• 5 marca 2021

Młot udarowy to sprzęt przeznaczony zarówno do prostych, jak i zaawansowanych prac budowlanych. Przymierzając się do kupna, warto zwrócić uwagę na specyfikację urządzenia. Posiadając komplet informacji, łatwiej wybierzemy młot udarowy, który pomoże w szybki i łatwy sposób uporać się z mniejszym lub złożonym remontem.  

Jaki młot udarowy najlepiej zakupić? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Urządzenie przeznaczone jest do konkretnych zadań, z którymi zwykła wiertarka sobie nie poradzi. Dzięki dużej mocy młot udarowy bez trudu wywierci dziurę w trwały materiale takim jak stal, beton czy kamień. Poza wspomnianą funkcję młot jest dodatkowo wykorzystywany do czynności związanych z kuciem podłogi lub skuwaniem tynków.

Sklepy budowlane oferują kilka typów młotów, które często są mylone przez kupujących. Warto wiedzieć, jakie urządzenia są dostępne na rynku i do jaki prac służą.

  • Młoty standardowe 
  • Młoto–wiertarki – ze względu na niewielką moc, sprawdzają się idealnie w przypadku niewielkich, domowych czynności remontowych np. skuwanie płytek w łazience czy wywiercenie dziur w ścianie.
  • Młody udarowo–wyburzeniowe – specjalistyczny sprzęt, którego moc zaczyna się o 1000 W. Praca z takim sprzętem to nie lada wyzwanie (ważą nawet 7 kg).  Stosowane są w przypadku zaawansowanej budowlanki, czyli rozbiórek, prac instalacyjnych, wyburzeń.

Warto również wiedzieć, co oznacza funkcja udaru. Udar to system odpowiadający za wytwarzanie regularnych uderzeń. Odpowiednia specyfikacja urządzenia pozwoli wybrać młot udarowy, który spełni oczekiwania kupujących.

Pierwszy aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę, to moc. Wywiercenie niewielkiej dziury w pokoju nie wymaga zaawansowanego sprzętu. Moc 600 W do tego typu czynności w zupełności wystarczy. Skuwanie płytek w kuchni czy łazience to praca z większym nakładem siły, więc moc musi osiągać 1000 W. Co ważne, moc podana na opakowaniu urządzenia odzwierciedla zaledwie połowę mocy realnej. Ilość udarów jest również ważnym czynnikiem warunkującym kupno. Młot może mieć 2000 drgań, ale dostępne są i takie urządzenia, które dysponują podwójną siłą uderzeń tj. 4000. Domowe majsterkowanie nie wymaga zaawansowanej liczby udaru, więc sprzęt z opcją 2000 drgań w zupełności wystarczy.

Prędkość obrotów uzależniona jest od rodzaju sprzętu. Podstawowa młotowiertarka posiada od 800 do 1500 obrotów na minutę. Taka moc bez problemu umożliwi wywiercenie dziury w ścianie. Młot o zaawansowanych funkcjach posiada większą moc, ale mniejszą ilość obrotów z uwagi na to, że jest ciężki i praca z tego rodzaju urządzeniem jest znacznie bardziej wymagająca.

Uchwyt musi być praktyczny, aby praca przebiegała bez szwanku. Dostępne są dwa rodzaje uchwytów – SDS Max oraz SDS+. Jak jest różnica? SDS Max umożliwia zamontowanie końcówek o długości 25 mm, a SDS+ 40 mm. Jaki młot udarowy SDS Max kupić? Jedną z opcji jest zakup produktu marki Graphite 58G874 + Smartwatch, który sprosta wymagającej pracy na budowie. Przedostanie się kamień czy beton. Wykonany z najlepszej jakości materiałów.

Jaki młot udarowy do 500 zł wybrać?

Jeżeli młot udarowy będzie używany wyłącznie do prac w domu czy ogrodzie, nie warto przepłacać i inwestować w drogi sprzęt. Wiele producentów oferuje sprzęt w granicach 500 zł. Marki typu Bosch, Ferm, Yato, ale i inne dysponują sprzętem w atrakcyjnych cenach.

Młot udarowy to bardzo uniwersalne i wielofunkcyjne narzędzie. Sprosta niewielkim pracom wokół domu, ale i rozbiórce budynków.

 

Top