• 8 czerwca 2023

 

Rozwiązywanie problemów z rozdzielaczem kłód naprawdę nie jest tak zniechęcającym zadaniem, jak by ci się wydawało. Dzięki doskonałej konstrukcji naszych urządzeń do rozdzielania bali, prawie nic nie może się nie udać, co jest nie do naprawienia. Dysponujemy wszystkimi częściami zamiennymi, jakich możesz potrzebować, ale najpierw musimy rozwiązać ten problem.

Przed nurkowaniem, jak rozwiązać problemy z rozdzielaczem kłód, omówmy różne sposoby, które mogą się nie udać.

Istnieją cztery główne kategorie rozwiązywania problemów: problemy z zasilaniem, brak prawidłowego ruchu siłownika rozdzielacza bali, wycieki oleju lub brak rozdzielacza bali.

Czy moja łuparka jest zepsuta?
Często może się wydawać, że coś krytycznego wpłynęło na rozgałęźnik, np. taran nie poruszył się, albo że nie ma zasilania do rozgałęźnika. Często zdarzają się małe błędy, które można łatwo naprawić.

Przyjrzyjmy się kilku szybkim poprawkom, które szybko powiedzą nam, czy rozdzielacz bali jest rzeczywiście uszkodzony.

Szybka naprawa #1: Problem z uchwytem
Może to zabrzmieć głupio lub oczywisto, ale zaufaj nam, gdy mówimy, że jest to w rzeczywistości częsty błąd podczas obsługi rozdzielacza logów.

Sprawdź, czy plastikowe pokrętło dźwigni jest całkowicie przykręcone. Jeżeli zostanie ona odkręcona, zapobiega to zsunięciu dźwigni w dół, a to uniemożliwia działanie rozłupywarki do pni.


Wideo prezentujące sposób mocowania uchwytu rozłupywarki do bali
Szybka naprawa #2: Niski poziom oleju
Poziom oleju w rozłupywarce do bali może być niski, można to sprawdzić za pomocą miarki. Można również przeprowadzić szybki test, podnosząc przednią część rozłupywarki do drewna na bloku drewna lub czymś podobnym. Jeśli podniesiesz przednią część rozłupywarki do pni i wtedy zacznie ona pracować normalnie, to jest to wyraźny znak, że poziom oleju jest niski.

Szybka poprawka #3: Skierowanie rozdzielacza logów w dół
Jest to podobne do tego ostatniego, ale kiedy rozłupywarka do kłód jest skierowana w dół, ma problemy z cyrkulacją płynu bezpośrednio wokół maszyny. Powoduje to jego awarię podczas pracy.

Rozłupywarka do bali powinna zawsze pracować na równym podłożu lub być skierowana w górę.

Problemy z mocą rozdzielacza logów
Teraz, gdy zajęliśmy się najczęstszymi problemami i szybkimi poprawkami. Przyjrzyjmy się niektórym z bardziej rzadkich problemów, które mogą mieć wpływ na działanie rozdzielacza bali.

Łagodny szum (nieaktywny)
Brzęczący hałas powoduje, że rozdzielacz bali przedmuchuje bezpiecznik i zazwyczaj oznacza, że silnik jest szczelny.

Najpierw obrócić rozłupywarkę do bali i zamknąć odpowietrznik, wyjąć silnik i pompę 3 x 13 mm śruby z łbem stożkowym i 1 x śrubę nośną.

Umieścić rozłupywarkę do bali z powrotem w pozycji pionowej i spróbować ponownie, jeżeli emituje ten sam hałas, to poluzować trochę śrub z końca pompy (13 mm) i spróbować ponownie.

Brak mocy dla silnika
Przepalony bezpiecznik lub zadziałał RCD
Najpierw należy sprawdzić bezpiecznik we wtyczce. Jeśli jest on przepalony to należy go wymienić na sprawny bezpiecznik 13 A, zalecamy również zainstalowanie bezpiecznika wolnego przepalenia 13 A, który można nabyć bezpośrednio na naszej stronie internetowej.

Należy również sprawdzić, czy RCD nie zadziałał, ponieważ główny pierścień nie zadziałał. Jeśli wyłącznik RCD zadziałał, należy wypróbować maszynę na oddzielnej głowicy pierścieniowej.

W przypadku wielokrotnego wyłączania RCD należy odłączyć wszystkie pozostałe urządzenia od skarpetek na pierścieniu głównym i wyłączyć te gniazda. Następnie można spróbować uruchomić silnik.

Awaria kondensatora
Inną możliwością jest to, że kondensator w silniku elektrycznym zawiódł z czasem z powodu niewłaściwego użytkowania.

