• 30 listopada 2023

Produkcja urządzeń elektronicznych, półprzewodnikowych, biotechnologicznych i medycznych wymaga staranności i precyzji. Często w procesie produkcji potrzebne jest kontrolowane środowisko, aby ograniczyć ilość pyłu, cząstek i innych zanieczyszczeń w obszarze produkcyjnym. Środowisko pomieszczenia czystego pozwala kontrolować poziom zanieczyszczeń. Eliminacja wszelkich submikronowych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu jest procesem kontrolowanym. Pomieszczenia czyste są stosowane w wielu branżach, w których małe cząsteczki mogą mieć negatywny wpływ na proces produkcyjny.

ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna) wyróżnia dziewięć różnych poziomów klasyfikacji pomieszczeń czystych. Klasyfikacje pomieszczeń czystych są oceniane na podstawie ilości cząstek stałych o określonych rozmiarach na metr sześcienny. Im niższa klasyfikacja ISO, tym czystsze środowisko. Najczystszym" pomieszczeniem czystym jest pomieszczenie klasy 1. Środowisko pomieszczeń czystych obejmuje wiele różnych elementów, takich jak odzież do pomieszczeń czystych, systemy HVAC do pomieszczeń czystych, modułowe pomieszczenia czyste i inne zaawansowane urządzenia.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na produkcję w pomieszczeniach czystych, wzrosło zapotrzebowanie na narzędzia dynamometryczne spełniające rygorystyczne wymagania dotyczące czystości. Odpowiadając na to zapotrzebowanie przemysłu, firma Mountz oferuje wybór wkrętaków dynamometrycznych do pomieszczeń czystych. Narzędzia ręczne są produkowane tak, aby spełniały standardy pomieszczeń czystych klasy 100 (ISO 2) oraz są polerowane i uszczelniane za pomocą impregnowanej PTFE anodowanej powłoki, która tworzy narzędzie prawie 40 razy bardziej czyste niż narzędzia dynamometryczne "z półki".

Niezawodne wkrętaki do pomieszczeń czystych posiadają odporne na korozję elementy zewnętrzne i specjalnie opracowane gładkie uszczelki, które zapobiegają przenoszeniu wszelkich zanieczyszczeń do pomieszczenia czystego. Uszczelka ta umożliwia również czyszczenie wkrętaków alkoholem izopropylowym lub innymi zalecanymi środkami do czyszczenia pomieszczeń czystych. Do smarowania mechanizmu wewnętrznego stosowany jest specjalnie przygotowany smar mikrofiltrowany.

Dokładny wkrętak dynamometryczny do pracy w pomieszczeniach czystych, skonstruowany w oparciu o konstrukcję krzywkową, zapobiega niedokręceniu lub nadmiernemu dokręceniu śruby lub elementu złącznego. Konstrukcja wkrętaka dynamometrycznego z mechanizmem krzywkowym jest taka, że gdy narzędzie osiągnie ustawioną wartość momentu obrotowego, mechanizm odłącza się od napędu, ograniczając w ten sposób zastosowany moment obrotowy. Ponadto, łożyska oporowe zapewniają, że ustawienie momentu obrotowego jest niezależne od obciążenia końcowego zastosowanego przez operatora.

Te sterowniki do pomieszczeń czystych są idealne do zastosowań związanych z mocowaniem, w których nie toleruje się zbyt wysokiego momentu obrotowego. Jako narzędzie do kontroli jakości, wkrętak dynamometryczny umożliwia każdemu użytkownikowi pewne i niezawodne dostarczenie prawidłowego momentu obrotowego, niezależnie od zadania i poziomu umiejętności operatora.

Wstępnie ustawiony wkrętak dynamometryczny jest podobny do osoby, która ustawia budzik, aby zasygnalizować osiągnięcie wybranego czasu. W pomieszczeniach czystych wkrętak dynamometryczny jest wstępnie ustawiony na wymaganą wartość momentu obrotowego dla danego zastosowania, a następnie narzędzie sygnalizuje operatorowi osiągnięcie momentu obrotowego. Wstępnie ustawiony śrubokręt dynamometryczny nie posiada zewnętrznej skali regulacji. Narzędzia te posiadają wewnętrzny mechanizm regulacyjny do ustawiania wartości momentu obrotowego i muszą być wstępnie ustawione za pomocą testera momentu obrotowego. Wstępnie ustawione wkrętaki są idealne do zastosowań produkcyjnych, gdzie wymagane jest jedno ustawienie momentu obrotowego i trzeba zapobiec przypadkowej lub dokonanej przez operatora ingerencji w ustawienie momentu obrotowego. Jednakże, jeżeli specyfikacja momentu obrotowego ulegnie zmianie lub nowy projekt wymaga innego ustawienia momentu obrotowego, wstępnie ustawiony śrubokręt dynamometryczny jest nadal na tyle elastyczny, że nowe ustawienie momentu obrotowego można ustawić wewnętrznie za pomocą analizatora momentu obrotowego.

Radialna konstrukcja krzywki wstępnie ustawionego wkrętaka dynamometrycznego Mountz umożliwia płynne działanie krzywki przy minimalnym zużyciu narzędzia. Zapewnia to precyzyjną kontrolę momentu obrotowego i wydłuża okres eksploatacji narzędzia, zanim konieczna będzie rutynowa konserwacja narzędzia. Firma Mountz, zaprojektowana i wyprodukowana tak, aby spełnić lub przekroczyć wymagania dotyczące dokładności i powtarzalności określone w normie ISO6789: 2003, oferuje różne modele wkrętaków do pomieszczeń czystych w zakresie od 5,7 ozf.in do 120 lbf.in.

Stosowanie wysokiej jakości wkrętaków dynamometrycznych do pomieszczeń czystych czyni świat bezpieczniejszym dzięki dokładności i precyzji. Kontrolowanie momentu obrotowego jest niezbędne dla firm, aby zapewnić jakość, bezpieczeństwo i niezawodność ich produktów. Uszkodzenie trzycentymetrowego elementu złącznego, który nie jest prawidłowo dokręcony, może prowadzić do katastrofalnych lub ukrytych awarii. Niedostatecznie dokręcone elementy złączne mogą drgać, a nadmierny moment obrotowy może spowodować zerwanie gwintowanych elementów złącznych.

Liczne zastosowania produkcyjne wymagają obecnie narzędzi dynamometrycznych do pracy w pomieszczeniach czystych. Wkrętaki Mountz do pomieszczeń czystych są jedynym rozwiązaniem momentu obrotowego. Dla tych rygorystycznych wymagań pomieszczeń czystych, jakość nie może być narażona na kompromisy. Znajdź rozwiązanie już dziś.

Top