• 31 maja 2024

Masywne ładunki mogą być niebezpieczne i trudne do podniesienia, zwłaszcza jeśli sprzęt nie jest najwyższej klasy. Łańcuchy transportowe są rozwiązaniem dla osób, które potrzebują solidnych metod mocowania bardzo ciężkich ładunków.

Do czego służą łańcuchy transportowe?

Odciągi łańcuchowe, czyli łańcuchy transportowe, służą do zabezpieczania bardzo ciężkich i dużych ładunków. Możemy skutecznie zabezpieczyć np. maszyny rolnicze, drewno, materiały budowlane i wszelkie inne przedmioty o ostrych krawędziach, które są zbyt duże, aby zabezpieczyć je innymi materiałami.

Łańcuch tego typu jest nie tylko wytrzymały, ale również może być stosowany zarówno w transporcie lądowym jak i morskim.

Budowa łańcuchów transportowych

Łańcuchy te mogą być wykorzystywane do wielu celów, zwłaszcza jeśli są przystosowane do przenoszenia ładunku, na którym nam zależy. Nie trzeba wybierać pomiędzy dwoma rodzajami modeli łańcuchów transportowych. Dostępne są dwie opcje: można zaopatrzyć się w jednoczęściowy lub dwuczęściowy. Jest to zakup warty uwagi, gdyż każdy z nich jest niepowtarzalny.

Warto również zapoznać się z budową łańcuchów, co pomoże w sprawniejszym dokonywaniu zakupów. Należą do nich:

  • Napięcie jest tworzone przez napinacz grzechotkowy.
  • Napinacz jest przymocowany do łańcucha, ale można go również odłączyć.
  • Haki skrętne służą do regulacji długości łańcucha.

Możemy wyróżnić następujące rodzaje, jeśli chodzi o:

  • Łańcuchy jednoczęściowe wyróżniają się tym, że mają dwie sekcje na stałe połączone z napinaczem. Każda sekcja ma inną długość (jedna jest dłuższa od drugiej).
  • Alternatywą są łańcuchy dwuczęściowe. Łańcuch nie jest przywiązany do napinacza i stanowi oddzielny element. Ta opcja jest popularna, ponieważ jest bardziej uniwersalna. Dwuczęściowe łańcuchy transportowe dają nam swobodę regulacji jego długości i wyboru takiej długości, jaka nam odpowiada.
  • Łańcuchy transportowe to bez wątpienia najlepsza opcja dla tych, którzy potrzebują solidnego sprzętu. Można je również dopasować do potrzeb konkretnych ładunków. Zdolność mocowania łańcucha transportowego jest uzależniona od jego średnicy. Może on ważyć nawet do 16 ton.

Sprawdź ofertę producenta łańcuchów transportowych na https://www.janus.com.pl/

samochód cięzarowy

Zastosowanie łańcuchów transportowych

Odciągi łańcuchowe (inaczej łańcuchy transportowe) stosowane są najczęściej do mocowania pojazdów kołowych i gąsienicowych na przyczepach i naczepach niskopodwoziowych, a także bardzo ciężkich ładunków na samochodach ciężarowych.

Certyfikacja i oznakowanie

Każdy łańcuch transportowy (odciąg łańcuchowy) musi być oznakowany metalową etykietą z wytłoczoną informacją o zdolności mocowania LC [kN], nominalnej sile naciągu STF[daN], dla której jest przeznaczony, informacją, z jaką normą jest zgodny oraz numerem certyfikatu.

Każdy łańcuch transportowy (łańcuch odciągowy) posiada datowany certyfikat potwierdzający zgodność z normą EN 12195-3 oraz zasadniczymi wymaganiami Dyrektywy Rady Unii Europejskiej 2006/42/WE z dnia 17. maja 2006 r. Certyfikat zawiera również informacje techniczne i dane identyfikacyjne wyrobu oraz dane dotyczące dostawcy.

Top