Woda nie tylko ostrzy kamień, ale może również ciąć metal. Wiele mówi się o samodzielnym cięciu metalu za pomocą plazmotronów - wody zamieniającej się pod wpływem prądu w łuk plazmy. Istnieje jednak inna metoda, która zapewnia czystsze cięcie i nie wymaga wykańczania - cięcie strumieniem wody. Cięcie części wodą bez specjalnego przygotowania cieczy, da mniej gładkie krawędzie obrabianych przedmiotów, wtedy trzeba będzie je dalej przycinać ręcznie za pomocą narzędzi. Konieczne będzie użycie siły fizycznej. Jeżeli mieszanina piasku i wody pod ciśnieniem jest używana do cięcia metalu o grubości do 20 cm, lepiej jest pozostawić krawędzie obrabianych przedmiotów bez obróbki. Proces przygotowania polega na przefiltrowaniu wody.
Cięcie strumieniem wody zostało opracowane z myślą o produkcji części lotniczych. Później uznano ją za najlepszą metodę do obróbki materiałów ogniotrwałych i stali. Obecnie znajduje zastosowanie w zakładach produkcyjnych CNC. Cięcie strumieniem wody jest równie ważne dla warsztatów maszynowych i majsterkowiczów, gdzie używane są maszyny bez elementów złącznych.
Niska temperatura robocza jest korzystna przy obróbce stali. Cięcie metalu plazmą lub gazem prowadzi do intensywnego nagrzewania metalu, co powoduje utlenianie i inne efekty uboczne (w zależności od indywidualnych właściwości metalu). Cięcie wysokociśnieniowe przy użyciu wody ściernej spowodowałoby podgrzanie i stopienie metalu, ale cięcie jest tak szybkie, że można je porównać tylko z laserem pod względem dokładności cięcia i palnikiem plazmowym pod względem szybkości. Ogrzewanie powierzchni roboczej jest wystarczające - jest tak niskie, że nie widać nawet kamienia. Nie ma zależności od wielkości sprzętu i sposobu pracy - bez ingerencji człowieka, czy cięcie przy użyciu ręcznego sprzętu.
Przyjemne w obsłudze jest to, że urządzenie nie wytwarza żadnych silnych zapachów, dymu ani pyłu. Nie jest konieczne posiadanie zapasowych narzędzi tnących, ponieważ maszyna nie pracuje z twardymi dłutami - tylko z bardzo drobnym piaskiem i wodą. Skalpelem, który z chirurgiczną precyzją oddziela grube kawałki metalu jest woda, która pod ciśnieniem dostaje się do dyszy, u wylotu dyszy nasycona jest mikrocząsteczkami ściernymi, a przy chwilowym wymieszaniu powstaje silna mieszanka tnąca.
Cały cykl cięcia odbywa się w jednym kroku, albo przy użyciu urządzeń fabrycznych z automatyką, albo własnymi rękami, na zwykłej maszynie. Cienkie i grube, ogniotrwałe i lepkie materiały są cięte z tą samą prędkością, bez ograniczeń. Maszyny z możliwością obróbki kilku detali jednocześnie - dzięki temu można obrabiać metal i szkło, plastik i gumę w możliwie najkrótszym czasie, bez konieczności ponownego ustawiania maszyny. Części wykonane z materiałów o różnej twardości mogą być w razie potrzeby obrabiane w jednym etapie.
Budowa dyszy tnącej na czystą wodę
Budowa dyszy do cięcia wodą i ścierniwem
W procesie obróbki ręcznej materiałów, korzystniej jest ciąć je na przemian, aby zaoszczędzić czas, który byłby potrzebny do mocowania materiałów na powierzchni roboczej, a połączony przedmiot, który składa się z kilku zupełnie różnych materiałów, może być łatwo i dokładnie cięty za pomocą wysokociśnieniowej mieszanki strumienia wody.
Urządzenia do cięcia strumieniem wody są wykorzystywane do:
Maszyny nie-CNC są obsługiwane ręcznie, a ustawienie całej maszyny tnącej jest wykonywane przez operatora, co może powodować pewne niedokładności, jeśli kąt cięcia nie jest ustawiony prawidłowo. Ale taka maszyna nie wymaga żadnej szczególnej wiedzy. Jest on znacznie tańszy od swojego odpowiednika CNC. Nie wystarczy kupić funkcjonalną maszynę, trzeba zrozumieć jej ustawienia. Dzięki temu można w pełni wykorzystać możliwości swojej maszyny. Proste i złożone linie, a także standardowe kształty geometryczne mogą być wykonane na tej maszynie przez każdego, po krótkim zapoznaniu się z urządzeniem maszyny, środkami ostrożności, sposobem napełniania wodą i ścierniwem, sposobem zmiany kąta cięcia.
Czytaj dalej na: http://elektronarzedziaranking.pl