• 27 listopada 2020

Więc właśnie skończyłeś wykonywać kawałek drewna na swoim stole warsztatowym (do którego te zaciski są niesamowite, nawiasem mówiąc) lub koniu do piłowania, a teraz chcesz się upewnić, że wytrzyma próbę czasu. Ten artykuł wyjaśni różne rodzaje dostępnej obróbki drewna, różnice i ostatecznie sposoby obróbki drewna. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Jeśli chcesz właściwie potraktować swoje drewno i utrzymać je w zdrowiu, to bardzo ważne jest, abyś używał odpowiednich produktów na właściwych rodzajach drewna i używał ich we właściwym czasie. Jeśli tego nie zrobisz, Twoje wysiłki pozostaną bezużyteczne i narażą Twoje drewno na zniszczenie, szkodniki takie jak termity, a nawet na gnicie. Jeśli jednak zastosujesz się do rad zawartych w tym przewodniku, możesz spodziewać się, że będziesz miał drewno, które przejdzie próbę czasu i nadal będzie wyglądać w dobrej formie. 

Istnieje wiele skutecznych sposobów, na jakie można potraktować drewno, te, które je olejowane, bejcowane lub malowane. I chociaż nie ma żadnego "najlepszego" sposobu obróbki drewna, wszystkie te metody osiągną różne rezultaty i wykończenia, co pozostawia decyzję, które z nich chcesz. 

Olejowanie twojego drewna
Olejowanie drewna ma tendencję do wydobywania naturalnej struktury drewna, jednak może nie być uważane za najbardziej atrakcyjne wykończenie w zależności od rodzaju, gatunku i cięcia kawałka drewna. Metoda ta jest używana do uszczelniania drewna bez zmiany obrazu zewnętrznego, jak wiele innych, więc w zależności od tego, czy chcesz wytrzymałe wykończenie ta metoda może być dla Ciebie lub nie. 

Ważne jest, że jeśli planujesz używać oleju na swoim drewnie, używasz oleju lnianego/oleju lnianego (są one takie same, po prostu mogą być inaczej oznakowane) i naprawdę włożyć go do drewna, aby został wchłonięty. Częstym błędem popełnianym przez ludzi podczas olejowania drewna jest po prostu wyrzucanie oleju na wierzch i pozwalanie, aby został on zmyty.  

Zabarwienie drewna nie różni się zbytnio od olejowania go w przeprowadzanym procesie, ponieważ nazwa może sugerować, że po prostu daje ciemniejszy, bardziej impregnowany wygląd drewna, który wiele osób preferuje. Istnieją różne gatunki bejc w zależności od tego, jak ciemny ma być gotowy wygląd. Nie ma potrzeby olejowania drewna przed bejcowaniem, ponieważ osiągnie ono taką samą ochronę bez, jednak można bejcować wcześniej olejowane drewno, jeśli chcesz zmienić wygląd. Zabarwienie drewna, które zostało olejowane może nawet pomóc w nałożeniu bejcy, ponieważ pomoże to w nałożeniu bardziej równomiernej warstwy na powierzchnię drewna, jednak oczywiście zapobiegnie to wchłonięciu jak największej ilości bejcy i może wymagać ponownego zabejcowania wcześniej niż przewidywano. 

Malowanie twojego drewna
Malowanie drewna neguje potrzebę olejowania lub bejcowania drewna, ponieważ równomierna i niespękana warstwa farby do drewna wystarczy, aby zapobiec dostawaniu się wilgoci do drewna i powodowaniu jego uszkodzeń. Konieczne jest jednak, aby farba pozostała niespękana, ponieważ oczywiście wszelkie pęknięcia pozwolą wilgoci dostać się do drewna, łamiąc morze i prowadząc do możliwości uszkodzenia. Możliwe jest malowanie drewna olejowanego, jednak nie radzimy tego, ponieważ niektóre farby nie będą dobrze przylegać do oleju. Drewno należy najpierw zeszlifować za pomocą 320-gritowego papieru ściernego, usuwając jak najwięcej oleju przed nałożeniem warstwy farby. 

Jak impregnować drewno
Etap 1

Umyć drewno ciepłą wodą z mydłem lub myjką strumieniową, aby usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia i drobne części.

Etap 2

Drewno należy zeszlifować do gładkiej powierzchni papierem ściernym o ziarnistości 250, włączając w to wszystkie trudno dostępne miejsca, takie jak krawędzie i narożniki. 

Etap 3

Drewno należy odkurzyć i przetrzeć suchą szmatką, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń i cząstek stałych, pozostawiając czysty i gładki kawałek drewna.

Etap 4

Wybrane wykończenie należy nałożyć obficie i równomiernie na powierzchnię drewna, a następnie pozostawić do wyschnięcia na czas określony zgodnie z instrukcją wybranego wykończenia. 

Krok 5

Dobrym pomysłem jest wytarcie drewna po wyschnięciu, a następnie ponowne nałożenie drugiej cieńszej warstwy.

Etap 6

Poczekaj co najmniej 24 godziny, aż wszystko wyschnie, a następnie ciesz się nowym, wykończonym drewnem, jak chcesz!

 

Top