• 8 czerwca 2023


Użycie łuparki do drewna wydaje się teoretycznie proste, wrzuć pień i wciśnij go. Ale istnieją niuanse, które pozwalają w pełni wykorzystać rozdzielacz, czy to zwiększając jego moc rozłupywania, czy też unikając uszkodzeń poprzez najlepsze praktyki. Ten artykuł podzieli się niektórymi poradami i sztuczkami, które my, którzy regularnie rozłupujemy bale, znamy i utrzymamy urządzenie do rozłupywania bali w najlepszej formie przez wiele lat.

Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej wykorzystać rozgałęźnik, uniknąć uszkodzeń lub konieczność korzystania z rozgałęźnika.

Porady i sztuczki
Użyj ramstopu.
Będziesz zaskoczony, ile czasu oszczędza na cykl, a jeśli tniesz całą stertę kłód, może to potencjalnie zaoszczędzić godziny.
Postaraj się lekko rozdzielić kłodę od środka. Środek jest najgęstszą częścią kłody, przez co najtrudniej jest ją rozłupać. Jeśli celujesz nieco poza środkiem, rozłupywarka będzie miała dużo łatwiejszy czas.


Używaj dobrej jakości oleju. Nie tylko będzie on trwał dłużej na dłuższą metę, ale również zapobiegnie utracie mocy przez rozłupywarkę i utrzyma ją na dłużej w kształcie tip-topa. 
Trzymaj wszystkie sęki w drewnie skierowane do góry. Jak zapewne wiesz, węzły są największym problemem, z jakim borykają się rozłupywarki. Trzymając je skierowane ku górze, trzyma ostrze równolegle do węzła. Jeśli tego nie zrobisz, możesz uszkodzić rozłupywarkę poprzez zgięcie ostrza i/lub pchnięcie ramienia. 
W miarę możliwości należy unikać rozłupywania przyprawionych kłód. Bale zielone są nie tylko łatwiejsze do rozłupywania ze względu na większą wilgotność, ale również wytrzymałość wysezonowanego drewna zapobiega jego gładkiemu rozłupywaniu, a raczej absorbuje nacisk i daje nagle, potencjalnie zamieniając bal w drewnianą bombę odłamkową i jest to jeden ze sposobów, w jaki można spowodować obrażenia. (Dłupane zielone kłody również szybciej sezonują)
Kup stoisko, jest tego warte. Nie tylko pomaga w poruszaniu się, ale także zapobiega skręcaniu się i obracaniu pleców przy próbie użycia splittera na podłodze.
Ochrona jest ważna. Rękawice jeszcze bardziej.
I być może najważniejsze jest utrzymanie łuparki na poziomie. Rozłupywarka nie będzie się po prostu rozrywać, ponieważ olej hydrauliczny nie może płynąć prawidłowo, a to jest zdecydowanie największa rzecz, która wyłapuje ludzi.
I na koniec, to nie tyle końcówka, co rada, zamknij śrubę odpowietrzającą, jeśli poruszasz rozdzielaczem, chyba że chcesz mieć wszędzie olej.

Mam nadzieję, że nauczyłeś się czegoś z tego artykułu, sprawdź kilka innych naszych postów, aby dowiedzieć się jeszcze więcej poufnych sztuczek.

 

Top