obrotowym są idealnymi kandydatami na gniazda do kontroli momentu obrotowego. Gniazda dynamometryczne są często nazywane gniazdami elektrycznymi, ponieważ mają otwór w napędzie, który ma za zadanie zablokować się na trzpieniu narzędzia elektrycznego. Gniazda te są produkowane przy twardości Rockwella HRC47-49 i są dłużej odporne na odkształcenia ze względu na wyższą twardość. Umieść je na kluczu udarowym i mogą pracować przez jakiś czas, ale prawdopodobnie mogą pęknąć lub złamać się. KONTROLA MOMENTU OBROTOWEGO NARZĘDZIA ODCINAJĄCE = KONTROLA MOMENTU OBROTOWEGO/ GNIAZDA MOCY.

3. Gniazda napędowe z tuleją - gniazda napędowe z tuleją są hybrydą gniazda sterowania momentem obrotowym i uderzeniowym i są stosowane do prowadnic do nakrętek impulsowych lub impulsowych - narzędzi, które mają prędkość obrotową klucza udarowego, ale z regulacją momentu obrotowego. Narzędzia impulsowe pracują z prędkością ponad 4000 obr/min, więc dla bezpiecznego użytkowania bardzo ważna jest funkcja sworznia i o-ringu. Dodatkowo narzędzia impulsowe mają wydłużone kowadełko do przyjmowania okrągłej tulei nasadowej, co daje dodatkowe wsparcie. Gniazdo napędu tulei w narzędziach impulsowych eliminuje drgania i chybotanie, które występują w standardowym gnieździe udarowym. Dodatkowo, nasadki z tuleją mają oznaczenie HRC47-49 Rockwell, co zapewnia im dłuższą żywotność niż standardowym gniazdom udarowym. Gniazda do napędów z tuleją są droższe niż gniazda do kontroli udaru lub momentu obrotowego. Jest też dobry powód. Po obróbce cieplnej gniazda napędowe z tuleją muszą być obrobione po raz drugi, aby zapewnić ich koncentrację. NARZĘDZIA IMPULSOWE = GNIAZDA Z TULEJĄ ZACISKOWĄ.

Top