• 15 kwietnia 2024

Narzędzie skrawające używane przez pewien okres czasu traci swoje podstawowe właściwości z powodu zużycia powierzchni. Proces skrawania polega na kontakcie krawędzi narzędzia, wykonanego z twardego metalu, z powierzchnią obrabianą. Podczas procesu cięcia krawędź tnąca ulega stopniowemu stępieniu. Wiertła mogą być również uważane za narzędzia tnące. Mają one złożoną geometrię krawędzi tnącej i nie mogą być ostrzone konwencjonalnymi metodami. Ostrzałka do wierteł to specjalne urządzenie przeznaczone do zmiany kąta nachylenia powierzchni tworzących krawędź skrawającą. Wykonanie takiego urządzenia własnymi rękami jest dość trudne.

Treść artykułu:

 • 1 Wybór i użytkowanie sprzętu
  • 1.1 Klasyfikacja
 • 2 Wniosek

Wybór i użytkowanie maszyny

Samodzielnie wykonane urządzenie do ostrzenia wierteł jest często używane tylko w zastosowaniach domowych. Domowa ostrzałka do wierteł nie pozwala na zachowanie zalecanych kątów powierzchni tworzących geometrię wiertła. W produkcji na małą skalę stosuje się modele produkowane przez fabryki. Takie urządzenie, które nie jest własnej produkcji, posiada szereg cech konstrukcyjnych.

Uchwyt do ostrzenia wierteł jest urządzeniem, które może być używane do odnawiania frezów i innych okrągłych narzędzi skrawających, ponieważ ich kształt jest podobny. Ostrzałka do wierteł może być stosowana do ostrzenia krawędzi tnących narzędzi o średnicy w niewielkim zakresie od 12 do 18 milimetrów.

Istnieje kilka parametrów, które określają jakość i wydajność maszyn. Należą do nich:

 1. Wszechstronność specjalizacji. Maszyna może być używana do obróbki krawędzi skrawających różnych narzędzi.
 2. Rozmiar i waga. Im mniejszy rozmiar i waga, tym łatwiejszy montaż i tym mniej miejsca potrzeba na jego ustawienie. Należy pamiętać, że w czasie ostrzenia przedmiot obrabiany i sama maszyna będą poddawane dużym naprężeniom. Aby to wyrównać, maszyna musi być pewnie zamocowana.
 3. Klasa dokładności wykonywanej pracy i samej maszyny. Klasa dokładności jest jednym z najważniejszych parametrów. Nowoczesne konstrukcje charakteryzują się wysokim stopniem dokładności wykonywanych prac, co jest osiągane dzięki zastosowaniu najnowszych technologii.
 4. Szybkość wykonywanych prac. Zależy to od różnych parametrów, np. od rodzaju ścierniwa, które ma być zainstalowane oraz od prędkości obrotowej wrzeciona. Prędkość robocza ma wpływ na efektywność i wydajność pracy. W niektórych zastosowaniach nie można zwiększyć prędkości obróbki, ponieważ grozi to nagrzaniem narzędzia skrawającego i zmianą jego podstawowych właściwości.
 5. Różnorodność stosowanych materiałów ściernych. Zazwyczaj stosuje się koło o określonym rozmiarze gniazda.
 6. Dostępność systemu chłodzenia dla powierzchni ściernej i detalu obrabianego. Zazwyczaj jest to zapewniane przez wannę z wodą. Obecność zbiornika chłodzącego obniża temperaturę wiertła i materiału ściernego, co pozwala na zwiększenie prędkości obrotowej materiału ściernego lub ostrzenie narzędzi wykonanych ze stopów o wysokiej twardości.
 7. Moc zainstalowanego silnika, który napędza ścierniwo. Przy wyborze silnika warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji prędkości ścierniwa.
 8. Sposób montażu można nazwać dość istotnym parametrem. Wpływa to na możliwość wykorzystania konstrukcji w różnych warunkach.

Cechy te muszą być brane pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.

Profesjonaliści, którzy często sami wykonują te prace, preferują specjalistyczne maszyny do ostrzenia wierteł, które mogą być używane tylko w niektórych przypadkach. Maszyny podzielone są na następujące grupy:

 1. grupa, która obejmuje urządzenie do ostrzenia wersji spiralnych;
 2. Grupa, w skład której wchodzi maszyna do ostrzenia wierteł piórowych.

Takie maszyny są w stanie naostrzyć powierzchnie tnące w niemal każdych warunkach. Specjalny mechanizm pozwala na zmianę kąta płaszczyzny skrawania w zakresie 90°-140° dla wierteł krętych i 175°-180° dla wierteł piórowych. Profil XR, S, N i X narzędzia tnącego można ukształtować własnoręcznie. Domowa maszyna nie pozwala na pracę z wysoką precyzją.

Osprzętem maszyny przemysłowej są wysokiej jakości tuleje zaciskowe i głowice. Wyróżniają one maszyny profesjonalne i wykonane samodzielnie. Dzięki dużemu zasięgowi roboczemu i zamkniętej strefie cięcia można wykonywać prace bez specjalnego szkolenia.

Klasyfikacja

Istnieje wiele różnych maszyn do ostrzenia, jeśli pominiemy modele tworzone ręcznie, możemy wyróżnić dwie główne grupy:

 1. uniwersalna - służy do pracy z różnymi urządzeniami tnącymi, może być używana do cięcia określonych kształtów wierteł, do ostrzenia wersji wykonywanych ręcznie;
 2. wersje specjalne, posiadające wąską specjalizację, mogą być stosowane w różnych przypadkach.

Uniwersalna ostrzarka z przystawkami do ostrzenia noży

Specjalistyczna maszyna do ostrzenia

Niektóre z nowoczesnych modeli są wyposażone w oprogramowanie i elektronikę, co pozwala na wysoce zautomatyzowaną pracę i zwiększoną precyzję kontroli procesu ostrzenia. Te punkty odróżniają modele profesjonalne od tych tworzonych ręcznie.

Możliwe jest rozróżnienie modeli w zależności od sposobu montażu:

 1. stacjonarny - może być montowany na dowolnej powierzchni. W tym przypadku zapewnione jest sztywne mocowanie. Zazwyczaj to właśnie nowoczesne modele mają niewielkie wymiary, które pozwalają na stacjonarny montaż;
 2. pełnowymiarowy - dostępny jako uniwersalny typ wyposażenia. Jeszcze kilka lat temu produkowano tylko takie modele o dużych gabarytach i wadze. Są one instalowane w fabrykach i warsztatach. Są one przymocowane do podłogi.

Prawie wszystkie modele stacjonarne nadają się do użytku domowego i przemysłowego. Modele pełnowymiarowe są przeznaczone wyłącznie do użytku przemysłowego, ponieważ są bardzo ciężkie i nieporęczne, często zasilane z sieci trójfazowej i mają dużą moc wyjściową.

Wniosek

Na dzisiejszym rynku istnieje bardzo wiele modeli urządzeń do ostrzenia wierteł, których zakres stale się zwiększa. Niektóre modele mają niski koszt. Samodzielne ich wykonanie może być droższe. Trwające wystawy w przemyśle metalowym pokazują wszystkie osiągnięcia w tej dziedzinie i prezentują nowe, bardziej wydajne maszyny.

Top