• 15 kwietnia 2024

Agregat prądotwórczy to urządzenie działające na zasadzie koła ratunkowego – dostarcza energię w razie awarii lub problemów z zasilaniem. Rodzaje agregatów są różne i zupełnie inny znajdzie zastosowania na budowanie, a inny w domu jednorodzinny.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Motor napędowy agregatu stanowi silnik spalinowy oraz prądnica. Silnik napędzany jest paliwem: benzyną, ropą naftową, gazem, olejem. Prądnica z kolei przekształca energię mechaniczną w elektryczną. Powstała energia elektryczna dostarczana jest do konkretnego urządzenia bądź sieci elektrycznej. Tak w dużym uproszczeniu działa agregat prądotwórczy.

Energia elektryczna uwarunkowana jest miejscem, do którego ma być dostarczany prąd. Nie raz trafiamy na przerwy w dostawie prądu i jesteśmy całkowicie odcięci od świata. Jaki agregat prądotwórczy do domu będzie najlepszy? Agregat jednofazowy to rozwiązanie wprost idealnie do budynku mieszkalnego. Sprzęt pomimo awarii zapewnia działanie urządzeń RTV, AGD, oświetlenia, lodówki i komputera. Działa z mocą 230 V, dzięki czemu gwarantuje działanie wszystkich niezbędnych urządzeń. Co w przypadku problemów z zasilaniem na placu budowy? Jaki agregat prądotwórczy na budowę będzie odpowiedni? Wspomniana przestrzeń wymaga znacznie większego nakładu zasilania, więc w tym przypadku pomocy okaże się agregat trójfazowy. Maszyny elektryczne potrzebują do działania dużego nakładu energii. 

Jakie są rodzaje agregatów stacjonarnych?

Istnieje wiele rodzajów agregatów prądotwórczych. Wszystko zależy od tego, jaką funkcję mają pełnić.

  • Agregat stacjonarny często stosowany jest w dużych instytucjach. Ma spore rozmiary - urządzenie musi wspomóc energią dużą powierzchnię. Sprzęt stacjonarny dostosowany jest do zabudowy, jak również do domu jednorodzinnego, gdzie energia elektryczna jest nieprzerwanie potrzebna. Zaletą przenośnego agregatu są niewielkie rozmiary, dzięki czemu łatwo można go przenieść. Dobrze sprawdzi się w sytuacjach, gdy potrzebne jest drobne zasilanie. Urządzenie posiada specjalnie wyciszającą obudowę, tym samym nie robiąc dużego hałasu podczas pracy.
  • Agregat prądotwórczy spalinowy jest głośny, ale może pracować przez długi czas i działa z dużą mocą. Urządzenie akumulatorowe, jak sama nazwa wskazuje działa w oparciu o akumulator. Jest niewielkich gabarytów, niegłośne, zasila małe urządzenia.
  • Agregat prądotwórczy z rozruchem elektrycznym pozwala na zdalne uruchomienie urządzenia. Niewątpliwym plusem jest włączenie agregatu w sposób, gdzie użycie siły fizycznej nie jest konieczne.
  • Urządzenie z rozruchem ręcznym - jak sama nazwa wskazuje, polega na pociągnięciu linki zakończonej rączką, podobnie jak w przypadku piły spalinowej. Ogromnym ułatwieniem jest uruchomienie agregatu, co koresponduje z niską ceną za zakup tego agregatu.

Agregat prądotwórczy to bez wątpienia pomocna dłoń w przypadku awarii prądu. Chcą kupić agregat prądotwórczy, na wstępnie trzeba określić, do jakich celów ma służyć. Takie postawienie sprawy znacznie ułatwi wybór, ponieważ mnogość rodzaju sprawia, że ich zastosowanie jest zupełnie inne.

 

Top