• 27 listopada 2020

Władza

Pomimo tego, co można by pomyśleć inaczej, moc szlifierki do pniaków jest ważna, ale prawdopodobnie nie jest to najważniejsza jakość do rozważenia. Przyznam, że na pewno nie chcesz dostać źle napędzanej szlifierki do pniaków, ale bardziej ze względu na niedogodności niż jej wydajność. Szlifierka do pniaków z niedostateczną mocą zazwyczaj wymaga więcej czasu na wykonanie tej samej pracy i może nawet wymagać różnych technik cięcia. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że szlifierki pniaków, ze względu na rygor ich pracy, używają silników benzynowych, co sprawia, że rozważania te są nieco trudniejsze. Podczas gdy ilość mocy wytwarzanej przez te silniki jest niezbędna do cięcia pniaka, będzie ona miała również wpływ na jego trwałość.

Silnik
Biorąc pod uwagę, że większość pracy szlifierki do kikutów będzie ostatecznie wykonywana przez silnik, jest to prawdopodobnie ważniejsze niż moc, którą może on wytwarzać. Jest to szczególnie prawdziwe, biorąc pod uwagę fakt, że na rynku nie ma renomowanej szlifierki do pniaków, której cena jest zbyt wysoka. Oznacza to, że każda szlifierka do pniaków jest inwestycją, a najważniejszym elementem tej inwestycji jest silnik. W tym przypadku należy szukać silnika wyprodukowanego przez firmę znaną z małych silników blokowych. Zasadniczo, silnik powinien być produkowany przez firmę zajmującą się sprzętem zewnętrznym lub nawet przez producenta silników motocyklowych, takiego jak Honda.

Zakres cięcia
Spośród właściwości, które bezpośrednio wpływają na efektywność szlifierki do pniaków, prawdopodobnie najważniejszy jest zakres cięcia. To powiedziawszy, szlifowanie pniaka w rzeczywistości wymaga rozważenia cięcia pniaka zarówno nad jak i pod ziemią. Chociaż może się to wydawać bardziej estetyczne, należy również pamiętać, że wiele gatunków drzew o nienaruszonej strukturze korzeniowej po prostu zacznie się odradzać.

Wyższej klasy
Zakres cięcia szlifierki do pniaków jest określony przez dwa gatunki, z których pierwszy jest wyżej wymienionym gatunkiem. Powyższy gatunek odnosi się do maksymalnej wysokości, na jaką szlifierka do pniaków może bezpiecznie ciąć, choć w rzeczywistości jest to mniej istotny gatunek cięcia. Ma to więcej wspólnego z tym, że można zapewnić, że pniak sam mieści się w powyższym gatunku przy użyciu innych narzędzi. Zasadniczo, jeżeli pniak znajduje się nieco powyżej klasy cięcia szlifierki do pniaków, zawsze można wziąć piłę łańcuchową i opuścić pniak na tyle, aby został oszlifowany. Nie można jednak zrobić tego samego z innym rodzajem ostrzenia szlifierki do pniaków. Niezależnie od tego, nadal ważne jest, aby szlifierka do pniaków miała powyżej 12" lub więcej stopni, aby uniknąć konieczności wykonywania bardziej ryzykownego cięcia piłą łańcuchową.

Niższej klasy
Jak być może zorientowaliście się Państwo na podstawie wcześniejszych dyskusji, poniższy gatunek szlifierki do pniaków odnosi się do tego, jak nisko pod powierzchnią ziemi szlifierka do pniaków może ciąć. Jest to bez wątpienia najważniejsza kwestia przy wyborze szlifierki do pniaków, o ile wszystko inne spełnia przynajmniej ogólne normy branżowe. To dlatego, że nie ma naprawdę żadnych innych narzędzi, które mogą uczynić cięcie pniaka pod ziemią łatwiejsze, jak są do cięcia pniaka nad ziemią. Innym powodem, dla którego poniższa klasa jest tak ważna jest to, że wiele drzew będzie odrastać, jeśli nie zniszczysz struktury korzeniowej pod ziemią. Jeśli nie chcesz poświęcać dużo czasu i energii na wykopywanie obszaru wokół pnia, będziesz potrzebował szlifierki, która może zejść w dół i oczyścić go. Niemniej jednak dolna granica jest prawie bez wyjątku krótsza niż górna granica, więc spodziewaj się zakresu około 9", choć cokolwiek bliżej stopy jest świetne.

Waga
Może się to wydawać nieco dziwną jakością, którą należy wziąć pod uwagę w przypadku produktu, który ma być wyposażony w silnik napędzany gazem, ale ma to doskonały sens, gdy myśli się o nim przez chwilę. Wszystko sprowadza się do jednego pytania: gdzie będziesz musiał użyć szlifierki do pniaków? Chociaż może istnieć kilka wyjątków z okolicznościami łagodzącymi, przeważająca większość pniaków, które mają być zmielone, będzie znajdować się na zewnątrz. Co więcej, struktura korzeni drzewa prawie bezwzględnie wymaga, aby pniaki, które mają być rozdrobnione na danym obszarze, były oddalone od siebie o wiele metrów. W związku z tym, jeśli trzeba będzie oczyścić większy obszar w przeciwieństwie do okazjonalnego użytku, istnieje szansa, że trzeba będzie przetransportować młynek do pniaków. Jeśli Twoja szlifierka do pniaków waży ponad 200 funtów, zaczynasz dochodzić do punktu, w którym załadunek i rozładunek będzie trudniejszy.

Dodatki

Młynki do kikutów są dość prostym produktem bez zbyt wielu dzwoneczków i gwizdków, ale istnieje kilka cech, które może dodać szlifierka, które są prawnie wartościowe. Na przykład, zdolność do chodzenia kikuta szlifierki z pomocą silnika jest wielką zaletą. Funkcja ta pozwala na łatwiejszy transport szlifierki pniaków z jednego miejsca do drugiego, jak również załadunek i rozładunek. Kolejną dodatkową funkcją, która dodaje wartość dodaną, jest włączenie funkcji rozładunku bocznego. Funkcja ta zapewnia, że rozdrobnione kawałki pniaka są skierowane z dala od szlifierki, aby zapobiec zakleszczaniu się pniaka.

Inne funkcje, które mogą zapewnić pewne korzyści funkcjonalne, to sprzęgło, które może obsłużyć ostry szarpnięcie ostrza pierwszy kontakt z kikutem, a także hamulec, który może zapobiec pęknięciu szlifierki, a nawet zranieniu jej użytkownika. Ponadto wiele lżejszych szlifierek do pniaków dostępnych na rynku posiada uchwyty, które znacznie ułatwiają ich podnoszenie do celów załadunku/rozładunku i ogólnego transportu. Niektóre szlifierki do pniaków posiadają nawet elementy, które ułatwiają podnoszenie lub opuszczanie pniaków podczas cięcia drewna.

 

 

Top