• 23 kwietnia 2024

Nożyce aligatorowe to rodzaj nożyc dźwigniowych do cięcia metalu, charakteryzujących się otwartym pyskiem przypominającym pysk krokodyla, od którego pochodzi ich nazwa. Urządzenia te są wykorzystywane głównie do cięcia złomu i złomu metali żelaznych, a także do cięcia wyrobów walcowanych o skomplikowanych profilach - ceowników, kątowników, itp.

Projektowanie i stosowanie podzespołów

Parametry i projekt konstrukcyjny, z którym są produkowane nożyce aligatorowe, są regulowane przez wymagania techniczne GOST 15032. Typowymi elementami takiego sprzętu są

  • silnik elektryczny;
  • Przekładnia z pasem klinowym;
  • koło zamachowe;
  • przekładnia redukcyjna;
  • sprzęgło mocy;
  • wał korbowy;
  • Wyważarka z narzędziem roboczym, ostrzami.

Omawiane mechanizmy funkcjonują również jako prasy korbowe/mimośrodowe w konfiguracji wolnoobrotowej. Ruch ruchomego ostrza (dla H315 z siłą 315 tf) jest zapewniony w następujący sposób. Silnik elektryczny przekazuje moment obrotowy do przekładni z pasem klinowym, która obraca masywne koło zamachowe. Jego zadaniem jest kompensowanie różnic w energii kinetycznej ruchu obrotowego, które występują podczas jazdy do przodu i do tyłu.

Koło zamachowe jest wyposażone w sprzęgło załączające koło zamachowe. W starszych modelach, takich jak H313 o sile znamionowej 1500 kN, sprzęgło jest wykonane za pomocą sztywnych kluczy sprzęgających. Ogranicza to dopuszczalny moment obrotowy i zmniejsza liczbę operacji przełączania. Nie ma jednak potrzeby podłączania H313 do instalacji pneumatycznej o podwyższonym ciśnieniu, co sprawia, że technika ta może być stosowana na zewnątrz, w szczególności na złomowiskach.

System napędowy 315 tf force jest podobny.

Gdy sprzęgło jest włączone, koło zamachowe obraca wał pośredni, a z niego, poprzez przekładnię czołową, główny wał korbowy. Do wału mimośrodowego przymocowana jest dźwignia, której przeciwległy koniec połączony jest z wałem wahacza. Druga oś wahacza jest zamocowana na łożu maszyny. Końcówka robocza wahacza posiada gniazdo dla narzędzia roboczego - ostrza wykonane z hartowanej i bardzo odpornej na ścinanie stali narzędziowej. W zależności od gatunku ciętego materiału można stosować U12A, U13 itd.

W niektórych zastosowaniach wykorzystywane są nożyce typu aligator o konstrukcji ruchomej, wymagające specjalnego wózka. Nie wymagają dużych nakładów technologicznych, ale są mobilne i jeśli składnica złomu jest wyposażona w stacjonarne zasilanie 380 V, mogą szybko przemieszczać się z jednej części obszaru roboczego do drugiej.

Modele progresywne

Głównym trendem w doskonaleniu nożyc aligatorowych jest stosowanie bardziej niezawodnych mechanizmów przełączających. W przypadku większych sił stosowane są sprzęgła pneumatyczne, które umożliwiają zwiększenie liczby skoków i zapewniają wyłączenie napędu w przypadku ewentualnego przeciążenia.

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój urządzeń takich jak hydrauliczne nożyce aligatorowe. Należą do nich hydrauliczne nożyce aligatorowe q43-1600 wyprodukowane w Chinach oraz krajowe hydrauliczne nożyce aligatorowe model H2732. Oba agregaty posiadają jednakową siłę nominalną 1600 kN i wyposażone są w hydrauliczny docisk przed ścinaniem, co zwiększa wygodę obsługi i poprawia jakość cięcia metalu. Napędzane hydraulicznie nożyce aligatorowe pozwalają na zautomatyzowany cykl cięcia kęsów stalowych, co poprawia efektywność zbiórki złomu metalowego, w szczególności stosunkowo długich kawałków metalu.

Modernizowane są również starsze modele: na przykład nożyce aligatorowe modelu H315 (siła nominalna 315 tf) są wyposażone w mechaniczny docisk ciętego metalu i osłonę obszaru roboczego.

Główne różnice w nożycach aligatorskich modelu H2732 to

  • Regulacja częstotliwości skoków (kołysanie wahacza) w zakresie 15-45 na minutę, co pozwala na optymalizację wydajności cięcia w zależności od rodzaju złomu;
  • możliwość cięcia szerokiego pasa;
  • Szeroka gama rozmiarów ostrzy tnących.

Nożyce H2732 posiadają niezawodną ramę ochronną, która wyklucza możliwość przedostania się ciał obcych do strefy cięcia.

Wniosek

Zastosowanie takich maszyn w miejscach skupu złomu zapewnia szybkie cięcie metalu na mniejsze kawałki, a także ułatwia jego późniejszy transport do miejsc kolejnych przetopów surowca. Urządzenia te pozwalają na optymalizację pracy i zwiększenie wydajności w różnych gałęziach przemysłu.

Więcej na: http://elektronarzedziaranking.pl

Top