• 27 listopada 2020


Frezarka do pni
Masz kikut na swojej posesji. Może drzewo było za blisko twojego podjazdu, może było chore i stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa. Z jakiegokolwiek powodu, twoje drzewo zniknęło i jedyne co ci pozostało to ten pniak i jego korzenie. Jak wielu ludzi, chcesz się pozbyć tego zauroczenia. Więc, co teraz? Możesz myśleć, że chcesz, aby ten pniak został "usunięty" - i my to rozumiemy. Ale ważne jest, aby wiedzieć, że "usunięcie" pniaka oznacza coś zupełnie innego niż "szlifowanie" pniaka. W rzeczywistości, szlifowanie pniaków jest prawdopodobnie najlepszą opcją.

Aby pomóc Ci rozpocząć proces pokonywania pniaków, poświęciliśmy to stanowisko, aby odpowiedzieć na pytania takie jak "jaka jest różnica między usuwaniem pniaków a ich szlifowaniem?", jak również na wszelkie inne pytania, które mogą Cię pozostawić, cóż, pniaków. (*Sigh*, musieliśmy to powiedzieć).

FAQ #1: Jaka jest więc różnica między szlifowaniem pniaków a ich usuwaniem? 
Jak powiedzieliśmy, większość ludzi, którzy mają podwórko, na którym im zależy, nie będzie chciała przeprowadzać usuwania pniaków. Wynika to z faktu, że usuwanie pniaków wiąże się nie tylko z usuwaniem pniaków, ale także wszystkich korzeni z nimi związanych. W rezultacie będziesz potrzebował Bobcata lub innego ciężkiego sprzętu. Ponadto korzenie Twojego drzewa mogły się rozciągać na połowie podwórza. 

Więc, możesz skończyć grzebiąc w dużej części ziemi na swojej posiadłości. Zazwyczaj właściciele nieruchomości dążą do całkowitego usunięcia pniaków tylko wtedy, gdy oczyszczają dużo na budowę, w którym to przypadku estetyka nie ma większego znaczenia. 

Z drugiej strony, szlifowanie pniaków jest dla właścicieli domów znacznie łatwiejszą drogą, ponieważ nie wiąże się z usuwaniem każdego korzenia drzewa. Za pomocą szlifierki do pniaków, takiej jak ta na zdjęciu poniżej, rozdrobnimy pniak i zasadniczo ogolimy pozostały pień drzewa aż do jego zniknięcia. Z definicji pniak jest tym, co pozostało z pniaka drzewa, a pozostały pień rozciąga się w ziemi. Tak więc, mając pniak na dole, opuścisz swoje podwórko z dziurą, która jest o wiele mniej masywna niż gdybyś poszedł drogą usuwania pniaka. 

FAQ #2: Jak daleko w dół sięga szlifowanie pniaków?

Niektóre maszyny mogą szlifować pniaki nawet do 18 cali w ziemi. Jednak standardem branżowym jest szlifowanie pniaków aż do momentu, gdy nie będzie już pniaka. Może zastanawiasz się, cóż, jak głęboko sięga pniak drzewa? Odpowiedź brzmi, to zależy. Niektóre drzewa mają płytsze pnie niż inne. Ogólna zasada jest taka, że pień dębu białego sięga głębiej niż jawora, a pień jawora sięga głębiej niż drzewa bawełny. Poza tym, lokalny arborysta może oszacować głębokość pnia, gdy wyjdzie on na zewnątrz, aby go rozdrobnić.

FAQ #3: Co się dzieje z korzeniami pozostawionymi po zmieleniu pniaka? Czy mogą one oddychać?
Często zadajemy sobie to pytanie. Odpowiedź brzmi: nie, korzenie drzewa nie mogą ponownie wypuścić pędu po zmieleniu pniaka. Korzenie po prostu z czasem ulegną zniszczeniu. Niektórzy ludzie słyszą to i obawiają się, że za pięć lat na ich podwórku może pojawić się dziura w ziemi - ale nie ma się czym martwić. Korzenie rozkładają się w glebie tak, że nigdy nie będzie próżni, że tak powiem. Poza tym proces ten jest bardzo stopniowy, a więc w przypadku, gdyby w wierzchniej warstwie gleby doszło do niewielkiego zagłębienia, nie byłoby go co najmniej przez kilkadziesiąt lat. I to właśnie wytrwałość korzeni sprowadza nas do naszego kolejnego pytania....

FAQ #4: Czy mogę przesadzić tam, gdzie było moje stare drzewo? 
Krótka odpowiedź brzmi tak, ale zalecamy, abyś tego nie robił. Właściciele domów czasami mają tendencję do sadzenia nowego drzewa w otworze, w którym znajdowało się stare drzewo. Stwierdzamy, że ma to miejsce w przypadku, gdy właściciele domów byli szczególnie niechętni usunięciu drzewa w pierwszej kolejności - powiedzmy, jeśli zostało ono uszkodzone lub chore - i żałowali, że tak się stało. 

Jednak korzenie, które pozostaną po zmieleniu pniaków, będą utrudniać wzrost nowego drzewa. Stare korzenie nie tylko zajmują miejsce, w którym musiałyby zapuścić nowe korzenie, ale ich rozkład powoduje również zmianę kwasowości gleby. W ten sposób nowe drzewo może mieć trudności w uprawie.

Szczególnie trudno będzie wyrosnąć nowemu drzewu, jeśli poprzednie było orzechem włoskim. Tego typu drzewa wydzielają do gleby wokół swojej podstawy toksynę (konkretnie toksynę juglonową), która uniemożliwia zakorzenienie się innych roślin. (Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego trawa nie rośnie aż do podstawy drzewa orzechowego? To głównie z powodu toksyny, którą te drzewa wydzielają).

Oczywiście, jeśli nie można żyć bez liści dokładnie w tym miejscu na podwórku, są na to lekarstwa. Po pierwsze, będziecie chcieli stosować metodę usuwania pniaków, a nie szlifowania pniaków, aby pozbyć się korzeni. Po drugie, będziecie chcieli przywrócić kwasowość gleby. Aby to zrobić, trzeba będzie przetestować glebę. Możesz to zrobić w lokalnej instytucji badawczej lub na uniwersytecie - na przykład, Uniwersytet w Missouri oferuje testowanie gleby za jedyne 25 dolarów! Wówczas powiedzą Ci dokładnie, jak potraktować Twoją glebę, aby przygotować się do nowego drzewa.

Ale to może być drogie i czasochłonne. Dlatego zazwyczaj zalecamy znalezienie innego miejsca na podwórku dla nowego drzewa.

FAQ #5: Co mam zrobić z trocinami pozostałymi po szlifowaniu pniaków? 
To jest kolejne pytanie, które często zadajemy. Po zmieleniu pniaków, należy użyć trocin do wypełnienia otworu pozostałego z pniaka. Ale jest szansa, że po tym będziesz miał więcej trocin, które pozostały. 

Wnioski
Więc, co tu jest na wynos? Najważniejsza jest różnica między szlifowaniem pniaków a ich usuwaniem. Pamiętajmy, że to drugie jest znacznie bardziej czasochłonne i pracochłonne, dlatego też zalecamy naszym klientom indywidualnym trzymanie się szlifowania pniaków. Poza tym, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące szlifowania pniaków, skontaktuj się z nami w poniższych komentarzach! Albo zapytajcie Państwo lokalny serwis drzewny, gdy będziecie chcieli uzyskać wycenę na temat usuwania pniaków.

 

Top