Kondensator w silniku elektrycznym może z czasem ulec awarii w wyniku niewłaściwego użytkowania. Podczas obsługi rozdzielacza kłód, zdecydowanie zalecamy, aby przed uruchomieniem dźwigni nacisnąć przycisk zasilania, co da czas na zebranie prędkości obrotowej silnika przed próbą rozdzielenia kłód.

Naciśnięcie dźwigni przed przyciskiem może również często spowodować przepalenie bezpieczników.

Istnieje wiele różnych powodów, dla których rozdzielacz do logów może nie mieć żadnej mocy:

Jeśli używasz przedłużacza, upewnij się, że sam przedłużacz ma większą średnicę niż przewód zasilający rozdzielacza do bali.

Jak stwierdzono wcześniej, awaria kondensatora również zatrzyma silnik przed uruchomieniem. Po sprawdzeniu poprzednich rozwiązań, należy odłączyć rozgałęźnik od sieci elektrycznej. Następnie należy odkręcić sześć śrub na zewnątrz pokrywy przełącznika, zdjąć pokrywę przełącznika i wtedy zobaczysz kondensator.

Jeśli kondensator nie powiodło się, czasami widać ślady spalenia na samym kondensatorze.

Wymienne kondensatory są dostępne na naszej stronie internetowej - Kliknij tutaj aby dokonać zakupu.

Łuparka konsekwentnie uruchamia RCD lub przepala bezpiecznik.
Jest w tym kilka różnych rozwiązań;

Możliwe, że silnik jest zacięty. Najpierw należy sprawdzić, czy silnik obraca się swobodnie. Można to zrobić zdejmując czarną pokrywę wentylatora, następnie powinno być możliwe obracanie wentylatora z lekkim naciskiem jednego palca. Jeśli nie jest to możliwe, należy sprawdzić, czy wentylator nie jest zablokowany.

Inną możliwością jest to, że dźwignia sterująca jest luźna lub nieprawidłowo wygięta, co uniemożliwiłoby prawidłowe działanie zaworu. Aby to naprawić, należy sprawdzić, czy powierzchnia czołowa dźwigni uruchamiającej zawór jest wygięta pod kątem 90 stopni w stosunku do powierzchni montażowej. Jeśli nie, należy wyjąć dźwignię i skorygować jej wygięcie w imadle.

Wiązanie kół zębatych pomp jest problemem, który czasami może pojawić się w rozłupywarce, co może spowodować potknięcie się kłody. Można to łatwo naprawić poprzez poluzowanie każdej z 6 śrub z tyłu pompy o ¼ obrotu, a następnie sprawdzenie, czy silnik obraca się swobodnie.

Przekładnie pompowe również mogą się zakleszczać. Aby to naprawić, należy wykręcić 6 śrub z pompy i oddzielić silnik od pompy. Następnie można sprawdzić koła zębate pod kątem obecności silikonowego środka uszczelniającego lub innego materiału. Podczas ponownego montażu, moment obrotowy dla śrub wynosi 12 ft lb, 16 Nm.

Ramka do rozłupywania kłód
Jeśli taran rozdzielacza kłód nie wraca w pełni lub szarpie się po powrocie, można wykonać kilka poprawek, aby przywrócić go do pracy i działać płynnie.

Po pierwsze, sprawdź, czy ruchomy wóz nie jest zablokowany. Można to zrobić, sprawdzając, czy pod ostrzem/pchwytakiem i po bokach wózka nie ma drzazg, które mogą utrudniać pracę wózka.

Należy również sprawdzić, czy plastikowe podkładki dystansowe pod ostrzem, pomiędzy wózkiem a spodem rozłupywarki, nie zostały wyrzucone.

Ten jest dość prosty do ogarnięcia, ale sprawdź, czy na łożu rozgałęziacza nie gromadzi się sok. Następnie można nałożyć cienką warstwę smaru na łóżko, aby umożliwić mu bardziej płynne działanie.

Aby rozwiązać ten problem, należy użyć ogranicznika siłownika do zablokowania siłownika w pozycji około 150 mm do przodu. Wykręcić 4 śruby mocujące ostrze DuoCut lub popychacz do wózka i wyjąć ostrze/ popychacz. Odblokować ogranicznik siłownika, jeżeli wózek powróci, ramiona są wygięte.

Możesz sprawdzić ilość zagięcia z prostą krawędzią, jeśli jest ona mniejsza niż 5 mm, to może uda Ci się ją wyprostować w imadle.

Inną możliwością jest wygięcie barana. Zdejmij ostrze DuoCut z rozdzielacza. Jeśli siłownik nie wraca po zdjęciu ostrza DuoCut, należy poluzować 2 tylne nakrętki zabezpieczające na ramionach wózka i zdjąć 2 nakrętki z przodu poprzeczki. Następnie można wyjąć wózek z rozłupywarki do bali. Jeśli siłownik nie wróci, to następna część jest trochę trudna, więc należy zadzwonić.

 

Top