• 26 września 2022

Klucz dynamometryczny z nastawionym momentem zrywającym ogranicza wielkość momentu obrotowego przyłożonego do śruby i poprawia kontrolę procesu skręcania poprzez zmniejszenie ryzyka zarówno zbyt mocnego, jak i zbyt słabego dokręcenia. Po osiągnięciu zadanej wartości momentu obrotowego, narzędzie "łamie się" w określonym punkcie wzdłuż wału narzędzia - zazwyczaj w punkcie obrotowym w pobliżu głowicy narzędzia. Ten unikalny mechanizm zapewnia operatorowi wystarczająco dużo czasu na reakcję po osiągnięciu docelowego momentu obrotowego i zaprzestanie przykładania dodatkowej siły do śruby.

Klucz nastawny nie posiada zewnętrznej skali regulacji. Narzędzia te posiadają wewnętrzny mechanizm regulacji momentu obrotowego, który musi być wstępnie ustawiony za pomocą testera momentu obrotowego. Przy zakupie klucza z nastawnym momentem obrotowym istnieją dwie opcje ustawienia momentu obrotowego. Za niewielką opłatą, laboratorium kalibracyjne Mountz ustawi klucz na żądany moment obrotowy. Narzędzie jest dostarczane z etykietą kalibracyjną i certyfikatem ISO 17025. Drugą opcją jest samodzielne ustawienie wartości momentu obrotowego dla klucza. Poniższy film zademonstruje i dostarczy ogólnych wskazówek jak wykonać ten proces.

Do pomiaru momentu obrotowego potrzebny jest system analizatora momentu obrotowego, zestaw kluczy sześciokątnych, głowica klucza oraz opcjonalne adaptery. Zawsze wybieraj tester momentu obrotowego, który pokrywa zakres momentu obrotowego klucza do przełamywania.

Aby utrzymać stałą dokładność, klucz musi być okresowo sprawdzany. Z czasem klucz dynamometryczny zaczyna wykraczać poza tolerancję i wymaga kalibracji. Odpowiednia częstotliwość kalibracji zależy od sposobu użytkowania, zastosowania, tolerancji ryzyka, historii działania i innych czynników. Aby zminimalizować wszelkie przestoje w produkcji, dobry plan konserwacji zapobiegawczej powinien obejmować posiadanie na miejscu zapasowych narzędzi.

Używanie wysokiej jakości kluczy dynamometrycznych i sprzętu do pomiaru momentu obrotowego czyni świat bezpieczniejszym dzięki dokładności i precyzji. Kontrolowanie momentu obrotowego jest niezbędne dla firm, aby zapewnić jakość, bezpieczeństwo i niezawodność ich produktów. Uszkodzenie trzycentymetrowego elementu złącznego, który nie jest prawidłowo dokręcony, może prowadzić do katastrofalnych lub ukrytych awarii. Niedostatecznie dokręcone elementy złączne mogą drgać, a nadmierny moment obrotowy może spowodować zerwanie gwintowanych elementów złącznych.

Top