• 30 marca 2023

Szlifierki i polerki do drewna i metalu mogą mieć wiele różnych zastosowań. Są one wykorzystywane do różnych celów. Przyjrzyjmy się ich głównym typom i zasadzie działania.

Treść artykułu:

  • 1 Przeznaczenie
  • 2 Klasyfikacja
  • 3 Techniki obróbki przedmiotu obrabianego

Przeznaczenie

Te zaawansowane technologicznie maszyny są wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, od małych firm po duże przedsiębiorstwa.

Maszyny polerskie są użytecznym narzędziem w rękach rzemieślnika. Przeznaczone są do obróbki wykańczającej powierzchni wyrobów do klasy chropowatości 11-12. Podczas pracy na takiej maszynie, z powierzchni obrabianego przedmiotu usuwana jest bardzo cienka warstwa wierzchnia. Dzięki temu materiał może być wykończony. Sercem maszyny przemysłowej jest tarcza ścierna, za pomocą której wykonywane są wszystkie prace polerskie na obrabianym przedmiocie.

Scheppach TiGer 2000S z chłodzeniem wodnym

Maszyny do polerowania metali są używane do polerowania stali nierdzewnej, mosiądzu, aluminium i innych powierzchni. Można nim polerować rury, blachy, różne powierzchnie płaskie i profile wytłaczane lub gotowe elementy.

Maszyny do szlifowania i polerowania drewna są stosowane w przemyśle drzewnym, meblarskim i dekoracyjnym.

Do obróbki kamienia stosuje się maszyny ramieniowo-dźwigniowe.

Takie narzędzia z łatwością poradzą sobie z krzesłami i stołami, polerowanymi taflami luster, komodami i klamkami do drzwi. Istnieją modele, które polerują kamień i ceramikę różnego rodzaju.

Klasyfikacja

Ręczna maszyna polerska jest często używana w domu i gospodarstwie domowym. Jeśli nie ma możliwości zakupu, maszynę można wykonać samemu przy użyciu zwykłej wiertarki. Tarcza filcowa musi być zamocowana w uchwycie. Taka domowa maszyna do metalu nie jest odpowiednia do długiej pracy.

Istnieją szlifierki kątowe do polerowania, które w przeciwieństwie do dobrze znanej "szlifierki" mają regulowaną prędkość obrotową. Prędkość obrotowa takich urządzeń jest znacznie niższa niż zwykłej szlifierki kątowej. Dzięki temu powłoka lakiernicza nie topi się i nie odkształca. Dzięki zastąpieniu tarczy ściernicą listkową, ręczna szlifierka i polerka może być używana do obróbki różnych produktów i części. Możesz go używać do szlifowania i polerowania karoserii, reflektorów, szyb samochodowych, motocykli itp. w swoim domowym warsztacie.

Proxxon PM 100

Proxxon PM 100 jest stacjonarną maszyną polerująco-szlifującą zainstalowaną na stole warsztatowym lub na specjalnym podium, która może być używana w małych prywatnych warsztatach lub garażach. Maszyna ta różni się od zwykłej szlifierki tym, że umieszcza się na niej inne narzędzie.

Maszyna polerska JSSG-10 jest idealna do użytku domowego. Dzięki swojej szerokiej funkcjonalności i niskiej cenie, wypada korzystnie na tle innych konkurentów. Urządzenie Jet JSSG-10 v może być używane do ostrzenia, prostowania i wykańczania narzędzi skrawających.

Można również rozróżnić maszyny do polerowania drewna i maszyny do polerowania metalu. Jest to konwencjonalny podział, ponieważ używany sprzęt jest taki sam, zmienia się tylko mocowanie.

Zazwyczaj polerka taśmowa służy do obróbki powierzchni płaskich (prętów, płyt). Do różnych materiałów stosuje się różne pasy ścierne.

W przemyśle obrabiarkowym rozróżnia się polerki docierane (maszyny do obróbki wykańczającej), polerki odśrodkowe i polerki cieczowe.

Maszyny do obróbki wykańczającej służą do końcowego szlifowania dokładnego powierzchni obrabianych oraz do usuwania chropowatych miejsc pozostawionych przez poprzednie narzędzia.

Pozostałe 2 typy urządzeń są używane do obróbki przedmiotów o skomplikowanych kształtach.

Maszyny odśrodkowe mają określony zbiornik, który jest wypełniony specjalnym roztworem lub proszkiem ściernym. W miarę jak pojemnik się obraca, mieszanka zaczyna się przemieszczać i poleruje obrabiany przedmiot.

W przypadku polerki cieczowej, obrabiany element umieszczany jest w komorze i polerowany specjalnym strumieniem cieczy nasyconej ścierniwem. Strumień z dyszy wynosi do 50 m/s. Podczas polerowania dysza porusza się wzdłuż obrabianego przedmiotu.

Sposób postępowania przy obróbce detali

Metoda obróbki strumieniowo-ściernej opiera się na okrężnym ruchu obrotowym ściernicy i ruchu posuwisto-zwrotnym obrabianego przedmiotu, przy czym obrabiany przedmiot jest zamontowany na górze. Obracająca się z zadaną prędkością tarcza skrawająca odcina górną warstwę wierzchnią w jednym przejściu. Bezstopniowo przesuwany i cofany stół obróbczy zapewnia równomierną obróbkę.

Grubość warstwy usuwanej z obrabianego przedmiotu, która ma wpływ na jakość obrabianej powierzchni, jest osiągana w różny sposób na różnych maszynach - zazwyczaj poprzez automatyczne lub ręczne przesuwanie obszaru roboczego w górę lub w dół. Niekiedy nowsze modele mogą zmieniać położenie części roboczej z narzędziem polerskim wzdłuż osi pionowej.

Top