• 4 grudnia 2022

Jeśli jesteś kimś takim jak ja, to w momencie, gdy dostałeś swoją rębak, chciałeś go przetestować. Osobiście uważam, że oglądanie rębaka jest niezwykle satysfakcjonujące - mogłem siedzieć i patrzeć, jak ktoś jedzie do miasta na dużej kupie gruzu ogrodowego przez cały dzień.

Jeśli jednak jesteś kimś takim jak ja, skończyłeś z dużą kupą ścinków drewna na końcu, podrapałeś się po głowie i pomyślałeś "no co ja mam z tym wszystkim zrobić?".

Wszyscy tam byliśmy, żadnych osądów. Gdybyś jednak dokładnie wiedział, co mógłbyś zrobić z tą wielką kupą zrębków, byłbyś zdumiony.

Szczerze mówiąc, są one marzeniem ogrodnika, są niezwykle wszechstronne i stanowią tanie rozwiązanie wielu problemów, z którymi w pewnym momencie boryka się wiele osób w swoim ogrodzie. Zainteresowany? Czytaj dalej.

Wióry drzewne
Zejdziemy z drogi temu, co oczywiste. Korzystanie z wiórów drewna wokół roślin w ogrodzie pochodzi z wielu korzyści, w tym zapewnienie doskonałego odżywiania roślin podczas ich rozkładu.

Wióry drzewne są podstawowym elementem w tworzeniu doskonałego kompostu i po prostu nakładając je na siebie, zapewniasz to swoim roślinom.

Dodatkowo pomaga regulować temperaturę gleby, utrzymując chłód w lecie i ciepło w zimie dzięki naturalnej izolacji, którą zapewnia, a także dzięki napowietrzaniu.

I to nie wszystko. Wióry drzewne wchłaniają wodę, jednocześnie zapewniając cień górnej warstwie gleby, pomagając również regulować poziom wilgotności. Pomoże to zapobiec nadmiernemu nawadnianiu roślin i utrzymać ich wilgotność na dłużej.

Wzrost chwastów w obecności zrębków drzewnych stanowi wyzwanie, dlatego rozsiewanie zrębków na problematycznych obszarach, gdzie chwasty często rosną, jest łatwym i tanim rozwiązaniem problemu.

Nie dajcie się jednak nabrać na myśl, że jest to cudowne lekarstwo na wszystko, są jednak pewne wady, które wynikają z zastosowania ściółki z wiórów drzewnych.

Wióry mogą powodować niedobór azotu w górnej warstwie gleby, co należy monitorować, jeśli chcesz, aby twoje rośliny rosły bez problemów.

Rośliny podatne na choroby, takie jak róże i pomidory, mogą być łatwo zwalczane przez zarodniki grzybów, które lubią rosnąć wewnątrz zagłębień wiórów, więc nie używaj ich na jednym grządce do sadzenia, jeśli nie jesteś pewien, czy roślina jest odporna.

Najlepszą praktyką jest zachowanie niewielkiej odległości między wiórami a pniem rośliny, co pozwala im oddychać i zapobiega rozwojowi grzybów, które zabijają rośliny.

Ścieżka z wiórów drzewnych
Przejścia wykonane z rębaków są doskonałym sposobem na ponowne wykorzystanie produktów z rębaka, jeśli okaże się, że masz nadmierną ilość tych rzeczy.

Wyjątkowo szybkie i łatwe do wykonania i fantastyczne w utrzymaniu butów wolnych od błota, wszystko co musisz zrobić, to stworzyć przewodnik po swojej ścieżce i wrzucić do środka swoje odchody drewna.

Odpryski zapewniają naturalny system odprowadzania deszczu, który filtruje ziemię, nie tworząc przy tym błotnistego wierzchołka, po którym trzeba będzie chodzić.

 Wyjątkowo łatwo jest wykonać zakrzywione ścieżki przy użyciu ścinków drewna, co jest znacznie trudniejsze do osiągnięcia na przykład przy użyciu układarek, i jak już wspomniano w poprzednim punkcie, pomoże zapobiec kiełkowaniu chwastów.

Oczywiście, te odłamki zaczną się w końcu pogarszać, co oznacza, że trzeba będzie je co jakiś czas uzupełniać.

I aby zrobić ścieżkę początkowo, trzeba będzie dość dużą ilość odłamków w zależności od długości ścieżki, którą tworzysz, które są dwiema największymi wadami tego pomysłu.

Zalecamy utworzenie ścieżki z co najmniej 3-calowymi odłamkami drewna, choć gdziekolwiek do 6 cali jest lepiej.

Chips Make Excellent Compost
Jeśli jesteś fanem kompostowania, a wyobrażam sobie, że jesteś, to mniejsze odłamki stanowią doskonały "brązowy materiał" do produkcji najwyższej jakości kompostu.

Wióry drzewne są niezwykle bogate w węgiel, który wraz z azotem jest niezbędnym składnikiem do szybkiego i mineralnego, intensywnego kompostu.

Ostrzegamy jednak, że żetony muszą być tak małe, jak tylko można je zdobyć, aby rozpadały się szybciej, w przeciwnym razie będziesz patrzył na niepotrzebnie wydłużony czas tworzenia kompostu, a nikt tego nie chce.

Musisz również dodać taką samą ilość zielonego materiału, aby dodać azot do mieszanki i zrównoważyć cały ten węgiel.

Wskazówki dotyczące tworzenia najlepszego możliwego kompostu można znaleźć tutaj.

Zapobieganie erozji gleby
Jeśli często cierpisz na to, że twoje ładne, czyste linie są erodowane przez żywioły, to możesz skomentować i podziękować mi za to pomysłowe rozwiązanie.

Wióry drzewne stanowią doskonałą, choć tymczasową, barierę dla wszystkich obszarów trawnika, które cierpią z powodu nieustannej erozji, rujnując przycięte, ładne, czyste linie.

Dzięki temu rośliny będą zdrowsze i silniejsze, a jednocześnie zmniejszy się rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń wokół trawnika.

Jedyne, co musisz zrobić, to wbić w ziemię wióry drzewne, aby zbudować niższe partie. Drewno wchłonie nadmiar wilgoci i pomoże utrzymać podłoże w stanie twardym, aż do momentu, gdy będzie można wymyślić bardziej trwałe rozwiązanie.

Im grubsza warstwa, tym więcej wilgoci wchłonie, a pomimo jej ściskania nadal będzie pozwalać na odprowadzanie nadmiaru wody bez niszczenia przewodów.

A gdy już znajdziesz bardziej trwałe rozwiązanie, możesz zgrabić te zrębki i albo dodać je do kompostu, albo wyrzucić na ścieżkę zrębków, aby nic się nie zmarnowało.

Dla ekologicznie nastawionych ludzi jest to doskonałe rozwiązanie, które minimalizuje odpady, a jednocześnie maksymalizuje wyniki.

Inwazyjny wzrost roślin? Już nie.
Jeśli Twoja posiadłość graniczy z lasem lub obszarem naturalnym, możesz zauważyć, że na Twoją posiadłość często wkraczają dzikie rośliny.

Wióry drzewne nie tylko tworzą granicę, która nie jest obolała dla oczu, ale są doskonałe w wyznaczaniu linii, które zapobiegają wzrostowi dzikich roślin na Twojej posesji.

Do tego potrzebna jest dość duża ilość, ponieważ głębokość musi dotrzeć do korzeni dzikich roślin, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się.

Jest to jednak doskonałe wykorzystanie dużej sterty zrębków drzewnych, a w przeszłości widzieliśmy od nas doskonałe rezultaty.

 

Top