• 24 kwietnia 2024

Wiertarko-wkrętarka ułatwia pracę każdego pana domu. Urządzenie pozwala w szybkim tempie zamontować szafkę czy poskręcać meble. Trzeba jednak się zastanowić, jaki sprzęt wybrać. Tego typu urządzenie koniecznie musi znaleźć się w domowym warsztacie.

Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając wiertarko-wkrętarkę do użytku domowego?

Pierwszy parametr, który warto wziąć pod uwagę, to napięcie znamionowe. Wiadomo, że im większe napięcie, tym większa moc i szybsze wkręcanie. Wszystko zależy od tego, jakie prace będą wykonywane. Silniejsze napięcie powoduje, że urządzenie działa wydajniej, jest trwalsze i bardziej wszechstronne.

Akumulator to równie ważna zmienna, jak napięcie. Właściwie dobór odpowiedniego akumulatora jest kluczowy, ponieważ wyznacza tempo pracy urządzenia. Praca z odpowiednio dobranym akumulatorem jest znacznie łatwiejsza. Co prawda wymaga on ładowania, ale i tak zapewnia komfort pracy. Zastanawiając się nad tym, jaki akumulator będzie odpowiedni? Odpowiedź brzmi akumulator litowo-jonowy. Baterie ładują się bardzo szybko i co ważne – proces ładowania nie trwa długo. Bardziej uciążliwe są akumulatory niklowo-kadmowe, które posiadają efekt pamięci i proces ładowania zasobnika jest wolniejszy. Trzeci typ to akumulator niklowo-metalowo-wodorowe, jednak one znacznie ograniczają pracę wiertarko-wkrętarki. Pojemność jest niewielka, dlatego ilość przymocowanych wkrętów będzie mniejsza.

Czym jest moment obrotowy wiertarko-wkrętarki?

Moment obrotowy to kolejny czynnik określający działanie wiertarko-wkrętarki. Wszystko zależy od tego, do jakich czynności ma służyć wiertarko-wkrętarka. Im wyższy moment obrotowy, tym dłuższe wkręty jesteśmy w stanie wkręcić i co więcej - w trwalszy materiał. Wiertarka wówczas pracuje szybciej i wydajniej.

Wiertarko-wkrętarki posiadają dwa rodzaje silników: silnik szczotkowy i silnik bezszczotkowy. Większym uznaniem cieszy się silnik bezszczotkowy ze względu na swoją trwałość, wydajność i mniejsze zużycie prądu. Ilość biegów określa zakres prędkości działania wiertarko-wkrętarki. Niższy bieg równa się niższa moc, a co za tym idzie - sprzęt wolniej pracuje. Nie jest to wcale takie złe, ponieważ wolniej pracująca wiertarka pozwoli dokładniej wkręcać wkręty, a większa moc i szybsza praca umożliwi wywiercenie dziury.

Waga urządzenia również nie powinna być dla potencjalnego kupca bez znaczenia. Sprzęt, który trochę waży, jest stabilniejszy, ale praca z nim może być nieco mniej komfortowa. Bardzo często w pakiecie z zakupioną wkrętarko-wiertarką można otrzymać wiele ciekawych gadżetów. Dodatkiem może być dioda LED, dzięki której dokładnie widać miejsce wkręcania, walizka do przechowywania urządzenia, wymienne akumulatory, miejsce przeznaczone do przechowywania wierteł czy latarka. Te niewielkie dodatki sprawią, że użytkowanie będzie znacznie prostsze. Wskazane parametry to zaledwie kilka opcji, o które możemy zapytać doradcę klienta w sklepie budowlanym. Jeżeli urządzenie ma służyć domowemu majsterkowiczowi, to wybierze sprzęt, które nie będzie posiadał zaawansowanych funkcji. Profesjonaliści z pewnością postawią na jakość i mnogość dostępnych opcji wiertarko-wkrętarki.

Top