• 22 stycznia 2022

Rozwiązywanie problemów z mocowaniem polega na kontrolowaniu zmiennych lub eliminowaniu potencjalnych przyczyn, które powodują niepożądane zdarzenia związane z mocowaniem. Przyjrzyjmy się powszechnym niepożądanym zdarzeniom związanym z mocowaniem. Poprzeczne gwintowanie, zerwanie gwintu lub elementu, odklejone elementy złączne, brakujące śruby, nakrętki lub śruby (pominięcia) to wszystko są ewidentne przypadki awarii, które możemy zobaczyć naszymi oczami. Dzięki Bogu za nasz wzrok, ponieważ są one łatwo rozpoznawalne. Problemy z zamocowaniami, których nie widzimy, stanowią największe ryzyko. Ukryta usterka może stanowić duży problem w zależności od produktu lub narażenia na ryzyko lub odpowiedzialność. Ukryte uszkodzenie jest powodowane nie tylko przez zbyt niski moment obrotowy, ale w dużej mierze przez nadmierny moment obrotowy. Większość z nas otworzyła opakowanie z produktem i odkryła śrubę lub nakrętkę, która poluzowała się w transporcie. Być może znaleźliśmy ją również na płycie podłogowej naszego samochodu. Często te śruby lub nakrętki nie są krytyczne, mogą pochodzić z zewnętrznej części produktu. Jednak nadal nas one niepokoją. Powinny. Sprawia, że zastanawiamy się, czy coś bardziej krytycznego może również zawieść. Za każdym razem, gdy znajdujemy jeden z tych nieuczciwych elementów złącznych, coś nie poszło zgodnie z planem, a więc wystąpił problem związany z momentem obrotowym lub niepożądane zdarzenie związane z mocowaniem. Takie przypadki są frustrujące, czasochłonne i często powodują opóźnienia i koszty. Możesz się ich pozbyć!

Nie komplikujmy zbytnio spraw, kiedy badamy zmienne związane z mocowaniem. Z naszego doświadczenia wynika, że istnieje tylko garstka naprawdę skomplikowanych problemów z mocowaniem, a większość naszych klientów nie doświadcza ich zbyt często. Ogólnie rzecz biorąc, jest to prosty zestaw zmiennych, które muszą być odkryte, wyizolowane i usunięte, aby rozwiązać problemy związane z mocowaniem. Ważne jest, aby dokładnie zbadać w sposób naukowy, co może być nie tak z scenariuszem mocowania. Ważniejsze jest, aby nie zwariować i nie myśleć, że wszystko jest nie tak, i nie próbować zmieniać zbyt wielu rzeczy zbyt szybko. Proces eliminacji jest doskonałym narzędziem do rozwiązywania problemów z mocowaniami. Elementy złączne są zazwyczaj produkowane zgodnie ze specyfikacją, która określa kryteria fizyczne. Informacje są dostępne publicznie i sprawdzenie wymiarów nie jest trudne. Można to zrobić on-line lub w większości książek ręcznych.

Krok pierwszy to upewnienie się, że twoje elementy złączne są odpowiednie.

Wiele razy widzimy kosze elementów złącznych na linii montażowej lub w celi roboczej. Nie ma zbyt dużej fizycznej różnicy w rozmiarze pomiędzy M2.5 a M3 i czasami są one pomieszane w pojemnikach, przez co znajdujemy operatorów próbujących zainstalować niewłaściwą śrubę. Jeśli operator weźmie śrubę o niewłaściwym rozmiarze i spróbuje ją zainstalować, ... cóż, rozumiecie... możecie być świadkami niepożądanego zdarzenia związanego z mocowaniem. Trzymaj elementy złączne oddzielnie, używaj pojemników oznaczonych kolorami, przegród w pojemnikach lub prezenterów śrub, które podają śrubę do końcówki operatora przed instalacją. Te środki zaradcze mogą pomóc w zapewnieniu, że operatorzy zaczną zauważać różnicę w śrubach przed instalacją.

W dzisiejszym świecie Internetu, można znaleźć produkty każdego rodzaju wykonane na całym świecie. To jest dobre, jeśli kupujesz narzędzie do domu, a nawet niektóre profesjonalne zastosowanie. To może być świetne, jeśli wiesz dokładnie, czego potrzebujesz do aplikacji. Jednak zły wybór narzędzia może spowodować problem z mocowaniem w zależności od zastosowania. Jeśli spojrzysz na linię narzędzi dla majsterkowiczów lub profesjonalistów, zazwyczaj jest bardzo wąski wybór w porównaniu z opcjami przemysłowymi. Kupując narzędzie bezprzewodowe do użytku domowego, znajdziesz wiele marek, ale większość z nich jest bardzo ogólna, ponieważ są one produkowane w ogromnych ilościach, aby utrzymać niską cenę dla konsumenta. W przypadku tego samego narzędzia o jakości przemysłowej możesz mieć do wyboru 17 opcji modeli. Jest ku temu prosty powód. Przemysłowe zastosowania mocowań różnią się znacznie w zależności od tego, co jest mocowane, a wymagane wyrafinowanie nie jest wbudowane w jedno narzędzie. Narzędzia przemysłowe są produkowane w mniejszych ilościach, wykorzystują bardziej zaawansowane materiały i zostały zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach montażowych. Zastosowania przemysłowe różnią się pod względem cykli, specyfikacji momentu obrotowego, rozmiaru i długości elementów złącznych, liczby używanych elementów złącznych, siły i/lub doświadczenia montera, używanych materiałów i wielu, wielu innych. Można sobie wyobrazić różnorodność wyboru potrzebną do sprostania tym zastosowaniom przemysłowym.

