• 30 marca 2023

Klucze dynamometryczne są sprzętem, który ma dobre opinie u osób pracujących w serwisach samochodowych, a także w przydomowych garażach. Dzięki nim mamy możliwość przykręcenia śruby z wysoką precyzją i odpowiednią siłą, czyli tzw. optymalnym momentem.

Opinie użytkowników o tych narzędziach wskazują, że klucze dynamometryczne to bardzo przydatne narzędzie ułatwiające dokręcenie śrub, co można zauważyć nawet podczas wymiany kół w naszym samochodzie. W takich sytuacjach mechanicy również posługują się tym sprzętem. Gołym okiem widać jak usprawnia on pracę i przyśpiesza cały proces. Klucz dynamometryczny jest bardzo pomocny przy jakichkolwiek naprawach. W szybki i sprawny sposób umożliwia nam skręcenie elementów, które są wykonane nawet  z delikatnych materiałów (aluminium).

Optymalny moment dokręcenia śrub

Niewłaściwe dokręcenie kół może doprowadzić do poważnych skutków. W sytuacji, gdy dokręcimy koło za słabo, może się odkręcić. Czasami może się zdarzyć, że użyjemy za dużo siły, w wyniku czego można rozciągnąć śruby kół, co w późniejszym czasie będzie skutkować trudnościami w ich odkręcaniu. Użycie zbyt dużej siły może prowadzić także do odkształceń, a nawet pęknięcia felgi. Na fakt ten powinni uważać w szczególności posiadacze aluminiowych felg, ponieważ są one coraz bardziej „wycieniowane”, a w efekcie czułe na nieprawidłowy montaż. W związku z tym w takich sytuacjach klucze dynamometryczne mogą być sporym ułatwieniem.

Klucze dynamometryczne - opinie i charakterystyka

W przypadku, gdy musimy dokręcić głowicę silnika, może być to niemożliwe bez użycia klucza dynamometrycznego. Jest to spowodowane tym, że każda śruba głowicy musi być dokręcona z odpowiednią siłą, czyli wcześniej wspomnianym momentem optymalnym, inaczej może prowadzić to do prężenia się śruby, a w efekcie rozszczelnienia układu pomiędzy głowicą a blokiem silnika. Klucze dynamometryczne mogą przydać się nawet podczas naprawy nowoczesnego roweru lub motocykla. W obu tych jednośladach znajdują się delikatne elementy aluminiowe, które są skręcane na stalowych osiach, przy pomocy stalowych śrub. Poszukując odpowiednich kluczy, można poczytać opinie o nich, ale nie zapomnijmy przy tym, by zwrócić uwagę na zakres ich pracy, który podawany jest w niutonometrach. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy się zorientować, jaki moment dokręcenia powinna mieć dana śruba.

W przypadku śrub, gdzie jest to bardzo istotne, możemy znaleźć taką informację w jej okolicy lub instrukcjach serwisowych. Ze względu an dobre opinie dużym zainteresowaniem cieszy się klucz dynamometryczny wychylny. Posiada on wskaźnik, który w momencie stawiania oporu wychyla się, pokazując nam skalę, z jaką aktualnie dokręcamy śrubę. Dużą zaletą tego narzędzia jest na pewno jego niska cena. Na półkach sklepowych możemy znaleźć klucz dynamometryczny wychylny sterowany elektronicznie. Jest to nowsza wersja standardowego klucza. Siłę dokręcania programuje się za pomocą przycisków, a jej wartość widzimy na wyświetlaczu, w który wyposażone jest narzędzie. W sytuacji, gdy podczas dokręcania przekroczymy moment optymalny, zostaniemy o tym poinformowani sygnałem świetlnym i dźwiękowym. Ze względu na to innowacyjne rozwiązanie klucz dynamometryczny wychylny ma bardzo dobre opinie wśród swoich użytkowników.

 

Top