• 13 kwietnia 2021

Wiertarka to urządzenie, które znajduje się w każdym domowym warsztacie z narzędziami. Jest często używane przez majsterkowiczów do przeróżnych czynności. Narzędzia nie zawsze są niezawodne, dlatego natrafiamy na różnego rodzaju usterki. W przypadku wiertarki najczęściej awarii ulega uchwyt wiertarki i wymaga wymiany na nowy.

Rodzaje uchwytów wiertarskich

Wyróżniamy następujące rodzaje uchwytów wiertarskich:

  • Zębaty uchwyt wiertarski – uchwyt dedykowany zwykłym wiertłom. Dostępny kluczyk umożliwia zablokowanie wiertła. W razie częstych wymian rozwiązanie z kluczykiem jest mało praktyczne i niewygodne.
  • Szybkozaciskowy – szybkomocujący uchwyt wiertarski z pojedynczą lub podwójną tuleją. Stosowany do zwykłych wierteł. Jedna ręka, a w przypadku pojedynczego dwie są potrzebne do obsługi uchwytu.
  • Uchwyt wiertarski SDS (odmiany: SDS - plus/ SDS – top/ SDS – max/ SDS – quick)

Instrukcja wymiany uchwytu wiertarskiego krok po kroku

Uchwyty wiertarskie posiadają nieskomplikowaną budowę. Większość wiertarek ma analogiczne elementy, ich konstrukcja jest podobna. Kwestia demontażu to łatwa sprawa pod warunkiem, że zna się budowę urządzenia i sposoby mocowania.

Narzędzia, które będą potrzebne w przypadku wymianu uchwytu to: śrubokręt, zacisk, imadło metalowe, szczypce, komplet kluczy itd. Nie jest to jednak lista wyczerpana. W zależności od rodzaju uchwytu może być potrzebny inny zestaw kluczy. Jak wiadomo Makita ma różne rodzaje uchwytów wiertarskich, więc trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.

Demontaż uchwytu wiertarskiego może być różny. Wszystko zależy od mechanizmu wkładu.

W przypadku połączeń gwintowanych należy wymienić uchwyt zgodnie z kolejnością:

  1. Bardzo delikatnie odkręcić śrubę mocującą.
  2. Kierunek odkręcania uchwytu powinien być przeciwny do ruchu wskazówek zegara.
  3. W sytuacji, kiedy wiertło utkwi w gąbkach, nie powinno się stosować mocnych uderzeń, a precyzyjne młotkiem wykorzystując dziurkowanie na górnych krzywkach.
  4. Montując nowy uchwyt wiertarski, wał musi być zabezpieczony przed ewentualnym obracaniem się. W fazie końcowej należy dokręcić blokadę.

Zdemontować uchwyt ze stożkowej części wału wcale nie tak trudno. Zestaw wiertarki posiada specjalne narzędzie przeznaczone do tego celu, jednak w momencie, gdy trzeba poradzić sobie samemu, stosuje się następującą metodę:

  1. Najpierw trzeba obrócić urządzenie wiertłem w dół.
  2. Przymocować.
  3. Uderzyć młotkiem w tylną część uchwytu i wówczas jest wybijany z wału.

W momencie zakończenia procesu wymiany wykorzystując ściereczkę, trzeba wypolerować powierzchnie stożkowe. Warto to zrobić, ponieważ mogą pojawić się zarysowania, które później dobrze jest zatuszować z wykorzystaniem pilnika.

Wymiana uchwytu wiertarskiego nie jest trudna, ale wymaga precyzji, umiejętności i odpowiedniego sprzętu, który pomoże go zdemontować. Makita to naprawdę solidna marka oraz szkoda byłoby uszkodzić sobie wiertarkę. Jeżeli nie ma odpowiedniej wiedzy, narzędzi, warto udać się do kogoś, kto potrafi wymienić uchwyt wiertarski i urządzenie pozostawić bez szwanku.

 

Top