Kluczowa wskazówka. Przeanalizuj opcje narzędzi i wybierz narzędzia, które spełniają wymagania aplikacji. Specjaliści w dziedzinie mocowań przemysłowych mają informacje na swoich stronach internetowych, a co więcej, zapewniają przykładowe narzędzia, które klienci mogą wypróbować przed zakupem. Znajdź dobrego specjalistę od momentu obrotowego i upewnij się, że jest on w stanie pomóc Ci przebrnąć przez wszystkie możliwości wyboru.

Zmiany w tolerancji części, materiału lub sprzedawcy często przyczyniają się do zmian w wynikach mocowania. Klient zadzwonił do nas po zainstalowaniu dużego narzędzia i martwił się, że coś się zmieniło w działaniu narzędzia. Elementy złączne nie były prawidłowo osadzane w części, a operatorzy narzekali, że narzędzie nie ma wystarczającej mocy do prawidłowego osadzenia śruby. W tym przykładzie, narzędzie zostało sprawdzone prawidłowo, ale zmieniła się średnica otworu nieprzelotowego. Przyjęto nowego dostawcę, aby pomóc w kontroli kosztów produkcji, ale jego tolerancja nie była spójna i stale znajdowała się po niskiej stronie specyfikacji, a wielokrotnie poniżej specyfikacji. Stworzyło to trudniejsze niż normalne zdarzenie mocowania, ponieważ aplikacja cięcia gwintu spowodowała narzędzie do cięższej pracy cięcia nici, a czasami zatrzymał się przed ostatecznym momentem obrotowym można uzyskać. Ten rodzaj przeważającego momentu obrotowego jest powszechny w przypadku śrub do nacinania gwintów i specjalne narzędzie, które ma możliwość pracy z większą mocą podczas nacinania gwintów, a mniejszą podczas montażu, było potrzebne do obsługi tej zmiany w materiale. Wniosek końcowy. Właściwe narzędzie zostało wybrane dla oryginalnych części, które były testowane. Jednak to narzędzie nie mogło działać efektywnie z nowymi częściami, ponieważ było to niewłaściwe narzędzie do tego typu aplikacji mocowania. Jest to bardzo częste zjawisko, które widzimy, gdy oceniamy problemy z mocowaniami u naszych klientów.

Podstawowe szkolenie na temat działania narzędzia może pomóc operatorowi w zidentyfikowaniu problemu z mocowaniem. Nauczenie operatora, czego może się spodziewać, gdy narzędzie działa i czego szukać, gdy nie działa, jest ważną informacją, która może zidentyfikować lub rozwiązać problem z mocowaniem, o którym operator nawet nie wie, że występuje. Przykład. Idąc wzdłuż linii montażowej, doświadczeni specjaliści od narzędzi słuchają, co dzieje się z narzędziami. Każde narzędzie ma swój naturalny dźwięk, który wydaje, gdy się wyłącza, sprzęga, pulsuje lub prawidłowo uderza. Specjaliści od narzędzi intuicyjnie rozumieją te dźwięki i potrafią rozpoznać, kiedy narzędzie nie działa prawidłowo. Jeśli narzędzie udarowe straciło moc, hałas na jego wyjściu jest zauważalny. Gdy wyłącznik krańcowy elektrycznej wkrętarki dynamometrycznej nie działa prawidłowo, narzędzie może dwukrotnie kliknąć, zanim wyłączy się sprzęgło. Są to oznaki konieczności przeprowadzenia normalnej konserwacji lub awarii narzędzia. Wczesne wychwycenie tych oznak przez operatorów pomaga poprawić błędy mocowania.

Większość dzisiejszych narzędzi przemysłowych może być wzbogacona o technologię eliminacji błędów. Można zaadaptować lub dopasować unikalny przypadek awarii do techniki eliminacji błędów. Jeden z klientów powiedział nam, że zbyt wiele śrub było pomijanych podczas produkcji. Wypróbowano wszystkie rodzaje szkoleń, różne techniki kontroli jakości, ale nic nie pomagało w rozwiązaniu problemu. Wprowadzono licznik wkrętów, aby zapewnić, że każdy produkt kończy produkcję z dokładnie zaplanowaną liczbą wkrętów. To proste wdrożenie sprawiło, że operator nie mógł przejść do następnego produktu, dopóki wszystkie śruby nie zostały prawidłowo zamontowane. Inny klient miał problem z odrywaniem części. Wybrane narzędzie było zdolne do pracy, ale obroty były stałe i czasami powodowały odrywanie plastikowych części, co powodowało straty, frustrację i dodatkowy czas montażu. Zasilanie o zmiennej prędkości zostało wprowadzone, aby dać operatorowi funkcję powolnego startu, aby umożliwić łącznikowi prawidłowe przecięcie plastiku, a następnie osadzenie i dokręcenie prawidłowo. Zasilacz był stały, więc operator nie mógł go regulować, tworząc w ten sposób spójny, powtarzalny wynik.

Top