• 5 marca 2021

Szlifierka to narzędzie elektryczne służące do prac związanych z cięciem lub szlifowaniem. Mimo powszechnemu przekonaniu nie służy tylko i wyłącznie do obróbki metalu. Szlifierka kątowa idealnie sprawdzi się również do opracowania faktury drewna.

Odpowiednia nakładka na szlifierkę do obróbki drewna

Jeżeli szlifierka kątowa ma służyć do wygładzenia materiału, jakim jest drewno, trzeba dobrać odpowiednią tarczę do szlifowania. Jest to o tyle istotne, że podczas pracy z niewłaściwą tarczą, możemy uszkodzić drewno. Wyróżniamy trzy rodzaje tarcz, które możemy zamontować do szlifierki kątowej:

  • Tarcza lamelkowa, inaczej zwana listkową,
  • Krążki ścierne na rzep, które są wykonane z papieru ściernego,
  • Dyski fibrowe.

Praca z tarczą listkową to prawdziwa przyjemność. Poddając drewno obróbce, nie trzeba wkładać w to dużej siły nacisku. Inną zaletą tego typu nakładki jest to, że drewno podczas opracowywania - nie nagrzewa się. Dodatkowo takie tarcze są bardzo ekonomiczne.

Krążki ścierne na rzep są bardzo praktyczne – można je w szybki sposób przymocować i zdjąć. Tego typu tarcze warto nabyć - chociażby z tego względu, że są stosunkowo niedrogie oraz mają obszerny zakres gradacji. Krążki fibrowe pozornie wyglądają jak tarcze na rzep, ale materiały mają jedną zasadniczą różnicę – dyski fibrowe są znacznie bardziej trwalsze i mają grubsze podłoże. Są o tyle dobre, że pozwalają na opracowanie krawędzi, powierzchni płaskich. Na ich korzyść przemawia fakt, że są dostępne w ostrych gradacjach.

Rodzaje szlifierek kątowych do drewna

 Istnieje kilka rodzajów szlifierek przeznaczonych stricte do pracy z drewnem. Oto one:

  • Szlifierka oscylacyjna – typowa do pracy z dużymi, płaskimi powierzchni. Prostopadła stopka szlifierki idealnie wygładzi wszelkie narożniki.
  • Szlifierka mimośrodowa – przeznaczona do obróbki gładkich, wklęsłych i wypukłych materiałów.
  • Szlifierka taśmowa – urządzenie przeznaczone dla osób zaawansowanych w pracy z obróbką drewna. Świetnie się sprawa przy szlifowaniu dużej płaszczyzny. Urządzenie charakteryzuje się dużą wydajnością, ale trzeba za nie słono zapłacić. Mało tego, trzeba być naprawdę wprawionym, ponieważ szlifierka taśmowa nie jest wcale prosta w obsłudze.
  • Szlifierka typu delta – bardzo rzadko używana, a jeżeli już to przez fachowców. Za sprawą trójkątnego kształtu stopki pozwala dobrze wykończyć wszelkiego rodzaju drewniane kąty.

Wybierając szlifierkę, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Większa moc umożliwia opracowanie trwalszych rodzajów drewna. Szlifierka może być zasilana na dwa sposoby: z sieci bądź przez akumulator. Pierwsza opcja jest praktyczniejsza – te zasilane z sieci są trwalsze, mają większa moc. Akumulator to bardziej kłopotliwa rzecz z uwagi na niską wydajność. Praca, która wre, może utkwić w miejscu. Bardzo przydatna funkcja – odsysanie pyłu pozwala na dokładniejszą obróbkę i mniejszy bałagan w warsztacie. Opcja regulacji prędkości umożliwia dopasowanie tempa pracy szlifierki do obrabianego materiału.

Wybierając zarówno szlifierkę, jak i tarczę trzeba wybrać sprzęt dostosowanych do naszych potrzeb. Dlaczego to tak ważne? Przez nieumiejętną obróbkę mogą powstać nierówności, wgłębienia, więc trzeba być niezwykle precyzyjnym i dokładnym w tym, co się robi.

Top